Poruchy sluchu

Nedoslýchavost - častý problém dnešní doby

Zdravě.cz
20.04.2011

Přetrvává předsudek, že nedoslýchavost postihuje pouze starší lidi. Ale 50% všech lidí s poruchou sluchu je mladších 65 let - a mnoho z nich jsou děti nebo mladí lidé. Na světě je více než 500 milionů lidí s poruchou sluchu. Odhaduje se, že v roce 2015 tento počet dosáhne 700 milionů. Hlavním důvodem tohoto nárůstu je rostoucí množství hluku v našem okolí. Zejména mladí lidé jsou denně vystaveni hluku a to má navíc za následek zvyšující se výskyt ušního šelestu.

Zhoršení sluchu bývá považováno jako běžný projev stárnutí, ale to neznamená, že by nedoslýchavost měla být přijímána pasivně – zejména ne tehdy, pokud postihuje kvalitu života a komunikaci s rodinou a přáteli.

Překvapivě mnoho dospělých a starších lidí žije s nedoslýchavostí mnoho let - i přesto, že pomoc mají na dosah. Jednou z možností je navštívit lékaře ORL nebo foniatrie, nebo specializované pracoviště, kde nejen poradí, jak nedoslýchavosti čelit, ale také mohou nabídnout širokou nabídku sluchadel.

Jak získat sluchadlo?

Je třeba absolvovat několik kroků. Na základě vyšetření sluchu, vašich potřeb a fyzikálních vlastností, jako je například velikost zvukovodu, je stanoveno, jaký typ sluchadla je pro vás a vaši sluchovou ztrátu vhodný. Moderní sluchadla se tvarují podle otisku ucha (zvukovodu), aby nové sluchadlo přesně padlo.

Následně se musí sluchadlo správně seřídit (naprogramovat) podle vaší sluchové vady, aby se správně stanovilo zesílení všech zvuků pro nejkomfortnější poslech. Nakonec sluchadlový odborník vysvětlí, jak se sluchadlo používá a ošetřuje.

Nové sluchadlo umožní uživateli slyšet nové zvuky. Chvíli trvá, než si uživatel zvykne na to, že opět slyší tolik „nových“ zvuků. Zvyknout si na nový pocit, není obvykle dlouhý proces. Samozřejmě je však u každého člověka odlišný. Mnozí zkušení uživatelé nosí sluchadla po celý den, protože mají pocit, že tak vedou aktivnější život.

Otestujte si svůj sluch

Zhoršení sluchu je často pomalý a postupný proces. Proto nemusíte vždy vědět, že se vám snížila schopnost slyšet nebo dobře rozumět. Zde si můžete svůj sluch otestovat.

Připadá vám, že lidé mluví méně zřetelně než obvykle?

Ano

Ne

Máte potíže rozumět tiché řeči?

Ano

Ne

Cítíte se po dlouhé konverzaci unaveni?

Ano

Ne

Říkáte často „Co jsi říkal(a)?“

Ano

Ne

Máte problémy rozumět, co říkají lidé na večírcích?

Ano

Ne

Máte problémy rozumět řeči v hlučném prostředí?

Ano

Ne

Máte potíže při komunikaci po telefonu?

Ano

Ne

Je pro vás těžké slyšet ptačí zpěv?

Ano

Ne

Přeslechnete často zvonění telefonu nebo zvonku u dveří?

Ano

Ne

Myslí si ostatní, že máte rádio a televizi příliš nahlas?

Ano

Ne

Myslí si ostatní, že máte sníženou schopnost slyšet?

Ano

Ne

Jestliže je vaše odpověď na dvě nebo více otázek „ano“, měli byste si nechat zkontrolovat sluch u ORL lékaře nebo foniatra. Můžete také navštívit Centrum digitálních sluchadel Widex, které naleznete v Bohušovické ulici v Praze 9. Mimopražští si mohou nechat zaslat bezplatně poštou informace společně se seznamem specializovaných pracovišť (tel: 283 882 217, e-mail: info@widex.cz).

Autor: Zdravě.cz

Sezona klíšťat se blíží
Konopí - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...