Vlasy

Jak správně pečovat o dlouhé vlasy

Veronika Tůmová
04.06.2011

Dlouhé vlasy mají zdobit, působit jemně i smyslně, zvýrazňovat ženskost. To však vyžaduje úsilí a pravidelnou péči. Přinášíme několik rad a tipů, jak se starat o dlouhé vlasy tak, aby skutečně oslnily.

Dlouhé vlasy jsou samozřejmě náročnější na udržování – lámavost, narušenost barvením, vysušenost a každé další úpravy a zanedbání ošetření je na nich dobře vidět. Čas a intenzivní péče věnovaná vašim vlasům však určitě nezůstane bez výsledku a viditelné změny k lepšímu.

Nebojte se vlasové kosmetiky!

Kvalitní vlasová kosmetika nemusí být sice zrovna levná záležitost, jako investice pro vaše zdravé a krásné vlasy se však vyplatí. Vybírejte kvalitní šampon a kondicionér, vhodný k vašemu typu vlasů.

Nechte si poradit od své kadeřnice a podle potřeby vyzkoušejte i vyživující masku a vlasový balzám. V obchodech i kadeřnických salonech je mnoho značek na výběr, je možné, že vám některá nebude vyhovovat a budete muset vyzkoušet jinou, nenechte se však odradit.

Čím je vlas delší, tím těžší je dodat potřebné živiny a vitamíny do celé jeho délky. Nevyživené vlasy se pak lámou, třepí se konečky a podobně. Pokud máte vlasy zdravé, můžete mít jen problém s jejich nepoddajností a vzhledem bez lesku a bez života. S tím vším včetně výběru vlasové kosmetiky vám poradí odborník. Dejte na jeho rady a nebojte se dopřát svým vlasům to, co jim svědčí.

Mytí, vysoušení a česání dlouhých vlasů

Dlouhé vlasy je dobré před mytím pečlivě rozčesat, aby byly srovnané a dostala se z nich většina nečistot. Šamponu nemusíte nanášet moc, ale je-li třeba, umyjte vlasy dvakrát. Velkou pozornost věnujte pečlivému smývání šamponu, po koupeli ve vaně je dobré vlasy smýt ještě sprchou. Zbytky nesmytého šamponu vlasům škodí a znemožňují rozčesání.

Po umytí vlasy jen opatrně třete ručníkem, vlasy jím nedrhněte, zbytečně se tak zacuchají a celkově oslabí. Vlasy nechte trochu proschnout a teprve potom krátce vyfénujte, časté, dlouhé a intenzivní fénování příliš vysouší a ničí strukturu vlasu. Fén držte pokud možno dál od hlavy.

Po umytí češte hřebenem s jednou nebo dvěma řadami zubů, opatrně směrem od konečků ke kořínkům, nekartáčujte je hustým kartáčem a už vůbec ne silou, ve snaze učesat je co nejrychleji.

Úprava dlouhých vlasů

Důležitou a nejvhodnější úpravou je pravidelné zastřihávání konečků vlasů, které bývají nejvíc oslabené, nejmíň vyživené a tím viditelně poškozené. Zakládáte si na délce svých vlasů a rozmýšlíte si při zastřihávání každý centimetr? Nezapomínejte, že tím vaše vlasy zesílí a budou na první pohled zdravější a upravené. Při úklidu, sportu nebo každé jiné činnosti, kdy vám vlasy překáží, zapomeňte na klasický culík svázaný obyčejnou gumičkou, ta vlasům rozhodně neprospívá, vlasy láme a napomáhá tak jejich vypadávání. Zkuste raději spony, látkové gumičky nebo čelenku.

5 tipů jak pečovat o dlouhé vlasy a podpořit jejich zdravý růst

  • Pravidelná masáž hlavy a vlasové pokožky stimuluje prokrvení a napomáhá růstu vlasů
  • Užívejte potravinové doplňky s obsahem magnesia, železa, zinku, vitaminu B, vápníku a minerálních solí, dodáte tak vlasům potřebnou výživu pro zdravý růst
  • Pravidelně obměňujte svůj kartáč, zkuste jeden z přírodního materiálu, vlasy kartáčujte šetrným způsobem a ne úplně mokré
  • Nechávejte vlasy častěji schnout přirozeným způsobem, fén používejte minimálně
  • Oslabené konečky ošetřete maskou a používejte šetrný šampon, pro posílení vlasů do něj můžete přidat pár kapek rozmarýnového oleje

A rada na závěr, nevěřte reklamám na šampony zaručující rekordně rychlý růst vlasů a zářivou hřívu po jednom použití! Obvykle jde o výrobky celkově podprůměrných kvalit a vaše vlasy tak mohou spíš utrpět, než získat.

Autor: Veronika Tůmová

Křeče
Siamská dvojčata

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Fibromyalgie
Onemocnění kloubů a končetin

Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigg ...

Porod doma – ano, nebo ne?
Porod

Porod doma – ano, nebo ne?

18.06.2011

Stávají se porody doma trendem poslední doby? Kdo propaguje tento způsob přivádění dětí na svět a kdo je naopak proti? Porod doma má jistě své výhody, ale rozhodně i řadu nevýhod, ...