zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Jak vybrat nejlepší pečovatelskou službu?

Veronika Tůmová
13.09.2017

Posláním pečovatelské služby je zajistit potřebnou péči osobám, které se dostaly do nepříznivé životní situace z důvodu snížené soběstačnosti, ať už v důsledku stáří, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení.

Pečovatelská služba je pak pro tyto osoby často nejschůdnější možností, jak co nejdéle zůstat v domácím prostředí, ale zároveň získat potřebnou péči. Výběr pečovatelské služby však nemusí být snadný, je třeba si o dané organizaci zjistit množství relevantních informací, než svěříte blízkou osobu, či sami sebe, do péče sociálních pracovníků.

Pečovatelskou službu využívají desetitisíce lidí ročně

Vzhledem ke stárnutí populace odborníci očekávají postupný nárůst klientů a zvýšený zájem o tento druh služby. Nic na tom podle všeho nezmění ani fakt, že jde o službu placenou. Právě návštěvy pečovatele jsou totiž pro mnoho nemohoucích lidí jedinou možností, jak zůstat i přes špatný zdravotní stav ve vlastní domácnosti. U příbuzných se tito lidé mohou často setkat s nepochopením. Ti nemají čas či možnost se o ně postarat, nemocný však nechce opustit známé prostředí a třeba i domácího mazlíčka. Pečovatelská služba pak bývá nejlepší volbou.

Registr poskytovatelů sociálních služeb

Informace o nejbližších pečovatelských službách ve vašem okolí se můžete dozvědět na městském či obecním úřadě, nejsnazší pak bude vyhledat si pečovatelskou službu podle regionu v Registru poskytovatelů sociálních služeb. Pak už se můžete věnovat pročítání jejich nabídek, porovnávat služby i ceny, je dobré přečíst si také reference od lidí, kteří s nimi mají osobní zkušenost.

Co vám pečovatelská služba může nabídnout?

U pečovatelské služby si můžete sjednat celou řadu nejrůznějších úkonů, bude proto dobré předem si ujasnit své požadavky a potřeby. Mezi základní a nejčastější služby poskytované pečovatelskou službou patří například pomoc v domácnosti, příprava jídla nebo pomoc při osobní hygieně. K dalším službám patří například doprovod k lékaři, ale i úklidové služby či žehlení.

Cílem pečovatelské služby je:

  • umožnit klientům pokud možno co nejdelší a kvalitní setrvání v domácím prostředí
  • zachovat dosavadní způsob života, který upřednostňují a na který jsou zvyklí
  • udržovat dovednosti a zájem klienta pro vlastní sebeobsluhu
  • podporovat klienty v udržování kontaktů s okolím, rodinou a přáteli
  • podporovat sociální začleňování
  • podporovat klienty při uplatňování svých práv a zájmů

Kolik pečovatelská služba stojí a jak lze žádat o příspěvek?

Běžné služby pečovatele se obvykle platí hodinově a činí okolo 100 Kč na hodinu. Některé další služby se ovšem platí zvlášť, proto je potřeba dobře si přečíst ceník dané organizace, aby nedocházelo k nedorozuměním. S placením za pečovatelskou službu může pomoci také Příspěvek na péči, na který má daná osoba nárok v případě, že se v běžném životě neobejde bez pomoci druhých. O tento příspěvek se žádá na Úřadu práce, ten stanoví jeho výši a může žádat i potvrzení o tom, za co byl utracen.

Proč právě o Vánocích trpí většina seniorů samotou?

Zdroj: mestodobruska.cz, Senior Safe

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Po prázdninách do lavic aneb jak se prokousat začátkem školního roku
Fenomén Zero Waste - život bez odpadů

Další články

6 mýtů o kocovině
Nemoci a léčba

6 mýtů o kocovině

31.08.2017

S létem si užíváme i období nejrůznějších oslav, svateb a festivalů, ke kterým neodmyslitelně patří konzumace alkoholu. Ta však může mít dost neblahé následky, kterými jsme si už u ...

Letadlem na dovolenou
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujet ...

Význam osteopatie a její vliv na zdraví
Nemoci a léčba

Význam osteopatie a její vliv na zdraví

Pro někoho je osteopatie šarlatánstvím, pro někoho lékařskou vědou a pro mnohé je stále neznámým pojmem. Osteopatie se zabývá poruchami kosterní soustavy a v mnohých případech může ...