Vynález teploměru - kdo za ním stojí a jak se vyvíjel?
První zmínky o měření teploty závislé na roztažnosti kapalin sahají až do starověku. První termoskopy, prozatím bez stupnice, se však objevily teprve koncem 16. století a vynález tohoto přístroje se připisuje celé řadě vědců žijících v té době, jedním z nich je dokonce i známý astronom Galileo Galilei.
Celsiova stupnice se dočkala svého pojmenování po tomto švédském vědci teprve v roce 1948 a ve své původní verzi dokonce měřila teplotu obráceně. Ze všech návrhů měřících stupnic se nakonec dostalo oficiálního uznání jen dvěma - Celsiově a Fahrenheitově.
Kdo byl Celsius?
Dnes jsou teploměry pravděpodobně nejznámějším fyzikálním přístrojem, dříve se však výše teploty určovala jen podle tělesných pocitů. Anders Celsius (27. 11. 1701−25. 4. 1744) byl švédský astronom, geodet a fyzik, jenž roku 1742 navrhl teplotní stupnici o stu dílcích. Tato stupnice však byla původně obrácená, bod varu vody měl hodnotu na nule a bod tuhnutí byl +100 stupňů. Do nám známé a dnes používané podoby ji dle všeho převedl až švédský přírodovědec a lékař Carl von Linné v roce 1745, rok po Celsiově předčasné smrti na tuberkulózu, ve věku 42 let.
Termometrie a druhy lékařských teploměrů
Termometrie je obor zabývající se měřením teploty a definováním teplotních stupnic. Měření a sledování teploty bývá prováděno v různých částech těla a způsoby měření závisí na druhu současných teploměrů odpovídajících moderním metodám teplotního měření. V současnosti lze i v domácím prostředí používat teploměry digitální, bezdotykové, laserové a pro kojence dokonce teploměry zabudované v dudlíku. Dříve se hojně využívaly teploměry rtuťové, po jejich zákazu z roku 2009 však došlo k rozmachu teploměrů digitálních a bezdotykových.
Jste opravdu zdraví? Co vám řeknou lékařská vyšetření?
Kdy a jak měřit teplotu?
Současné moderní teploměry mají kromě schopnosti klasického měření teploty i řadu dalších praktických funkcí, patří sem například paměť měření nebo automatické vypínání přístroje. Některé druhy teploměrů jsou dokonce voděodolné, nebo mají také indikátor zvýšené teploty. Tělesná teplota organismu se během dne mění, pro správné měření teploty proto existují určitá pravidla. Je známo, že večer míváme teplotu vyšší než ráno, nejnižší teplota však bývá obvykle kolem čtvrté hodiny ranní, nejvyšší pak kolem šesté hodiny večerní. Teplota, kterou naměříme, je také závislá na místě měření, proto se doporučuje měřit stále na stejném místě na těle.
Kdy začít snižovat teplotu pomocí léků?
O zvýšené teplotě hovoříme v případě, že naměříme více než 37,3 stupňů Celsia. V této fázi se nedoporučuje propadat panice a teplotu srážet léky, je třeba ponechat organismu čas k boji s infekcí, což způsobuje právě zvýšení teploty. Teprve pokud teplota stále stoupá, je na místě nasadit antipyretika, pomoci mohou také studené zábaly k ochlazení těla apod. Z léků podáváme obvykle Paralen či Panadol, pro malé děti pak místo tablet ve formě dobře snášených sirupů.
Zdroj: Lekarna.cz, Lidovky.cz, Wikipedie.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová