zdroj: pixabay.com
Nachlazení

Jak se správně obléknout na hory

Jitka Suchánková
03.02.2016

Letošní zima příliš nepřeje lyžařům, snowboardistům a ani jiným vyznavačům bílých sportů. Přesto se několik vhodných dní objevilo a v příhodných nadmořských výškách tyto možnosti stále přetrvávají, nebo se opakovaně objevují.

I přesto, že podmínky letos nejsou právě ideální a často přichází obleva, je třeba se správně na hory oblékat. V dnešní době je oblíbené funkční spodní prádlo i svrchní ošacení. Už jste i vy vyzkoušeli jeho přednosti?

Při oblékání na hory platí "pravidlo tří vrstev"

Na toto pravidlo nezapomínejte. Pryč jsou ty doby, kdy na hory musel být přibalen co nejtlustší svetr. Dnešní doba nám nabízí mnohem tenčí, efektivnější a zároveň víc hřejivější možnosti.

  • První vrstva - jedná se o funkční prádlo. Jeho význam tkví v tom, že odvádí pot z povrchu těla.
  • Druhá vrstva - mluvíme například o fleecové bundě. Ta odebírá pot z první vrstvy a odvádí ho dál od těla. Zároveň ale tato vrstva má velice dobré izolační schopnosti, tudíž akumuluje teplo.
  • Třetí vrstva - je posledním článkem, musí být prodyšná, odvádí pot z těla ven, ale zároveň nás chrání před deštěm a větrem. Jedná se například o softshellové bundy nebo kalhoty.

Pokud porušíme pravidlo tří vrstev a nahradíme některou obyčejným bavlněným trikem, přestane celý systém fungovat a my se vystavujeme nepříjemnému ochlazování.

Helma, brýle a vesta a jejich význam

Pokud se aktivně věnujeme zimním sportům, neopomínáme také bezpečnostní prvky. Patří sem kromě kvalitní sportovní výbavy také dobrá helma, lyžařské nebo snowboardistické brýle a bezpečnostní vesta.

  • Helma - musí na hlavě dobře sedět, nesmí sklouzávat a ani nikde tlačit.
  • Brýle - zajišťují dobrý rozhled, i když sněží, fouká vítr nebo svítí slunce, slouží jako ochrana před UV zářením, musí perfektně sedět pod okrajem helmy. Proto se doporučuje kupovat tyto dvě ochranné pomůcky naráz.
  • Vesta -  trvale stabilizuje horní část těla během jízdy a chrání nás před úrazy páteře.

Tak co, máte správné a bezpečné vybavení na hory? Pokud vyrážíte na hory za zimními sporty, jistě je namístě i připojištění proti úrazu.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Hlasování třetího kola soutěže Hravě zdravě
S dítětem do školky - je nutné dodržet hranici tří let?

Další články