zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Onemocnění srdce a cév - znáte příznaky a možnosti prevence?

Jitka Suchánková
28.11.2018

Tyto nemoci nejsou nic nového. Jejich výzkumem se medicína intenzivně zabývá už víc než 100 let. Přesto jsme mnohdy na srdeční onemocnění, jak se říká, krátcí.

Léky na srdce

Jen v USA je v současné době zhruba 200 léků na kardiovaskulární nemoci, které se testují a dovyvíjejí. Přes čtyřicet by jich mělo působit na srdeční selhání, přes dvacet vyvíjených léčiv by mělo pomoci proti infarktům a přes deset na snížení vysokého krevního tlaku.

Máš nemocné srdce? A jak se to pozná?

Samozřejmě může nemocný pociťovat bušení srdce, může mít tlak na hrudi, časté pocity jako pálení žáhy, vysoký krevní tlak. A nebo taky nemá žádné příznaky, které by nasvědčovaly tomu, že by mohl mít nemocné srdce. Až ho najednou postihne infarkt. Po větší námaze, po větším rozčílení, po větším dlouhodobém stresu - nebo prostě jen tak. Riziko není malé, o to víc je záludnější, pokud nemáme o svojí srdeční slabosti ponětí. Proto se mnohdy poněkud nadneseně říká, že prvním příznakem kardiovaskulární choroby byla (bohužel) až smrt.

Rizikové faktory hypertenze a infarktu

  • špatné stravování
  • obezita
  • málo pohybu
  • cukrovka
  • kouření
  • nadměrné solení
  • vyšší věk
  • dědičnost

Provázanost s kardiovaskulárním onemocněním

Častým onemocněním spojeným s onemocněním srdce je kromě typického vysokého krevního tlaku (hypertenze) také diabetes. Mnohdy se dokonce hovoří o tzv. kardiabetu.

Kterých věkových skupin se onemocnění srdce týká?

Přežívají v nás dřívější domněnky či zkušenosti, že onemocnění srdce patří lidem do skupiny minimálně padesát plus, ale spíš ještě mnohem víc. Zdaleka už to není pravda, infarkt v mnoha případech postihuje třeba i třicátníky. Životní styl se posunul k horšímu, působí na nás velký pracovní stres a minimum pohybu, nebo naopak velké fyzické přetížení.

Co dělat při podezření, že došlo k infarktu

  • volat RZS
  • požít acylpyrin, který omezuje tvorbu krevních sraženin a může zabránit zhoršení infarktového stavu

Prevence pro všechny

Pohyb na zdravém vzduchu, zdravá strava bez přejídání se, nekuřáctví. To jsou tři nejvíce ceněné faktory, pokud mluvíme o prevenci kardiovaskulárních chorob. Vše nejlépe každý den, když to není možné, tak alespoň v pravidelných intervalech.

Infarkt hrozí i mladým lidem

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Jak si užít vánoční mlsání zdravěji?
Jak vybrat elektrický zubní kartáček? Podívejte se na několik užitečných rad

Další články

První měsíce v dětském kolektivu - jak je zvládá vaše dítě?
Školák a předškolák

První měsíce v dětském kolektivu - jak je zvládá vaše dítě?

09.11.2018

Pro malé školáky, předškolní děti, ale i pro jejich rodiče je měsíc září vždy značně přelomový. A možná ještě teď se spolu teprve složitě srovnávají s tímto obdobím velkých změn. O ...