zdroj: pixabay.com
Bylinky

Ájurvédou proti obezitě a dalším potížím

Veronika Tůmová
16.09.2017

Zdraví není absence nemoci, nýbrž stav celistvého rovnovážného žití. Ájurvéda - nauka o životě, je nejstarší zdokumentovaný lékařský systém o zásadách zdravého způsobu života. Ajurvédská medicína, která má své hluboké kořeny v Indii, je celostním pohledem na lidské tělo a jeho potíže.

Tento systém zastává myšlenku, že správnou stravou a pravidelným užíváním léčivých bylin se člověk může zbavit všech zdravotních neduhů a obtíží, stejně tak i dlouhodobých onemocnění.

Ájurvéda a její teorie pro řešení obezity

Jak víme, obezita zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév, vzniku cukrovky či artrózy, je příčinou bolestí zad, zvýšeného krevního tlaku, zvýšení tuků v krvi, depresí, nemocí žlučníku a žlučových kamenů, ale i některých nádorů. Podle ájurvédy vzniká obezita při zvýšeném elementu země, způsobujícím pomalý metabolismus. Mezi hlavní příčiny obezity patří přejídání, málo pohybu a sedavý způsob života. Podle ájurvédy není nutné dodržovat přísnou dietu, ale velmi podstatná je správná výživa. Hlavním cílem je změnit metabolismus těla tak, aby začal spalovat tuk tím, že se zbaví stresu, spojeného třeba i s drastickými dietami. Ájurvéda přivádí organismus naopak do stavu přirozeného fungování. Jen v takovém stavu, v klidu a bez pocitu frustrace a ohrožení, začne organismus přirozeně spalovat tuk.

Léčebný postup ájurvédy při obezitě

Ájurvédská přírodní medicína používá dlouhodobě ověřené metody ve snižování nadváhy a obezity. Zaměřuje se na:

  • krátkodobou detoxikaci k pročištění organismu
  • speciálně sestavený program ke snížení váhy a jejímu udržení
  • speciální techniku k odbourání stresu
  • ajurvédské bylinné přípravky a doplňky stravy
  • detoxikační a regenerační terapie
  • ozdravné pobyty

Spolupráce mezi moderní medicínou a ájurvédou u nás

Oblast přímé spolupráce je bezpochyby jednou z oblastí, která slibuje největší pokrok pro pacienty a ty, kteří se rozhodnout užívat ajurvédské principy ve svém životě. Rozvinutá spolupráce mezi moderní medicínou a alternativními přístupy tradiční medicíny však u nás není zatím příliš obvyklá. Neexistují běžně dostupná pracoviště či nemocnice, jako např. v Indii, kde zároveň vedle sebe spolupracují lékaři z různých oborů a zaměření. Tato spolupráce je pochopitelně vroucím přáním odborníků z oblasti alternativní medicíny do budoucna, kdy snad pomocí informací i zkušeností překročíme hranice svých předsudků a také obavy, které s tímto úzce souvisejí.

Zdroj: ayurveda.cz, Aimil Pharmaceuticals, www.drmartina.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Fenomén Zero Waste - život bez odpadů
Jak si můžete sami zlepšit zrak? Zkuste Batesovu metodu!

Další články

6 mýtů o kocovině
Nemoci a léčba

6 mýtů o kocovině

31.08.2017

S létem si užíváme i období nejrůznějších oslav, svateb a festivalů, ke kterým neodmyslitelně patří konzumace alkoholu. Ta však může mít dost neblahé následky, kterými jsme si už u ...

Letadlem na dovolenou
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujet ...