zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Vánoce - jsou skutečně obdobím stresu a depresí?

Veronika Tůmová
17.11.2018

Každým rokem se potvrzuje, že ano, přestože všichni víme, že by to tak být nemělo a třeba se i holedbáme předsevzetím, že tentokrát bude všechno jinak. Vánoce klidné, pohodové, bez věčných zmatků kolem shánění dárků, Vánoce v kruhu celé své rodiny. O tom přece vánoční svátky jsou, o shledání, porozumění a třeba i o odpuštění.

Mnozí z nás však začnou vnímat blízkost Vánoc spolu s první vánoční dekorací v obchodních centrech a tím se začne zvyšovat i napětí. Jak letos všechno stihnout? Kdy začít s pečením a s úklidem? Jak a kdy objet příbuzenstvo? Co s dětmi o vánočních prázdninách? Každý rok je to stejné a přiznejme si, ani letos se to nevyvíjí jinak. Kdy a jak si vlastně konečně užít pravou vánoční atmosféru? Chce to jediné, zvolnit, srovnat si priority a hlavně - být spolu.

Vánoční přípravy - tentokrát jinak?

Taky se vám zdá, že Vánoce přicházejí každým rokem rychleji? Je to tak, tenhle pocit rozhodně nemáte jen vy. Co s tím tedy dělat? Jak se alespoň trochu nepoddat tomu obvyklému stresu, který nás chtě nechtě ovládne o každých Vánocích a zkazí tak naše představy o tom "kouzelném čase rozjímání"? Nutno dodat, že doba je hektická a uspěchaná sama o sobě, během celého roku nás stres dohání, ať už díky práci, problémům v rodině a čemukoliv jinému. O Vánocích bychom si však od toho všeho měli odpočinout a být spolu, aspoň na chvíli na všechny sváry, neshody a potíže zapomenout, ne si je přidělávat, nebo je prožívat intenzivněji.

Nákupy přes internet - ušetří čas i peníze!

Špatně snášíte davy horečně nakupujících, fronty v obchodech nebo zjištění, že dárek, pro který jste šli jaksi na jistotu, už je vyprodaný? Nakupování přes internet vás toho všeho ušetří. Tyhle nákupy sice nemají kouzlo Vánoc, které si v nabitých a vyzdobených nákupních centrech někteří z nás vysloveně užívají, zboží si dále nemůžete před koupí pořádně okouknout, osahat apod. Ale kdo se přehnaně bojí rizika, musí vzít na vědomí, že při dnešní konkurenci není v zájmu obchodníků posílat vadné zboží nebo stavět se negativně k vyřizování reklamací. Nákupy přes internet jsou už dnes prostě naprosto běžná a přirozená věc, ať už jde o hračky, knihy, oblečení, elektroniku, zkrátka na co si vzpomenete. Není navíc zanedbatelné, že online nákupy vám obvykle nabízí daleko příznivější ceny než v kamenných obchodech. Tohle zkrátka může být cesta, jak si o Vánocích ušetřit trochu času, peněz i nervů. Dokoupit drobnosti a zároveň si užít vánoční kouzlo se svařákem v ruce můžete přece třeba na vánočních trzích!

Vánoce v souladu s přírodou - recyklujte a využijte přírodní materiály

Úklid na poslední chvíli a tuny cukroví - proč?

K tradičnímu předvánočnímu úklidu není moc co dodat. Všichni uklízíme průběžně celý rok, kdo ovšem potřebuje kvůli Vánocům i vymalovat a navíc to nechá na konec listopadu nebo začátek prosince, dobře mu tak. Tomu není pomoci. Pokud jde o vánoční cukroví, obvykle se hojně peče tam, kde tohle tvoření dělá především radost dětem. Cukroví samozřejmě k Vánocům patří, nemluvě o nezaměnitelné vůni, kterou přinese do našich domovů. Kupované cukroví je navíc pro mnohé hospodyňky naprosté tabu. Nu dobrá, jen nepřipusťte, abyste časem stráveným u pomoučeného válu okrádali o čas své nejbližší a třeba i sebe. Vaše vanilkové rohlíčky jsou jistě nenahraditelné, ale nezapomeňte během těchto svátků klidu a pohody občas taky hodit nohy na stůl a vychutnat si teplo rodinného krbu, nejlépe s hrníčkem svařeného vína se skořicí.

Vánoce jsou o vzácných chvílích strávených s rodinou

Deprese se nás často zmocňuje už s příchodem podzimu, ta předvánoční je však jiná a bohužel nebezpečnější. Obvykle číhá na staré a osamocené lidi, kteří mají Vánoce spojené se strachem z ještě větší samoty a prázdnoty, která se jim začne vkrádat do srdce. Nezapomínejte proto v tento čas ani na své vzdálenější a třeba už osamocené příbuzné, možná jste právě vy už tím posledním, kdo jim ještě zbývá. O Vánocích prokazatelně tají ledy a praskají i sebepevnější pouta zarputilosti, toho by se mělo využít, třeba i pro napravení rodinných vztahů a starých křivd. Zkuste to letos skutečně jinak a se vším všudy, vaše Vánoce budou o to kouzelnější…

Jak se nepřejídat na Vánoce?

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Školáci a nedostatek vitamínu D - ohrožuje imunitu, soustředění i paměť!
Usínáte u zapnuté televize a s mobilem v ruce? Ohrožujete váš zrak!

Další články