zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

S dítětem do školky - je nutné dodržet hranici tří let?

Veronika Tůmová
06.02.2016

Jako maminka dítěte školkového věku máte v dnešní době možnost volby, kdy jej svěřit do péče této instituce. Ve dvou, třech nebo až čtyřech letech věku? V čem je školka pro dítě skutečně přínosem, jak začít s odloučením a kdy je ten správný věk, ve kterém dítě školku zvládne?

Pro mnohé matky je směrodatná situace v zaměstnání. Podle té se musí zařídit a přizpůsobit, někdy bohužel i bez ohledu na to, zda je dítě na takovou rychlou změnu a péči cizích lidí připravené.

Pozitiva a negativa nástupu dítěte do školky

Co všechno se příchodem do školky mění a co se tu dítě naučí? Školka je pro dítě místem, kde se pravidelně setkává s vrstevníky, později kamarády. S těmi si může pohrát a osvojit si mnoho dalších důležitých sociálních dovedností. Do věku tří let si však děti obvykle s ostatními dětmi svého věku hrát příliš neumí a obyčejně preferují individuální hru, popřípadě hru s rodičem. Pro dítě je také mnohdy přínosem, když se poprvé setká s jinou autoritou, než je ta rodičovská, tedy s paní učitelkou. Ta může být pro dítě dalším vhodným vzorem. V neposlední řadě se dítě naučí spoustu zajímavých a nových her, říkanek a písniček. Školka často pomůže i dětem s logopedickými problémy, což oceníte zejména před nástupem do školy.

Nástup do školky - co vás může odradit hned na začátku?

Děti mladší tří let, jak už bylo řečeno, neoceňují možnost hraní si s dalšími dětmi a někdy jejich přítomnost a snahu o zapojení se do hry i hůře snáší. Pro mnohé maminky je velkým negativem také riziko zvýšené nemocnosti dětí, protože ve školce se jaksi počítá s tím, že pracující rodiče bez možnosti hlídání často dají do školky i ne zcela zdravé dítě. Rychlé šíření a opakování různých nachlazení je tudíž ve školkách obvykle častým jevem. Dítě může také hůře snášet odloučení od matky z důvodu těsné citové vazby, citlivé povahy, ale důvodem může být jednoduše i příliš nízký věk. Je třeba proto začínat s touto změnou postupně, aby si zvyklo dítě i matka. Stačí například jen dočasná dopolední docházka, která se časem pomalu změní na celodenní. I zaměstnavatelé se někdy, (i když ne pokaždé) v tomto směru snaží vycházet matkám vstříc a nabízejí například práci na zkrácený úvazek.

Kdy je ten správný věk pro nástup do školky?

Je obvyklé začínat s docházkou do školky ve třech letech věku dítěte, pokud rodiče netlačí nutnost nástupu do zaměstnání a s tím spojená finanční situace. Dítě je však možné umístit do školky i dříve, a to nejen kvůli zabezpečení rodiny a urychlení návratu do zaměstnání, ale i proto, že ono samo může vykazovat sklony k samostatnosti či jistou houževnatost a potřebu být se stejně starými dětmi, dříve než v období této předepsané hranice. Naopak nejpozději by se mělo dítě seznámit s kolektivem školky a učitelů okolo čtyř let věku, avšak nezbytnost předškolní docházky je pro děti určená až ve věku pěti let. Do té doby záleží na rozhodnutí rodičů.

Zdroj: www.maminka.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jak se správně obléknout na hory
Ochrana vlasů před tepelným poškozením

Další články

S dítětem k zápisu do školy - na co se připravit?
Péče o dítě

S dítětem k zápisu do školy - na co se připravit?

27.01.2016

Právě probíhají zápisy do prvních tříd základních škol a mnozí z nás tuto událost prožívají stejně intenzivně jako samy děti, možná i víc. Na co připravit dítě, které se v těchto d ...