zdroj: pixabay.com
Jak otěhotnět

Neplodnost - dárcovství vajíček a spermií jako řešení

Veronika Tůmová
17.09.2014

Problém s neplodností řeší v dnešní době stále více párů, stále více jich také využívá možnosti počít dítě z darovaných vajíček nebo spermií. Jak využít této možnosti na cestě k vytouženému těhotenství? A jak se stát dárcem spermií či dárkyní vajíček?

Darování vajíček i spermií je v České republice legální, bezpečné a zcela dobrovolné. Je založeno na anonymitě mezi dárcem a příjemcem, ale také mezi dárcem a dítětem, které se z takto darovaných pohlavních buněk narodí.

Kdy je léčebným řešením dárce spermatu?

Darované sperma potřebují páry, u nichž je problémem ve snaze o početí právě nekvalitní vlastní sperma partnera, při vrozené nebo jinak získané poruše tvorby spermií, v důsledku genetické zátěže či onkologické léčby.

Podmínkami k darování spermií jsou tato kritéria

  • věk 18 - 34 let
  • dobrý zdravotní stav
  • středoškolské vzdělání
  • nulový výskyt psychiatrických či genetických poruch v rodině dárce

Kdy je léčebným řešením dárkyně vajíček?

U žen, které nemají správně či zcela vyvinuté vaječníky, jejich vajíčka jsou nekvalitní nebo se nevyvíjejí vůbec, a které trpí závažnou genetickou poruchou, bývá řešením dárkyně vajíček. K tomuto řešení se přistupuje také v případě, podstoupila-li žena chemoterapii, nebo pokud trpí tzv. předčasným ovariálním selháním. Pro potenciální dárkyně vajíček jsou stanovena velmi podobná kritéria jako pro dárce spermií.

Co odhalí předběžná vyšetření dárců spermií či vajíček?

Z vyšetření, které podstoupí budoucí dárce i dárkyně, je možné dozvědět se užitečné informace o vlastním zdravotním stavu.

  • muži zjistí, jak jsou na tom s vlastní plodností
  • dozvíte se, zda netrpíte genetickou poruchou
  • zjistíte, netrpíte-li pohlavní chorobou
  • ženy zjistí důležité informace o svém reprodukčním zdraví
  • zjistíte svou krevní skupinu

Jak pomoci neplodným párům

Na příslušných webových stránkách je možné zaregistrovat se jako dobrovolný dárce spermií či jako dárkyně vajíček, a to pomocí online formuláře. Poté vás bude kontaktovat klinika, která s vámi domluví přesné termíny vyšetření a odběrů. Není možné, aby dárci získali za darování finanční odměnu. Jsou jim však proplaceny náklady s darováním spojené.

Také u příjemců může celý proces začít odesláním krátkého dotazníku na webových stránkách kliniky, pokračuje spoustou informací a vyšetření a může skončit tím, po čem nejvíc toužíte - otěhotněním.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Nedostatek železa v těhotenství - jaké potraviny doplnit?
Moluska - kožní onemocnění ohrožující nejen děti

Další články

Mýty o bolestech zad
Bolesti zad

Mýty o bolestech zad

31.08.2014

O bolestech zad kolují různé nepravdy. Jaké jsou ty nejčastější? A čeho se opravdu vyvarovat, aby záda nebolela? Vsaďte na vhodně zvolený pohyb, správnou matraci a nebojte se preve ...

Chromoterapie - léčení barvami
Alternativní medicína

Chromoterapie - léčení barvami

18.08.2014

Chromoterapie je alternativní léčebná metoda, která využívá k harmonizaci těla a duševního prostoru barvy a světlo. Mírní stres, celkově posiluje organismus, uvádí ho do klidu. Bar ...