zdroj: pixabay.com
Školák a předškolák

Školáci a nedostatek vitamínu D - ohrožuje imunitu, soustředění i paměť!

Veronika Tůmová
14.11.2018

Právě v tomto mlhavém období, v době chřipek a nachlazení, kdy organismus brzy spotřebuje své zásoby vitaminu D vytvořené díky slunečnímu záření v letních měsících, bývá jeho hladina v těle nejnižší. Podle nedávné studie Státního zdravotního ústavu má jen třetina českých dětí vitamínu D v těle dostatek.

Jak tedy nedostatek tohoto vitamínu působí na děti a jak se může začít projevovat? Se školou začíná spousta každodenních povinností, zájmových kroužků, zkrátka různých forem všestranného vytížení. Pod tíhou požadavků pedagogů, trenérů i rodičů tak děti čelí vyšší míře stresu.

Vitamín D doplníme díky zdravému stravování - dopřejte dětem častěji ryby!

Nové poznatky naznačují, že vitamin D není jen důležitou součástí obranyschopnosti organismu, ale pomáhá i k udržení zdraví kardiovaskulárního systému. Jeho nedostatek tak může vést v některých případech až k onemocnění srdce a různým kardiovaskulárním potížím. Nejpřirozenější prevencí a obranou je samozřejmě pestrý jídelníček s dostatkem vitamínů a minerálů, především z čerstvého ovoce a zeleniny. Konkrétně vitamín D však najdeme převážně v tučných rybách a v rybím oleji. Tvorbě vitamínu D z tuků napomáhá, jak známo, sluneční svit, ten však v období podzimu a zimy často chybí. Právě častější konzumace tučných ryb a rybího oleje tak může být vhodnou alternativou k doplnění vitamínu D.

Lžička rybího tuku denně - posílí srdce, kosti, mozek i imunitu

Předpokládá se, že cílené doplňování vitamínu D může působit preventivně i léčebně na celou řadu onemocnění, včetně srdečních, viz výše. Nové poznatky ukazují i jeho klíčovou roli pro obranu proti infekčním onemocněním, například respiračním nemocem, jako je třeba chřipka. Je důležitý především pro kosti – proto také kojenci od narození musí denně užívat kapku vitamínu D, je to prevence před křivicí páteře. Dostatek vitamínu je vůbec důležitý pro vývoj kostí a pomáhá předcházet osteoporóze, udržuje kosti silné a zdravé. Lžičkou oleje denně navíc pomůžeme dětem ke zbystření mozku, ke zlepšení paměti i k lepší koncentraci, kterou v těchto dnech často negativně ovlivňuje únava. Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které napomáhají k celkovému správnému rozvoji mozku a podporují jeho činnost.

Rybí tuk může dětem i chutnat!

K zajištění potřebného množství vitamínu D a omega-3 mastných kyselin přitom stačí každodenní konzumace jedné čajové lžičky rybího tuku. Máte-li strach, že užívání rybího tuku bude pro vaše dítě znamenat chuťové trauma, máme dobrou zprávu. Rybí olej je dnes už na trhu i v daleko příjemnějších příchutích, obvykle v ovocné verzi. Rybí tuk s těmito příchutěmi tak může být zejména pro děti vhodnou alternativou.

Dokáže rybí tuk prodloužit život?

Zdroj: Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity, Vitalia.cz, Parlamentnilisty.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Mezinárodní den nevidomých
Vánoce - jsou skutečně obdobím stresu a depresí?

Další články

Dítě jako manipulátor - kde se stala chyba?
Vztahy v rodině

Dítě jako manipulátor - kde se stala chyba?

01.11.2018

Chcete své dítě vychovávat na maximum, možná jste dokonce přesvědčeni, že to děláte lépe než ostatní. Jste rodiči na sto procent, svědomitými, zodpovědnými, máte pocit, že ohledně ...