Jak zhubnout

Chcete zhubnout? Jezte!

Komerční prezentace
06.09.2011

Myslíte si, že když chcete zhubnout, musíte málo jíst? Omyl! Nedostatečný přísun energie a živin může vést naopak k tloustnutí. Při hladovce nebo vynechávání obědů a svačin se snadno dostanete do začarovaného kruhu, kdy se potýkáte s nadváhou a zároveň trpíte podvýživou. Nadváha stejně jako podvýživa přitom může napáchat veliké škody na vašem zdraví.

Pokud řešíte nadbytečná kila nejrůznějšími, obvykle nevhodnými dietami, jdete na to špatně. Na nedostatečný přísun energie a živin totiž organismus reaguje zpomalením bazálního metabolizmu, ukládáním do zásob.

Tato adaptace sice umožnila prapraprapředkům přežít řadu dní bez dostatečného přísunu energie a živin, když bylo jídlo dostupné jen v omezeném množství, ale pro vás není tato spořící genetická výbava nijak výhodná.

Vaše tělo umí vytěžit ze stravy maximum energie, obzvláště tehdy, když se obává hrozícího nedostatku, tedy i při nepravidelném stravování. Jenže pak přestává hubnout a může dokonce i tloustnout.

Opakem obezity je patologická podvýživa (malnutrice), ale ruku v ruce s obezitou jde podvýživa ve smyslu nedostatku některých živin. Pokud se špatně stravujete nebo dokonce hladovíte, nedodáváte svému tělu dostatečné množství potřebných živin, případně ani energie. Může se zhoršit váš imunitní systém, můžete být chudokrevní, přijít o svalovou hmotu, ale nejčastěji přiberete na váze.

Problém špatného (nepravidelného, nekvalitního, jednostranného) stravování se týká více než poloviny lidí – manažerů a dalších zaneprázdněných dříčů, dietářů, sportovců a anorektiků nebo ortorektiků.

Jak se správně stravovat

Správně se stravovat přitom není až tak složité. V první řadě vylučte z jídelníčku fast food, instantní a předpřipravené potraviny. Zároveň o trochu snižte energetický příjem a začněte se pravidelně hýbat. Důležitá je také nutriční skladba jídelníčku, to znamená, že se začněte více věnovat informacím na obalech potravin a všímejte si i nutričních údajů.

Snadnou orientaci v nutričních údajích na obalech potravin vám umožní značení GDA, které je přehledné a srozumitelné, protože udává obsah energie, živin i dalších významných látek v procentech z celkového doporučeného denního množství. Díky tomu budete ihned vědět, že když sníte daný výrobek, přijmete tím například 7 % celkového denního energetického příjmu, pokryjete 1 % doporučeného denního množství tuků a podobně. Značení GDA vám tak umožní sledovat množství přijaté energie a jednotlivých živin v průběhu dne.

5 bublin GDA.jpg

Příjem a výdej energie

Kolik energie máte přijmout a kolik vydat, vám zase pomůže zjistit interaktivní nástroj Porovnejte si svůj výdej a příjem na www.gda.cz. Spočítá individuální výdej energie, spočítá příjem energie na základě obvyklého jídelníčku a porovná energetický výdej s příjmem. Tak snadno zjistíte, jestli svůj limit doporučeného denního množství energie překračujete nebo ne a jak je na tom váš energetický výdej v porovnání s příjmem.

Autor: Komerční prezentace

Zelený čaj - malý zázrak
Salmonelóza - nejen letní onemocnění

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Zelený čaj - malý zázrak
Káva a čaj

Zelený čaj - malý zázrak

Zelený čaj povzbuzuje tělo psychicky i fyzicky. Těší se velké oblibě pro řadu léčivých látek v něm obsažených – hlavně vitamínů, minerálních látek, tříslovin a aminokyselin. Ve výc ...