Vegetariáni a vegani

Vegetariánství - život bez masa

Michaela Holá
25.01.2010

Někdo pojem vegetariánství, o kterém bude v tomto článku řeč, nemůže ani slyšet. Pro jiného vyjadřuje celý jeho životní styl a nedal by na něj dopustit. Vegetariánství má mnoho odpůrců, na straně druhé má však také příznivce. Jaké jsou jeho klady a zápory?

 

 

V naší republice přece jen vegetariánství nepatří mezi zcela běžné zvyky. Ten, kdo nejí maso, je stále tak trochu vnímán jako „odlišný" (jemně řečeno). Lidé, kteří se tedy rozhodnou, ať již z jakéhokoli důvodu, nekonzumovat maso, to v našich podmínkách nemají jednoduché. Jen těžko se s chutí nají v některých restauracích či hotelech.

Vegetariánství a jeho druhy

Jak se dá vegetariánství definovat? Jde o typ stravování, při němž je vyloučena konzumace masa a živočišných výrobků. Podrobnějším pohledem je možné odlišit čtyři druhy:

  • Ovo-lakto-vegetariánství: vyloučení konzumace masa i ryb, v jídelníčku jsou však zastoupena vejce, mléko a mléčné produkty
  • Lakto-vegetariánství: vyloučení masa, ryb i vajec, jsou konzumovány mléčné výrobky
  • Ovo-vegetariánství: povoluje vejce, vyloučeno je maso a mléčné výrobky
  • Veganství: vyloučení konzumace jakýchkoliv výrobků živočišného původu

Důvody vegetariánství

K vegetariánství mohou člověka vést jakési „morální" pohnutky, lítost nad zacházením se zvířaty a nad jejich utrpením, či náboženské přesvědčení. U někoho se může jednat o znak jakési celkové životní filozofie - odporu proti konzumnímu způsobu života, někdo si s sebou tento naučený styl výživy nese od rodičů.

Důvody však mohou být i čistě zdravotní. Pravdou je, že lidské trávicí ústrojí není k častému trávení masa uzpůsobeno. Časté pojídání masa zatěžuje náš organizmus, přetěžuje ledviny a může vést k některým onemocněním (hypertenze, vysoká hladina cholesterolu, onemocnění srdce). Souvislost byla prokázána např. mezi pojídáním masa a rakovinou tlustého střeva.

91511099.jpg

Klady a zápory

Nejběžnějším argumentem pro vysvětlení přínosu vegetariánského stravování patří to, že konzumace masa s sebou nese celou řadu zdravotních rizik. Opravdu, vysoké množství tuku přispívá k obezitě, civilizačním onemocněním a je zdrojem cholesterolu. Ovšem běžná konzumace zejména bílých druhů masa a ryb lidskému tělu prospívá.

Mnohdy však můžeme slyšet z úst odborníků, že konzumace masa je  pro lidský organizmus velmi důležitá. Maso je zdrojem plnohodnotných bílkovin a obsahuje esenciální aminokyseliny, které je nutné tělu dodávat.

Ideální tedy je zařadit kvalitní maso a mořské ryby do jídelníčku minimálně třikrát týdně. Maso by mělo být čerstvé a libové. Vše je však spíše otázkou vaší chuti a celkové životní filozofie.

 

Uvažovali jste někdy o vegetariánství? Jak často máte rádi maso a dokázali byste jej ze svého jídelníčku zcela vyřadit? Znáte někoho, kdo se takto stravuje? Jaké obtíže mu to v běžném životě přináší?

Autor: Michaela Holá

Pozdrav slunci – jóga pro každý den
Jaká masáž je pro vás ta pravá?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...