zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Kraniosakrální terapie - technika navracející zdraví

Hanka Bednářová
05.09.2017

Kraniosakrální terapie je velmi jemná terapeutická metoda napomáhající nastartovat samoléčebné schopnosti. Zaměřuje se na psychosomatiku i fyzické obtíže.

Princip kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie vznikla z osteopatie. Vychází z poznatku, že lebeční švy nejsou srostlé a mezi lebečními kostmi dochází k pohybu. Všechny kosti, orgány, svaly a buňky neustále vykonávají pohyby v určitém rytmu. Kraniosakrální terapie zachycuje pomocí doteku tyto rytmy a tok vnitřní energie, takzvaného Dechu života, který proudí v mozkomíšním moku. Je-li tok energie silný a plynulý, je vše v pořádku. Pokud je proudění energie oslabené nebo zablokované, projeví se ve fyzické nebo psychické rovině.

Vznik kraniosakrální terapie

Kraniální osteopatie se pojí se jménem Dr. Shuterland, který byl žákem právě zakladatele klasické osteopatie. Jelikož terapie popírala některé poznatky medicíny, byla z počátku přehlížena. Ale právě její dobré výsledky nakonec donutily oficiální osteopatii, aby ji vzala na milost. Ve 40. letech byl zaveden na americké osteopatické škole postgraduální kurz "osteopatie v kraniální oblasti". Kraniální ostopedie se později rozvinula v kraniosakrální ostopedii a terapii. Tento vývoj se týká západního světa. S kraniosakrálním systémem pracovali již lidé ve starověkém Egyptě, Indii a Peru. S téměř neznatelnými rytmy v těle, které způsobuje tok životní energie, vychází již ájurvéda a akupunktura.

Význam doteku při kraniosakrální terapii

Pro kraniosakrální terapii je dotek klíčovým prvkem. Dotek má být velmi jemný a lehký. Pro představu - váha takového doteku by se měla pohybovat okolo 5 gramů a neměl by překročit váhu papíru. Dotek si má zachovat neutrálnost, nemá vyvolat v těle klienta napětí a obranné reakce. Aby byl dotek léčivý, je nutné, aby klient zůstal uvolněný a pro terapeuta tak čitelný.

Průběh kraniosakrální terapie

Nezbytností terapeuta je znalost základů anatomie lidského těla a jeho fyziologie. Ošetření stojí od 400 Kč na hodinu výše a trvá 60 - 90 minut. Během této doby se klient dostatečně zrelaxuje a uvolní. Aby byl vidět alespoň nějaký efekt, je třeba ošetření opakovat 5 - 6x. Terapie probíhá v poloze, která je klientovi nejpříjemnější, nejčastěji vleže. Na rozdíl od masáže je při ní oblečený a vše probíhá v tichosti bez doprovodu hudby. Rozhovor probíhá před začátkem ošetření, kdy se terapeut seznámí se zdravotním stavem a psychickým rozpoložením klienta, dále po skončení ošetření, kdy dojde ke shrnutí pocitů. První dotek směřuje k ramenům nebo nohám. Dále jsou doteky řízeny podle těla ošetřovaného.

Užití kraniosakrální terapie

Účelem kraniosakrální terapie není nahradit klasickou medicínu. Je vhodné ji kombinovat jako její doplněk, aby uzdravení proběhlo na všech úrovních. Tato terapie napomáhá nastartovat samoléčebné schopnosti. Zaměřuje se na psychosomatiku i fyzické obtíže. Dokáže uvolnit napětí v pojivových tkáních, pomáhá upravit hormonální hladinu, je vhodná pro všechny věkové skupiny. Může pomoci při bolestech hlavy, zad i kloubů, při výskytu deprese, traumat a posttraumatických symptomů. Kraniosakrální terapii je možné využívat pouze jako prevenci.

Zdroj: is.cuni.cz, kranio.eu

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Věříte na mytí vlasů bez šamponu?
Zdravější školní svačinky? Poradíme!

Další články

6 mýtů o kocovině
Nemoci a léčba

6 mýtů o kocovině

31.08.2017

S létem si užíváme i období nejrůznějších oslav, svateb a festivalů, ke kterým neodmyslitelně patří konzumace alkoholu. Ta však může mít dost neblahé následky, kterými jsme si už u ...

Letadlem na dovolenou
Zdravý život

Letadlem na dovolenou

30.08.2017

Letíte na dovolenou? Letíte poprvé? Máte strach? Není důvod. Letecké tragédie jsou sice přímo děsivé, ale je třeba si uvědomit, že v autě máte víc než 60x větší šanci, že havarujet ...

Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví?
Nemoci a léčba

Klimatizace v autě - může ohrozit naše zdraví?

26.08.2017

Klimatizace v autě je dobrý sluha, ale zlý pán. Zajišťuje ochlazení vzduchu přiváděného do kabiny, ale to nemusí být vždy ideální vzhledem k velkému střídání teplot, což znamená ne ...