zdroj: pixabay.com
Nespavost

Zatočte s nespavostí - a bez léků!

Michaela Chylková
07.10.2014

Nespavost dokáže pěkně potrápit, ale než sáhnete po prášcích, vyzkoušejte pár našich šikovných tipů. Třeba je na vině pouze přemíra kofeinu, špatné umístění lůžka a v neposlední řadě starosti. Ty nechte za dveřmi ložnice a raději si dopřejte klid, meduňkový sirup a voňavou koupel.

Čemu se před spánkem vyhnout

Máte-li problém s usínáním, zapomeňte již v pozdním odpoledni na kofeinové nápoje, kávu a čokoládu. Večeře by měla být lehká, alkohol také není dobrou volbou, může nás naopak nabudit k aktivitě. Vyplatí se vypnout všechny rušící přístroje a nejlépe je dát z dosahu (TV, notebook, stolní počítač i telefon). Rušivým elementem mohou být také zrcadla, ta v ložnici nemají své místo.

Vanilková a levandulová vůně na dobrou noc

Zkuste před uložením se ke spánku nanést na spánky kapku vanilkové či levandulové esence. Skvěle funguje také polštářek naplněný sušenými levandulovými květy, který umístíme na noční stoleček. Obsažené silice náš organismus zklidní, odstraní napětí a pomáhají přivolat spánek.

Více železa proti nespavosti

Potíže se spánkem může způsobovat také nedostatek železa. Proto je třeba dbát na vyváženou stravu. Stačí se zaměřit na příjem v podobě zvýšené konzumace vnitřností, listové zeleniny, luštěnin a oříšků.

Éterické oleje pro dobrý spánek

Bylinky v podobě přírodních éterických olejíčků poskytují tu nejlepší možnou relaxaci, ať už v podobě koupelí, nebo jako linoucí se vůně z aromalampy. Mezi osvědčené vůně, které dopřávají našemu tělu i duši klid, patří meduňka, heřmánek, eukalyptus, růže, santal či oregano.

Medicína na nespavost - meduňkový sirup

Lžíce meduňkového sirupu před spaním postačí, stačí ji rozmíchat ve sklenici vody. Recept na domácí přípravu je jednoduchý. Velkou misku čerstvých meduňkových lístků zalijeme 2 l převařené a vychladlé vody. Necháme 24 hodin odležet. Poté směs přecedíme do hrnce a začneme mírně zahřívat, přidáme 1 kg cukru a balíček kyseliny citronové. Meduňkový sirup promícháme a vaříme 3 - 4 minuty. Meduňkový sirup stočíme do lahví a uchováváme v temnu a chladu.

Triky na nespavost - kniha a relaxační hudba

Opět nastal večer, hodiny se posouvají, straší vás ranní vstávání a vy ne a ne usnout? Sáhněte po knížce. Čtení příjemně unaví a víčka se začnou s větší pravděpodobností klížit, než když se jen budete dívat do tmy a přemýšlet. Příjemně může působit také relaxační hudba, ne každý rád usíná v naprostém tichu.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Zbavte své tělo parazitů!
Atoderm Intensive - ta nejlepší péče o atopickou pokožku

Další články

Zbavte své tělo parazitů!
Nemoci a léčba

Zbavte své tělo parazitů!

01.10.2014

Pokud máte doma svého chlupatého mazlíčka, jste logicky v jeho blízkosti, rádi se s ním mazlíte, dokonce s ním možná sdílíte lože. Stejně tak s ním chodíte ven a sbíráte po něm exk ...

Mýty o bolestech zad
Bolesti zad

Mýty o bolestech zad

31.08.2014

O bolestech zad kolují různé nepravdy. Jaké jsou ty nejčastější? A čeho se opravdu vyvarovat, aby záda nebolela? Vsaďte na vhodně zvolený pohyb, správnou matraci a nebojte se preve ...