Voda a hydratace

Pozor na přehřátí organismu

Lucie Regenermelová
11.07.2010

Většina lidí se za horkého slunečného počasí vydává k vodě nebo na vodu, sluní se, koupá se a opaluje. S tím jsou spojena některá nebezpečí, kterých je možné se vyvarovat dodržováním základních pravidel.

Pitný režim

Prvořadý je zejména pitný režim, který je nezbytný pro ochlazování organismu a doplňování tekutin. I za normálního počasí, v závislosti na výkonu a zatížení organismu, je potřeba do těla dostat minimálně 1,5 litru tekutin, raději však více. V teplém počasí a při vyšším zatížení (což platí i o pádlování) se objem potřebných tekutin až ztrojnásobuje.

Při nedostatku tekutin dochází k rychlejší únavě, bolestem hlavy a dalším nepříjemným symptomům. Organismus se může poškozovat dlouhodobě a poškození ledvin pak může být nevratné.

Dalším rizikem je přehřátí organismu a vliv UV paprsků. UV záření má tendenci poškozovat pokožku. Ne všichni jsou stejně náchylní ke škodlivým účinkům nebezpečného slunečního záření, záleží na typu pokožky.

Někteří se opálí bez problémů a rychle (kůže se brání sama ztmavnutím), jiní naopak záhy zrudnou a pokožka se jim spálí. Samozřejmostí u obou typů lidí by měla být ochrana pokožky krémy s UV faktory. Nezapomínejte ani na odkrytá, ale zapomenutá místa (např. ušní boltce). Chránit se lze i pokrývkou hlavy a vhodným oblečením, které mimo jiné zlepšuje ochlazování těla odpařováním potu, a tím zmenšuje ztráty tekutin a solí z těla.

Co je přehřátí organismu

Přehřátí organismu vzniká delším pobytem v teplém, eventuelně i vlhkém prostředí, kdy dochází ke ztrátě tekutin, poruše termoregulace a vzestupu tělesné teploty až na 41 °C. V závislosti na přesném charakteru vyvolávajícím příčiny a dalších okolnostech může jít o:

 • úžeh – v důsledku nadměrné expozice přímému UV záření (slunci)
 • úpal – působením horka při selhání mechanismů odvodu tepla z organismu
 • vyčerpání z horka – úpal + nadměrná ztráta tekutin vedoucí k dehydrataci
 • křeče z horka – vyčerpání z horka + ztráta iontů (nadměrným pocením)

Příznaky přehřátí

 • Úžeh – slabost, nevolnost, zvracení, kožní erytém (zrudnutí pokožky) až puchýře, febrilie (horečka nad 38 °C), zimnice.
 • Úpal – kůže zarudlá, horká, spíše suchá (nebo jen slabé pocení), tvrdý rychlý puls, vysoká horečka, později eventuálně náhlá ztráta vědomí, křeče, otok mozku, smrt; předchozí konzumace alkoholu zhoršuje prognózu.
 • Vyčerpání z horka - převládají známky vazomotorické (cévní) nedostatečnosti (rozšíření cév) až dehydratačního šoku (bledá, šedá, lepkavá kůže, pocení, pocit nevolnosti), slabost, později zrychlení pulsu, pokles krevního tlaku, mdloba.
 • Křeče z horka – těžká bolest a spazmy svalů, nejprve na končetinách – znemožňují pohyblivost rukou a nohou, eventuálně i svalů na břiše.

První pomoc

 • přemístění postiženého do chladnějšího prostředí, uložení do polohy vleže se zvýšenou hlavou
 • odstranění tísnících částí oděvu
 • chlazení povrchu těla proudem vzduchu (ventilátor) a studenými obklady
 • při plném vědomí podání chladné tekutiny k pití (nikoliv ledové!)
 • péče o dýchání a oběh
 • transport do nemocnice

Nezapomeňte, že u vody je první pomoc při přehřátí vždy po ruce. Buďte proto pozorní k prvním příznakům a včas zajistěte postiženému lehkou koupel.

 

Zažili jste někdy přehřátí organismu? Co vám pomohlo jako první pomoc?

Autor: Lucie Regenermelová

Neplodnost u žen
Nebezpečí klíšťat a bodavého hmyzu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...