zdroj: pixabay.com
Školák a předškolák

Po prázdninách do lavic aneb jak se prokousat začátkem školního roku

Veronika Moreira Tůmová
12.09.2017

Jednou z možností, jak dítě na vstup či návrat do školy dobře připravit, je společná a svědomitá příprava na nadcházející školní povinnosti. Můžete jít například společně nakupovat školní pomůcky, které si dítě s vaší pomocí rádo vybere samo.

Nemusí jít hned o celou školní výbavu, ale už ten fakt, že necháte dítěti volnou ruku ve výběru penálu, aktovky či sáčku na přezůvky může dítě velmi pozitivně naladit a motivovat.

Škola jako běžná součást života

Už od začátku školního roku by dítě mělo pozitivně vnímat propojení školy s běžným životem. V těchto dnech ještě nebývá výuka tak náročná, následující víkend proto můžete věnovat třeba společnému výletu na nějaké významné místo, o kterém se dítě bude brzy učit ve škole. Podobně může zafungovat jednoduchý domácí pokus, který zvýší zájem malého žáka o fyziku, přírodovědu apod.

Klíčem je komunikace a společná příprava do školy

Osvědčené je i průběžné povídání si s dětmi o škole. V něm by se měla odrážet rodičovská zvědavost a zájem, ne viditelné obavy a pravidelná nervozita z toho, co se ve škole dělo a zda mělo dítě vše v pořádku. Při povídání o škole pak není dobré určité dětské obavy zlehčovat a přehlížet, ale spíše pomáhat dítěti je překonávat.

Základem pro každé dítě je také vhodný výběr svačinek. S jejich přípravou vám poradíme v článku Zdravější školní svačinky.

Nejen malé děti, ale i vysokoškoláci mohou trpět počáteční úzkostí z neznáma

Také vstup na vysokou školu je v mnohém velkým krokem do neznáma a první rok na studenty čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, profesoři a jejich přístup k výuce i studentům. Aby aklimatizace v novém školním prostředí proběhla rychle a bez problémů, je třeba se připravit. Sami studenti vysokých škol radí nepodcenit přípravu o prázdninách před prvním semestrem. Týká se to jak zopakování si středoškolského učiva, tak i seznámení se s prostředím školy. Velkou pomoc můžou poskytnout i informace od starších studentů a neváhejte využívat ani nabídky studentských organizací.

Jak nejlépe vyjít s pedagogy?

Učitelé jsou samostatnou kapitolou studentského života. Jak na ně? Podle rad a osobních zkušeností studentů někdy stačí opravdu málo, aby si o vás udělali pozitivní obrázek. Samozřejmě je to i naopak. Potíže vám může dělat i taková maličkost, jako je správné oslovování. Nezapomeňte proto ani na použití odpovídajících titulů při zdravení a oslovování, na tituly si jejich nositelé obvykle dosti potrpí.

A rada "mazáckých" studentů na závěr? Ačkoli studium není radno podceňovat, není dobré ani brát ho příliš vážně a neustále se stresovat. Rozhodně se nevzdávejte, pokud se setkáte s nějakým neúspěchem, ten potká dříve či později téměř každého.

Zdroj: kampomaturite.cz, School My Project

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Moreira Tůmová

Zdravější školní svačinky? Poradíme!
Jak vybrat nejlepší pečovatelskou službu?

Další články

Letadlem na dovolenou
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujet ...

Klimatizace do domu - pomůžeme vám s výběrem!
Relaxace a wellness

Klimatizace do domu - pomůžeme vám s výběrem!

28.08.2017

Horké letní dny jsou příjemné pro milovníky tepla, ale většinou jen tehdy, když mohou čas trávit někde u vody. Horší je to doma. Rodinná zástavba na tom bývá většinou lépe, obyvate ...