zdroj: pixabay.com
Nespavost

Polohy ve spánku - mnohé prozradí a ovlivní naše zdraví

Veronika Tůmová
18.10.2014

Budíte se ráno rozlámaní, unavení, či s bolestmi hlavy? Špatně usínáte a často se v noci budíte? Nebo naopak nemáte žádné podobné problémy a těšíte se kvalitnímu a osvěžujícímu spánku? Zapomeňte teď na to, zda za to může vaše matrace. Tentokrát zauvažujte, v jaké poloze vlastně nejradši a nejčastěji spíte.

Kvalitní spánek je důležitý pro správné fungování vašeho těla, pro váš dobrý pocit, náladu a výkonnost během celého dne, zkrátka i pro vaši zdravou psychiku. Polohy ve spánku jsou různé, některé však místo odpočinku znamenají spíš zátěž a z té pak vzniká řada potíží. Polohy ve spánku však prý o člověku také mnohé prozradí, jaký je a co od něj očekávat.

Poloha ve spánku na zádech

Tato poloha je považována za jednu z nejvhodnějších. Vyhovuje vašemu krku i celé páteři, ale pozor na podložení hlavy, mělo by být minimální, tedy žádné dva, tři, nebo i více polštářů! Nevýhodou je fakt, že při spaní na zádech člověk často chrápe, což někdy vede až k zástavám dechu. Při spaní na zádech s rukama pod hlavou pak hrozí jejich odkrvení, mravenčení až nepříjemná bolest, způsobená vyvíjením tlaku paží na nervy v ramenou. V poloze na zádech prý spí lidé tvrdohlaví, nároční a značně rezervovaní, v poloze s rozhozenýma rukama jsou to lidé společenští a důvěřiví.

Poloha ve spánku na břiše

Tato poloha prý prospívá trávení, navozuje však nepřirozený úhel pro krční páteř tím, že obracíte hlavu na jednu či druhou stranu. Spíte-li v této poloze pravidelně a dlouhodobě, můžete si přivodit nepříjemné bolesti krku a zad. Tato poloha je údajně typická pro úzkostlivé, starostlivé jedince, kteří mají neustále co řešit. Mají rádi vše pod kontrolou, nesnesou kritiku a někdy mají i problémy se sebevědomím.

Poloha v klubíčku

Tato poloha patří k nejčastějším. Je zdánlivě pohodlná, opět však nepřirozeně zakřivuje a tím zatěžuje páteř, ztěžuje také pro kvalitní a hluboký spánek nutné, hluboké, nepřerývané a plynulé dýchání. V této poloze prý spí citliví lidé s přemírou stresu a starostí, podvědomě hledající ve spánku uvolnění a pocit bezpečí.

Poloha na boku - na které straně ležet?

Poloha na boku s nataženýma nohama a rukama podél těla vytváří přirozenou a tím nejlepší pozici pro vaši páteř, přispívá tak ke snížení bolesti zad a vaše svaly si skutečně odpočinou. Je vyhovující pro těhotné ženy, často ji preferují také lidé, kteří mají potíže s chrápáním. Díky gravitaci však může přispět ke stárnutí kůže formou vrásek v určitých oblastech, u žen také k ochabnutí a svěšení prsou. Spíte-li častěji na pravém boku, můžete pociťovat zhoršování pálení žáhy, na levém boku zase tělo vyvíjí tlak na vnitřní orgány. Tato strana se však doporučuje ženám v těhotenství, ke zlepšení krevního oběhu plodu. Poloha na boku s nataženými údy vypovídá údajně o neflexibilně a tvrdohlavosti. Poloha na boku s nataženýma rukama pak má naznačovat cynismus, podezíravost a přehnané ambice.

Polohy ve spánku - dvojice

Poloha, ve které na boku objímáte svého partnera zezadu, svědčí o vaší snaze o dominanci a kontrolu vztahu. Pokud spíte každý na své straně postele a během spánku se občas letmo dotknete či pohladíte, svědčí to o vzájemné důvěře, neboť nemáte strach dát si určitou volnost a prostor. Spánkové polohy tak údajně vypovídají i o tom, v jakém vztahu se právě nacházíte a kam v něm směřujete.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pásový opar - návrat viru, který může za plané neštovice
Intimní hygiena malých dětí

Další články

Zbavte své tělo parazitů!
Nemoci a léčba

Zbavte své tělo parazitů!

01.10.2014

Pokud máte doma svého chlupatého mazlíčka, jste logicky v jeho blízkosti, rádi se s ním mazlíte, dokonce s ním možná sdílíte lože. Stejně tak s ním chodíte ven a sbíráte po něm exk ...

Použití éterických olejů - domácí aromaterapie
Alternativní medicína

Použití éterických olejů - domácí aromaterapie

28.09.2014

Síla v každé kapce, tak by se dal definovat hlavní význam přírodních éterických olejů, které se získávají z rostlin. V aromaterapii se užívají pro svou schopnost ovlivňovat tělesné ...