Jóga

Pozdrav slunci – jóga pro každý den

Šárka Balcarová
28.01.2010

Pozdrav slunci, často nazýván i Sluneční modlitba, je dynamická, na sebe navazující sestava cvičení, skládající se z 12 cviků. Je to cvičení z jógy a je založené na opakování jednotlivých jógových pozic - asán.

Pozdrav slunci je nazýván nejstarší ranní rozvičkou. Pokud ale ráno nemáte čas, můžete samozřejmě cvičit kdykoliv během dne.

Systém řazení cviků je dokonalý - po zvládnutí jednotlivých pozic a zapamatování si jejich sledu máte pocit, že pozdrav slunci je jeden dlouhý pohyb (jedno dlouhé protažení a posílení) v souladu s vaším dechem. Pokud cvičení provádíte ráno, postavte se k oknu, čelem k slunci a začněte dýchat. Udržujte dech hluboký a klidný a to po celou dobu cvičení. Platí základní pravidlo - hluboký nádech , 2x tak delší výdech. Dech nezadržujte. Nikam nespěchejte, cílem cvičení je protáhnout tělo. Zopakujte celý cyklus 5 - 10x, cvičte zhruba 5 - 10 minut.

 

Jak cvičit Pozdrav slunci

 1. Rovně se postavte a dejte nohy k sobě. Ruce přiložte dlaněmi k sobě přímo před hrudník a zhluboka dýchejte.
 2. Zvedejte ruce až do úplného vzpažení a přitom se zhluboka nadechněte.  Lopatky tlačte k sobě a zatněte hýžďové svalstvo. Aniž byste se prohýbali v bederní části zad, zaklánějte se od oblasti hrudní páteře.
 3. Vydechněte, ohněte celý svůj trup a hlavu nechejte volně skloněnou. Vaše záda by přitom měla vytvořit rovnou přímku. Špičkami prstů, nejlépe ovšem celými dlaněmi, se dotkněte země. Jednodušší je to s mírně pokrčenými koleny.
 4. Nadechněte se, svou pravou nohu postavte co nejvíce dozadu a zapřete se bříškem chodidla.  Druhá, ohnutá noha nese převážnou část vaší tělesné hmotnosti. Obě ruce položte těsně vedle předního chodidla. Hlavu držte vzpříma.
 5. Zadržte dech a k noze vzadu přisuňte i levou nohu. Rukama se zapírejte přesně na úrovni ramen. Vaše tělo je napjaté a od hlavy až k patě by mělo tvořit jednu dokonalou přímku. Je-li pro vás tato pozice poněkud namáhavá, zapřete se koleny o podlahu.
 6. Vydechněte a ohýbejte paže. Měli byste skončit v pozici, kdy se čelem, trupem, koleny a bříšky chodidel dotýkáte podlahy. Kyčle by měly být od země mírně vzdáleny.
 7. Nyní položte na zem i boky. Napněte nohy a zhluboka se nadechněte. Při nádechu zvedejte hrudník a hlavu a přitom se opět zapírejte rukama. Zatněte hýžďové svalstvo.
 8. Vydechujte a zvedejte pánev. Mějte napnuté nohy a celými chodidly se postavte co nejblíže vašim rukám. Hlavu držte rovně - jako by měla prodlužovat vaší páteř.
 9. Nadechněte se a zároveň s tím položte ohnutou pravou nohu přímo mezi vaše ruce. Levá noha zůstává co možná nejvíce napnutá  vzadu, zapřená opět o bříško chodidla. A vaše tělo by mělo opět vytvořit naprosto rovnou přímku. Je-li pro vás tato pozice poněkud namáhavá, položte na zem holeň nohy vzadu.
 10. Vydechněte. Levou nohu položte dopředu a napněte kolena. Ohněte celý svůj trup a hlavu nechejte volně skloněnou. Záda přitom musí tvořit rovnou přímku. Špičkami prstů, nejlépe ovšem celými dlaněmi se dotkněte země. Jednodušší je to s mírně pokrčenými koleny.
 11. Srovnejte se,  vzpřímeně se postavte. Stranou zvedejte ruce až do úplného vzpažení a přitom se zhluboka nadechněte. Tlačte lopatky k sobě a zatněte hýžďové svalstvo. Záda od hrudní páteře nahoru zatlačte dozadu, přičemž ale dbejte na to, abyste se neprohýbali v bederní části zad.
 12. Vydechněte a pozvolna připažte.

Jakmile docvičíte, lehněte si na záda, uvolněte všechny svaly a chvíli relaxujte. Cvičení podporuje krevní oběh kolem páteře, protáhne všechny svaly, posílí váš nervový systém, koncentraci a také posílí trávení a vylučování. Hlavně jím ale načerpáte energii, odbouráte každodenní stres a navodíte si pocit pohody.

 

Cvičíte jógu pravidelně?

Autor: Šárka Balcarová

Plavání kojenců
Vegetariánství - život bez masa

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...