zdroj: pixabay.com
Krátkozrakost

Jak si můžete sami zlepšit zrak? Zkuste Batesovu metodu!

Veronika Tůmová
18.09.2017

Cítíte, že váš zrak už není to, co býval, ale ještě nechcete nosit brýle? Dělá vám problém například zaostřování? Existuje možnost, jak si zlepšit zrak tréninkem - pomocí metody doktora Batese.

William Horatio Bates byl uznávaný oční lékař, který začal se svými vlastními výzkumy zrakových vad. Tento vědec zjistil, že zaostřování neboli akomodace čočky probíhá díky očním svalům, ale i to, že kvalita našeho vidění úzce souvisí s naší psychikou a emocemi.

K čemu slouží Batesova metoda?

Ochabuje-li nám zrak, obyčejně sáhneme po brýlích. Stoupenci Batesovy metody však tvrdí, že několik jednoduchých cviků zraku pomáhá udržet oči silné a zdravé, a že rovněž zabraňuje jejich nesprávnému používání. Brýle tak nemusí být vždy nutností, stačí trochu zabojovat a pravidelně zrak posilovat několika cviky, aby nezlenivěl a byl ostřejší. Tato cvičení jsou sice pro oči tréninkem, nikoli však lékem, nejsou proto určena k léčbě očních chorob, jako je např. šedý nebo zelený zákal. V takových případech bychom vždy měli vyhledat očního lékaře. Batesova metoda se zaměřuje na udržení přirozeně zdravého zraku a oddálení např. vzniku krátkozrakosti v důsledku stárnutí a časté únavy zraku při pravidelné práci s počítačem. Může pomoci při šilhání, astigmatismu, nastupující krátkozrakosti či dalekozrakosti.

Cviky ke zlepšení zraku podle doktora Batese

Cvičení podle Batesovy metody zahrnuje zakrývání očí ve snaze krátkodobě jim ulevit od všech vjemů, časté mrkání, které zvlhčuje oční sliznici, proplachování očí střídavě studenou a teplou vodou, cílené pohybování očima ze strany na stranu a dokola, zaostřování na předměty a tzv. vizualizaci představ, kdy například vzpomínáním na určité barvy se zakrytýma očima zlepšujeme jejich další vnímání kolem sebe.

Naučte se procvičovat oči pravidelně

Důležitá je pravidelnost a trpělivost, cviky můžete provádět prakticky kdykoliv a kdekoliv. Vždy když si vzpomenete a budete mít chvilku času, cíleně přenášejte zrak na různě vzdálené předměty, dívejte se hodně do zeleně a častěji mrkejte. Mrkání je problém při dnešní téměř neustálé práci s počítačem, ale třeba i s mobily. Lidé, kteří nosí brýle, také mnohem méně mrkají a jejich upřený pohled oči namáhá a vysušuje. Dalším tipem k procvičování zraku je např. navlékání korálků střídavě jen s jedním otevřeným okem, nebo žonglování a sledování míčků očima, bez pohybů hlavy.

Oči potřebují i správné světlo

Významný vliv na oči má i světlo, které nás obklopuje. Naše oči jsou totiž přizpůsobeny slunečnímu záření, ne umělému světlu s odlišným spektrálním složením, které oči přetěžuje. Oční lékaři uznávající i alternativní způsoby léčby proto doporučují pobývat co nejvíce venku, na přirozeném slunečním světle. A pokud to není možné, alespoň si pořídit tzv. zdravé světlo - plnospektrální osvětlení, jehož světlo se barevným složením blíží slunečnímu záření. Pod umělým osvětlením, které nemá vyvážené barevné spektrum, se zornička rozšiřuje podstatně víc než při stejně silném slunečním svitu. Následkem toho může být pak trvalé rozšíření zorniček, které později vede ke světloplachosti, ale třeba také k predispozici zeleného zákalu. Velký důraz se pak klade také na vhodné osvětlení pro děti, zvláště při psaní domácích úkolů a čtení, aby se zabránilo nezdravému přetěžování jejich zraku už v útlém věku.

Zdroj: celostnimedicina.cz, kaduceus.cz, doktorka.cz, centrumzdravehovideni.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Ájurvédou proti obezitě a dalším potížím
Biologický a skutečný věk těla aneb můžeme zpomalit stárnutí?

Další články

Věříte na mytí vlasů bez šamponu?
Relaxace a wellness

Věříte na mytí vlasů bez šamponu?

02.09.2017

Už jste slyšeli o metodě "No Poo"? Možná že ne, ale určitě jste už slyšeli o lidech, kteří propagují mytí vlasů bez šamponu. "No Poo" neboli zkráceně "No Shampoo", znamená jednoduš ...

6 mýtů o kocovině
Nemoci a léčba

6 mýtů o kocovině

31.08.2017

S létem si užíváme i období nejrůznějších oslav, svateb a festivalů, ke kterým neodmyslitelně patří konzumace alkoholu. Ta však může mít dost neblahé následky, kterými jsme si už u ...

Letadlem na dovolenou
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujet ...