zdroj: pixabay.com
Školák a předškolák

První měsíce v dětském kolektivu - jak je zvládá vaše dítě?

Veronika Tůmová
09.11.2018

Pro malé školáky, předškolní děti, ale i pro jejich rodiče je měsíc září vždy značně přelomový. A možná ještě teď se spolu teprve složitě srovnávají s tímto obdobím velkých změn. Období, které znamená psychickou i fyzickou zátěž, ale také nemoci. Nemoci jsou totiž bohužel přirozeným průvodním jevem nástupu dětí do školek a škol.

Dítě je v dětském kolektivu vystaveno různým virovým a bakteriálním infekcím, ale i riziku úrazů. Kromě nich se tu dítě často poprvé setkává i s tím, co značnou měrou v každodenním životě ohrožuje i nás dospělé, a co nazýváme jednoduše - stres.

Změny v životě dítěte po nástupu do školy a školky

Křehká dětská imunita se jistě už nyní, na začátku listopadu, stihla na pobyt ve školním a školkovém prostředí aklimatizovat a také se posílit, nemocnost malých dětí v prvních školních měsících, jež navíc připadají na období rizikového podzimu, bývá však přesto obvykle zvýšená. Přechod z prázdninového režimu ke školním povinnostem bývá více či méně pro dětský organismus šok. Děti milují prázdniny, uvolněný režim a žádné povinnosti. Škola či školka znamená brzké vstávání, značnou část dne strávenou v jedné místnosti s větším množstvím jiných dětí, jiný pitný i stravovací režim apod. K tomu pak stačí přidat jen klasické podzimní počasí a dětská imunita pak má rozhodně co dělat, aby zůstala neoslabená.

Podzim je pro zdraví dětí krizovým obdobím, co s tím?

Podporujte imunitu svých dětí zejména na začátku školního roku, ale i po něm!

Dopolední pobyt ve třídě, tedy v jedné uzavřené místnosti, je ideálním prostředím pro šíření kapénkových infekcí. Řada učitelů tak ve školkách podporuje dopolední procházky dětí a jejich pobyty venku, a to i v horším počasí. Rodiče se shodují v tom, že jejich děti nejčastěji onemocní právě těsně po nástupu do dětských kolektivů, a to i opakovaně, kdy se jedna a tatáž infekce či nemoc často vrací. Přesto je třeba si uvědomit, že kolektiv je sice rizikovým z hlediska přenosu nemocí, zároveň však zvyká organismus na tyto nové dětské "bacily" a styk s dětmi, což jej posiluje.

Dětská obranyschopnost nepochybně toto posilování potřebuje a vhodnou cestou mohou být i vitamínové doplňky stravy. Podle statistik pořizuje dětem doplňky stravy na podporu imunity v tomto období nadpoloviční většina rodičů.

Děti a důležité vitamíny

Dítě potřebuje čerstvý vzduch, zdravou stravu i odpočinek

Je celá řada nemocí zcela typických pro školní kolektiv, je však také mnoho způsobů, jak se jim pokusit předejít. Je důležité v průběhu celého roku pevnou imunitu dítěte svědomitě pěstovat. Když už dítě onemocní, i tak to hned nemusí znamenat prohru či selhání. Silnější imunitní systém pomůže dítěti nemoc snáze a rychleji překonat. A jak dítě tuto silnou obranyschopnost získá? Především pohybem na čerstvém vzduchu, otužováním, ale i pestrou vyváženou stravou. Vzhledem k tomu, že školní osnovy dnes nakládají dětem pořádnou porci práce a povinností, je důležitý také odpočinek a předcházení přetěžování dítěte.

Stres není jen problémem dospělých, zvládněte ho spolu!

Stres známe všichni, jen málokdo asi může říct, že se se stresem běžně nesetkává. S nemocemi a únavou se však i u dětí pevně pojí právě stres. Mezi nejčastější příznaky stresu ze školy patří nervozita, unavenost, hněv, bolesti břicha nebo jiných částí těla. Tyto nežádoucí účinky mohou mít špatný vliv na celkové zdraví dětí a táhnout se s nimi až do dospělosti. V jejich případě může být příčinou cokoliv, od povinnosti být ve škole brzy ráno včas, přes celou školní přípravu až po strach ze špatných známek, reakcí rodičů, výsměchu kamarádů apod. V některých případech to pak vede přímo k nechuti k některým školním aktivitám a dokonce i k odmítání docházky do školy. Je potřeba mluvit s dítětem o jeho pocitech, dopřát mu odpočinek, slevit z příliš přísných pravidel, strávit spolu společný čas jako rodina. Dále pak také nelpět na úspěších za každou cenu, příliš nevyzvedávat úspěchy ostatních a přehnaně netrestat neúspěch.

Poprvé do mateřské školky - jak se na nástup připravit?

Zdroj: Vegall.cz, Pravdyoatopii.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Jóga na dovolené - odpočinek pro vaše tělo i duši
Mezinárodní den nevidomých

Další články

Posilování imunity? Je nejvyšší čas začít!
Zdravá výživa

Posilování imunity? Je nejvyšší čas začít!

28.10.2018

Babí léto je definitivně za námi a ubývání slunečního svitu, tak typické pro podzimní dny, bohužel způsobuje u řady lidí depresivní nálady. Podzim a zima znamenají pro náš organism ...