zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Virus Zika je už i v Evropě

Veronika Tůmová
29.01.2016

Virus Zika nenávratně poškozuje vývoj mozku ještě nenarozených dětí. Objevil se v zemích Latinské Ameriky, kde případy nakažení dosahují znepokojujících čísel. První případy však v poslední době hlásí také Evropa. Hrozí nebezpečí i nám?

Riziko rozšíření nákazy virem Zika v České republice je podle všeho velice nízké. Hrozí prý pouze těm, kteří cestovali nebo hodlají vycestovat do oblasti Latinské Ameriky. To se podle vyjádření českého ministerstva zdravotnictví v této době důrazně nedoporučuje, především těhotným ženám.

Virus Zika - jak se přenáší a co způsobuje?

Virus Zika se přenáší prostřednictvím komárů "Aedes aegypti" a způsobuje onemocnění, které je velmi podobné klasické chřipce. K příznakům tak patří teploty, bolesti kloubů, v některých případech se může objevit vyrážka nebo zánět spojivek. Toto onemocnění ale není nijak dramaticky závažné a zpravidla během jednoho týdne odezní. Virus se nešíří vzduchem a uvádí se, že k přenosu může dojít i pohlavním stykem, tedy prostřednictvím spermatu, ale toto není zatím potvrzené, jde jen o spekulaci. Virus napadá muže i ženy, ale právě u těhotných žen závažně ohrožuje plod.

Virus zřejmě zmutoval, nárůst výskytu je dramatický

Během posledního roku se zjistilo, že zejména v Brazílii došlo k obrovskému nárůstu mikrocefalií (těžká vývojová porucha způsobující zastavení vývoje mozku a obvykle i růstu hlavy u lidského plodu). Ve srovnání s rokem 2014 se ukázalo, že nárůst je skutečně alarmující, až dramatický, ze 150 případů na zhruba 3800. Je možné předpokládat, že virus za dosud neznámých okolností v této oblasti zmutoval. Zabránit jeho šíření bude obtížné, vzhledem k výskytu komárů v celých tropech a jejich prakticky neproveditelnému vyhubení.

Amerika zahajuje práci na vývoji očkovací vakcíny

Americký prezident Barack Obama vyzval k urychlenému vyvinutí vakcíny či léku. V zemích Latinské Ameriky se nedávno nakazil jeden Dán i několik Američanů původem ze státu Virginia. Další případy hlásí také Kostarika. Nemoc se obvykle projeví během tří až dvanácti dnů, ne vždy však má typické příznaky. Několik novorozenců nakažených virem zemřelo hned po porodu, v malém procentu tak může být virus pro dosud nenarozené dítě i smrtící.

Země s výskytem viru Zika

Virus Zika je reálnou hrozbou pro celý americký kontinent, vyskytuje se prakticky ve všech oblastech od Mexika po Paraguay. V Africe je to pak Senegal, Burkina Faso, Pobřeží slonoviny, Nigérie, Gabon, Kamerun, SAR a Uganda. Dále pak Thajsko, Kambodža, Filipíny, Malajsie a Indonésie. Ojedinělé případy z Evropy se objevily v Dánsku, Velké Británii a Itálii.

Zdroj: zpravy.idnes.cz (vakcinolog Roman Prymula), www.novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Život je moc krásný na to, abychom třeba i část věnovali chřipce a nachlazení!
Rakytník v kuchyni - recepty pro chuť i pro zdraví

Další články