zdroj: pixabay.com
Školák a předškolák

Po prázdninách do lavic aneb jak se prokousat začátkem školního roku

Veronika Tůmová
12.09.2017

Jednou z možností, jak dítě na vstup či návrat do školy dobře připravit, je společná a svědomitá příprava na nadcházející školní povinnosti. Můžete jít například společně nakupovat školní pomůcky, které si dítě s vaší pomocí rádo vybere samo.

Nemusí jít hned o celou školní výbavu, ale už ten fakt, že necháte dítěti volnou ruku ve výběru penálu, aktovky či sáčku na přezůvky může dítě velmi pozitivně naladit a motivovat.

Škola jako běžná součást života

Už od začátku školního roku by dítě mělo pozitivně vnímat propojení školy s běžným životem. V těchto dnech ještě nebývá výuka tak náročná, následující víkend proto můžete věnovat třeba společnému výletu na nějaké významné místo, o kterém se dítě bude brzy učit ve škole. Podobně může zafungovat jednoduchý domácí pokus, který zvýší zájem malého žáka o fyziku, přírodovědu apod.

Klíčem je komunikace a společná příprava do školy

Osvědčené je i průběžné povídání si s dětmi o škole. V něm by se měla odrážet rodičovská zvědavost a zájem, ne viditelné obavy a pravidelná nervozita z toho, co se ve škole dělo a zda mělo dítě vše v pořádku. Při povídání o škole pak není dobré určité dětské obavy zlehčovat a přehlížet, ale spíše pomáhat dítěti je překonávat.

Základem pro každé dítě je také vhodný výběr svačinek. S jejich přípravou vám poradíme v článku Zdravější školní svačinky.

Nejen malé děti, ale i vysokoškoláci mohou trpět počáteční úzkostí z neznáma

Také vstup na vysokou školu je v mnohém velkým krokem do neznáma a první rok na studenty čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, profesoři a jejich přístup k výuce i studentům. Aby aklimatizace v novém školním prostředí proběhla rychle a bez problémů, je třeba se připravit. Sami studenti vysokých škol radí nepodcenit přípravu o prázdninách před prvním semestrem. Týká se to jak zopakování si středoškolského učiva, tak i seznámení se s prostředím školy. Velkou pomoc můžou poskytnout i informace od starších studentů a neváhejte využívat ani nabídky studentských organizací.

Jak nejlépe vyjít s pedagogy?

Učitelé jsou samostatnou kapitolou studentského života. Jak na ně? Podle rad a osobních zkušeností studentů někdy stačí opravdu málo, aby si o vás udělali pozitivní obrázek. Samozřejmě je to i naopak. Potíže vám může dělat i taková maličkost, jako je správné oslovování. Nezapomeňte proto ani na použití odpovídajících titulů při zdravení a oslovování, na tituly si jejich nositelé obvykle dosti potrpí.

A rada "mazáckých" studentů na závěr? Ačkoli studium není radno podceňovat, není dobré ani brát ho příliš vážně a neustále se stresovat. Rozhodně se nevzdávejte, pokud se setkáte s nějakým neúspěchem, ten potká dříve či později téměř každého.

Zdroj: kampomaturite.cz, School My Project

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zdravější školní svačinky? Poradíme!
Jak vybrat nejlepší pečovatelskou službu?

Další články

6 mýtů o kocovině
Nemoci a léčba

6 mýtů o kocovině

31.08.2017

S létem si užíváme i období nejrůznějších oslav, svateb a festivalů, ke kterým neodmyslitelně patří konzumace alkoholu. Ta však může mít dost neblahé následky, kterými jsme si už u ...

Letadlem na dovolenou
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujet ...

Klimatizace do domu - pomůžeme vám s výběrem!
Relaxace a wellness

Klimatizace do domu - pomůžeme vám s výběrem!

28.08.2017

Horké letní dny jsou příjemné pro milovníky tepla, ale většinou jen tehdy, když mohou čas trávit někde u vody. Horší je to doma. Rodinná zástavba na tom bývá většinou lépe, obyvate ...