Káva a čaj

Zelený čaj - malý zázrak

Magdalena Šalamounová
09.09.2011

Zelený čaj povzbuzuje tělo psychicky i fyzicky. Těší se velké oblibě pro řadu léčivých látek v něm obsažených – hlavně vitamínů, minerálních látek, tříslovin a aminokyselin. Ve východní medicíně je zelený čaj využíván už po celá staletí.

Podle japonského buddhistického mnicha Eisai má zelený čaj vynikající účinky na celé tělo, ale také se doporučuje například k léčení kocoviny.

 

Zelený čaj neprochází žádnou oxidací, suší se většinou na pánvích nebo bývá napařován a již dva dny po sběru je jeho zpracování ukončeno. Nejstarší popisy pěstování a přípravy čaje máme z období dynastie Tchang (7.-10. stol.), zejména od legendárního čajového mistra Lu Jü.

 

Zelený čaj má řadu tělu prospěšných látek. Těmi nejdůležitějšími jsou flavanoidy, což jsou známé antioxidanty, které zbavují tělo jedů ukládajících se ze špatné životosprávy, a dále stopové prvky a vitamíny, které chrání organismus před vznikem mnoha chorob.

Zázračné účinky zeleného čaje

Zelený čaj působí léčivě na některé nemoci, například na revmatismus, úplavici, aterosklerózu nebo osteoporózu a také zlepšuje psychomotorické funkce. Působí proti vzniku zubního kazu díky přírodnímu fluoru, který obsahuje, bojuje proti různým bakteriím a virům, posiluje střevní mikroflóru a zabraňuje hnisavým procesům trávicího ústrojí.

Vynikající účinky má také na překyselení žaludku, snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi, posílení krevního oběhu a funkce jater, snižování tělesné váhy a podporu soustředění (při práci, učení).

Výrazný vliv má zelený čaj také na snížení rizika rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Preventivně působí zejména na rakovinu jícnu, žaludku, prsu, střev a prostaty a také snižuje riziko výskytu kožních nádorů.

Příprava a pití zeleného čaje

V zemích, kde se zelený čaj pěstuje je obřad nejen samotné pití čaje, ale už jeho příprava. Nezáleží ani tolik na množství čajových lístků, jako na zalití čaje. Zelený čaj by se měl zalít vodou, která po převaření zchladla na 60-80 stupňů. Při zalití vařící vodou se z čajových lístků uvolňují třísloviny, které chutnají velmi hořce, čaj má poté spíš pachuť. Kvalitní lístky zeleného čaje se mohou zalít opakovaně.

Zeleného čaje se doporučuje vypít až jeden litr denně, není však vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy, a to zvláště pro svůj obsah kofeinu, který by mohl způsobit nespavost. Zelený čaj obsahuje zhruba 13 až 50 mg kofeinu, při dávce nad 200 mg  začínají mizet projevy únavy, při vyšší dávce je povzbuzeno dechové centrum, ale krevní tlak zůstává normální, protože jsou rozšířeny i cévy.

O zeleném čaji se tvrdí, že není návykový – při přerušení pití se nedostavují žádné abstinenční příznaky.

Zelený čaj je tedy jakýmsi malým léčivým čajovým zázrakem a není od věci dát si pár šálků zelené tekutiny denně a dopřát tak tělu blahodárné účinky, které zelený čaj bezpochyby má.

 

Autor: Magdalena Šalamounová

Koření a jeho účinky
Chcete zhubnout? Jezte!

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Jemné vlasy – trápení mnoha žen
Vlasy

Jemné vlasy – trápení mnoha žen

05.09.2011

Proč jsou moje vlasy tenké a slabé? Proč se obtížně upravují a většinou se zdá, že si dělají, co chtějí? Proč elektrizují a vypadají ochable a jsou bez lesku? Proč se mi tak často ...