zdroj: pixabay.com
Dětské nemoci

Moluska - kožní onemocnění ohrožující nejen děti

Veronika Tůmová
20.09.2014

Moluska patří k vysoce nakažlivým kožním onemocněním, které postihují děti i dospělé. Zvlášť u dětí znamená jejich výskyt velice zdlouhavý, úporný a nepříjemný boj maminek i pediatrů, přitom se jedná o zdánlivě nenápadné puchýřky.

Moluska se mohou ze začátku objevit ve formě několika malých puchýřků kdekoliv na těle, nejčastěji v tříslech, na břiše, na pažích, ale i v obličeji a kolem genitálií. Jsou tělové, růžové i našedlé barvy, tuhé a s vpadlým důlkem uprostřed. Někdy však jejich seskupením může vzniknout i útvar podobný většímu kožnímu výrůstku či bradavici. Moluska se mohou velmi rychle rozšířit, a to až do stovek puchýřků rozsetých po celém těle.

Moluska - původce a přenos kožního onemocnění

Moluska jsou virového původu, za jejich vznik může virus Molluscum contagiosum. Je snadno přenosný kontaktem s infikovanou osobou, k infekci může dojít i při sdílení oblečení, hraček nebo ručníků. Ještě rychleji se infekce šíří ve vodě. Je proto běžné, že přijdete-li k lékaři s dítětem s podezřením na moluska, jeho první otázka bude, zda jste s ním nebyli ve veřejném bazénu, v sauně, nebo ve společných sprchách. Tam totiž dochází k přenosu těchto onemocnění nejčastěji, stejně jako je tomu u bradavic nebo kožních plísní. U dospělých se infekce přenáší také pohlavním stykem, moluska se pak v hojném počtu objevují v oblasti genitálií a jejich odstranění může být o to bolestivější.

Krémy, masti a oleje na moluska - co opravdu funguje?

Na začátku budete zřejmě odkázáni na některé antivirové přípravky dostupné v lékárnách. Může jít o různé krémy s obsahem silně antivirových látek, éterické oleje, ovesný extrakt, nejrůznější homeopatika a preparáty z hlívy ústřičné, které posílí imunitu pacienta. Účinnost těchto přípravků bývá podle statistik a výsledků krátkodobých studií relativně vysoká, na každého jedince však může mít pozitivní účinek zcela jiná látka, a tak je obvykle nutné obrnit se trpělivostí, vytrvat a po neúspěšné terapii a konzultaci s lékařem pokračovat v léčbě s jiným přípravkem.

Moluska a jejich chirurgické odstranění

Pokud všechny tyto pokusy selžou, moluska lze odstranit pomocí laseru či tekutého dusíku, nejčastěji se však seškrabují speciální ostrou chirurgickou lžičkou. A to za použití lokální anestezie, ale často i bez ní. Při výskytu velkého množství puchýřků na tělíčkách miminek a batolat, popř. na choulostivých místech, bývá nutné provést operaci v celkové anestezii. Po těchto zákrocích se kůže v postižených oblastech zhojí a většinou dojde k vymizení molusek bez opětovného výskytu.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Neplodnost - dárcovství vajíček a spermií jako řešení
Klinická smrt - jak popsat tento prožitek?

Další články

Mýty o bolestech zad
Bolesti zad

Mýty o bolestech zad

31.08.2014

O bolestech zad kolují různé nepravdy. Jaké jsou ty nejčastější? A čeho se opravdu vyvarovat, aby záda nebolela? Vsaďte na vhodně zvolený pohyb, správnou matraci a nebojte se preve ...

Narkóza u dětí - trauma, zátěž, nebo zbytečné obavy?
Nemoci a léčba

Narkóza u dětí - trauma, zátěž, nebo zbytečné obavy?

21.08.2014

Čeká vaše dítě operace? Pak se určitě těžko bráníte obavám a na mysli vám vyvstanou nejrůznější otázky. Jak dítě zvládne pobyt v nemocnici? Jak zvládne odloučení? Bude mít po opera ...