zdroj: shutterstock.com
Nemoci a léčba

Domácí lékárnička nejen na cesty

Veronika Tůmová
23.07.2018

Každého z nás někdy přepadne nevolnost, nemoc, přivodíme si úraz či přijdeme k nečekanému zranění. Obvykle se do takové situace dostáváme v nejméně vhodnou dobu, například na dovolené.

Připravenou bychom proto měli mít správně vybavenou domácí lékárničku, samozřejmě s dostatkem léků, kterým už neskončila doba použitelnosti, nebo nezůstaly delší dobu otevřené.

Vybavení lékárničky je individuální

Jednotné složení lékárničky pro použití doma i na cestách však neexistuje, každá domácnost je jiná a žijí v ní jiní lidé, děti či senioři. Tomu pak musí být přizpůsobena. Jinak vybavenou domácí či cestovní lékárničku budou mít rodiny s malými dětmi, ti, kteří se věnují sportu, nebo lidé méně odolní vůči infekcím.

Základní sestava léků a prostředků, které by měly být vždy po ruce, však známá je a může vám pomoci s vybavením lékárničky před odjezdem na dovolenou.

Jaké léky si vzít s sebou na dovolenou?

  • Léky, které užíváte pravidelně, do této skupiny patří samozřejmě také antikoncepce. Léků k pravidelnému užívání je třeba vžít dostatečné množství a řádně je zabalit.
  • Přípravky na cestovní nevolnost, a to i v případě, že tímto problémem obvykle netrpíte. Nevolnost se může objevit nečekaně, zvláště u malých dětí.
  • Léky na zažívací potíže. Potíže se zažíváním bývají na cestách nejčastějším problémem. Může se jednat o pálení žáhy, zácpu, nadýmání, křeče nebo průjem.
  • Léky na bolest, zánět a zvýšenou teplotu by ve vaší lékárničce rozhodně chybět neměly.
  • Dále pak rozhodně dezinfekce k ošetření drobných oděrek a poranění.
  • Léky na alergie různého typu.
  • Přípravky na ochranu pokožky před sluncem a k ochlazení po opalování, dále pak repelenty (pro dospělé či pro děti).
  • Léky zajištující první pomoc při nachlazení.

Další vybavení cestovní lékárničky

K dalšímu nezbytnému vybavení lékárničky na cesty pak patří např. sterilní obvaz s polštářkem, další obvazy různých velikostí, gáza, vata, krycí obvazy k prvnímu ošetření popálenin, náplasti - včetně voděodolných, obinadlo, nůžky, pinzeta a dezinfekční gel na ruce.

Nezapomeňte přibalit také teploměr, vámi vyzkoušené a běžně používané léky k utlumení bolesti hlavy, krémy na ruce apod. Do letadla je vhodné kvůli tlakovým výkyvům přibalit cucavé bonbóny nebo žvýkačku.

Přejeme šťastnou cestu a dovolenou bez potíží!

Zdroj: Lekarnickekapky.cz, Drmax.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak zvládnout klimakterium v létě?
Klimatizace přináší úlevu, ale i zdravotní komplikace

Další články