zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Zelený zákal může vést k slepotě - odhalte jej včas!

Michaela Chylková
06.03.2018

Zelený zákal (glaukom) je oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu. Tento nerv přenáší ze sítnice do mozku zrakové informace, jeho poškození má za následek částečnou nebo dokonce úplnou ztrátu zraku. Jedinou zbraní proti zelenému zákalu jsou preventivní vyšetření.

Včasné podchycení zeleného zákalu

Glaukom se neprojevuje zakalením očních tkání, jako je tomu u šedého zákalu, jeho hlavní nebezpečí spočívá v tom, že se rozvíjí zcela bez příznaků a bezbolestně. Díky včasnému zachycení onemocnění v jeho počátku lze však zhoršování zraku zabránit. Většina pacientů nemá šanci zelený zákal sama rozpoznat.

Degeneraci zrakového nervu způsobuje zvýšený tlak nitrooční tekutiny, tu sám pacient však neodhalí. Teprve později začíná docházet k výpadkům zorného pole a k poklesu ostrosti zraku. V takovém případě však glaukomové onemocnění bývá již ve značně pokročilém stádiu. Zelený zákal je rovněž zákeřný v tom, že i člověk s výrazně pokročilým zúžením zorného pole může mít dobrou centrální zrakovou ostrost. Při dalším zhoršení nemoci může ale rychle přijít i o tento zbytek zorného pole a v nejhorším případě mu hrozí i úplná slepota.

Zelený zákal - počet onemocněných rapidně stoupá

Podle nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo v roce 2016 v České republice postiženo zeleným zákalem 364 390 osob, což je nárůst o 98 390 osob za pouhé 2 roky! V současné době se na zelený zákal léčí až 5 % obyvatel České republiky.

Preventivní vyšetření glaukomu nás může zachránit před slepotou

Jedinou zbraní proti zelenému zákalu jsou preventivní návštěvy očního lékaře. „Každý člověk starší čtyřiceti let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, zvláště pokud se glaukom vyskytuje v rodině,“ radí docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno, a dodává: „Důležité je absolvovat důkladné oční vyšetření včetně provedení moderních zobrazovacích metod zrakového nervu.“ Jeho součástí je vyšetření stavu oka přístrojem zvaných OCT (optická koherentní tomografie). Ten poskytuje lékařům podrobné informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách.

Samotné glaukomové onemocnění má řadu forem, nejčastěji se jedná o tzv. chronický prostý glaukom, kdy nitrooční tekutina volně protéká zornicí do přední oční komory a dále do tzv. komorového úhlu tvořeného duhovkou a rohovkou. Objevuje se také typ glaukomu, při němž je komorový úhel uzavřený a nitrooční tekutina jím nemůže protékat k odtokovým cestám, hromadí se v oku a její tlak prudce stoupá. Tento stav může vyústit až v akutní glaukomový záchvat doprovázený mlhavým viděním a prudkou bolestí, která může vyvolávat nevolnost. Glaukomový záchvat vyžaduje okamžitý zásah lékaře a laserový či chirurgický operační zákrok, který zabrání vzniku dalších záchvatů.

Kdo je nejvíce ohrožen zeleným zákalem?

Glaukom se týká typicky lidí ve starším věku, můžeme se s ním ale setkat i u dětí. „Vrozený glaukom se rozvíjí v prvním roce věku, postižené oko slzí, je citlivé na světlo a rohovka je šedavě zkalená. Mladé tkáně postiženého oka ustupují zvýšenému nitroočnímu tlaku a oko tak bývá ve všech rozměrech větší. Rozvoj zeleného zákalu může ovlivnit nejen dědičnost, více ohroženi jsou jím také diabetici,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky DuoVize Praha. Naprostá většina glaukomů postihuje obě oči, i když v různé míře. Varovným znamením jsou pro lékaře zvýšené hodnoty nitroočního tlaku.

Změny na zrakovém nervu jsou bohužel nevratné, proto je důležité odhalit onemocnění včas a zahájit jeho léčbu. Ta začíná kapkami či jejich kombinací. Pokud není léčba kapkami úspěšná, přistupuje se k laserové či chirurgické operaci oka.

Rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem

Glaukom u dětí

Glaukom u dětí je podobně jako u dospělých způsobený zvýšeným nitroočním tlakem. Může být podmíněn geneticky, ale častěji se objevuje bez předchozího výskytu v rodině. Většina dětských glaukomů se projeví do tří let věku.

Léčba u dětí se zeleným zákalem má téměř vždy stejný průběh - dává se přednost chirurgickému zákroku. Kapky totiž nejsou u malých dětí tak účinné, navíc mají spoustu nežádoucích účinků.

Zelený zákal u dětí a varovné příznaky

  • nadměrné slzení
  • časté mrkání a uhýbání víček
  • vyšší citlivost zraku na světlo
  • podrážděné oči
  • viditelné zvětšení oka

Jak si můžete sami zlepšit zrak? Zkuste Batesovu metodu!

Zdroj: Side Effect, MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D. z Oční kliniky DuoVize Praha, MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Hurá na hory aneb jak se vyhnout sněžné slepotě
Zkuste pravý zimní detox!

Další články

Transplantace vlasů
Alopecie

Transplantace vlasů

23.02.2018

Při transplantaci vlasů dochází k přenesení vlasových štěpů. Během jedné etapy transplantace vlasů lze přenést zhruba 1600 vlasových štěpů, tedy téměř 5000 vlasů, což již dokáže po ...

Polévka jako lék
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Polévka jako lék

18.02.2018

Dobrá polévka zasytí, zahřeje a dokáže být doslova životabudičem. Vždyť už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt. Víte, které polévky patří k těm nejzdravějším?