zdroj: pixabay.com
Artróza

Diagnóza ztuhlý palec - bolestivá artróza

Michaela Chylková
28.08.2014

Vypadá jako palec vbočený (hallux vagus), ale jde o palec ztuhlý (hallux rigidus). Pro laika je rozdíl téměř k nerozeznání, ovšem zvyšující se bolestivost při chůzi a menší pohyblivost palce jasně naznačí, že něco není v pořádku.

Deformování tvaru palce - důvodem je artróza

Za postupné deformování tvaru palce může artróza, která vyvolává nepříjemnou a silnou bolest. Z počátku pociťujeme tuhnutí kloubu palce, čím dál častěji se stáváme citlivějšími na chůzi, bolesti mohou být intenzivnější při stoji na špičce, chůzi v terénu, do kopce a také při běhu. Problémy nám začne dělat i delší stání.

Palec se postupně stává méně pohyblivým, nejobtížnější je natažení, což pocítíme zejména v druhé fázi kroku, kdy se noha přes prstovou část odráží ze země.

Kromě toho nás potrápí také nevzhlednost, protože deformace palce je na pohled opravdu znát. Změnami polohy palce totiž dochází k zatuhnutí skloubení mezi základním článkem palce a nártní kostí.

Co je příčinou ztuhlého palce?

Za všemi typy artrózy, tedy i ztuhlého palce, je příčinou nadměrné zatížení nohou a předčasné opotřebení. Palec může trpět i nevhodně zvolenou obuví a častými nešetrnými pohyby zejména při běhu a skákání. Tak může dojít k malému poranění v kloubu (mikrotrauma), jehož bolestivost sice rychle odezní, ale bohužel také může spustit proces postupných změn chrupavky.

Dalšími příčinami může být příliš dlouhý palec, který je více zatěžován, plochá noha a v neposlední řadě se může artróza rozvinout i jako následek nedoléčeného vbočeného palce po operativní korekci, kdy se zvýší tlak vyvíjený při chůzi na kloub palce. Vliv na rozvoj a intenzitu potíží má i nadváha a obezita, takže je u těchto potíží třeba se zamyslet, zda právě nadměrná váha nemá vliv na přetěžování a deformování nožní klenby.

Potíže se ztuhlým palcem - jak nohám ulevit

Pokud trpíme ztuhlým palcem, děláme automaticky vše proto, abychom si ulevili. Uchylujeme se k nepřirozenému postavení chodidla, snažíme se našlapovat na paty a palec neohýbat. Ovšem těmito kličkami, jak se vyhnout bolesti, si dopředu zaděláváme na další potíže s ostatními klouby nohy (kolena, kyčle).

Ortopedické pomůcky usnadní došlápnutí

Pomoci nám mohou speciální ortopedické pomůcky. Základem je prostorná a pevná obuv se širokou špičkou, aby na kloub palce netlačila. Pořídit si můžeme přímo speciálně upravenou obuv, případně alespoň vhodné ortopedické vložky do bot.

Léčba ztuhlého palce a nutnost operace

Co nás čeká na ortopedii? Léky proti bolesti, kortikoidy a rehabilitace v podobě koupelí, ošetřování laserem a léčebným ultrazvukem. Artróza a všechny její druhy má však jednu špatnou vlastnost, a to neustálé rozšiřování defektu a zvyšující se bolestivost. Proti postupu nemoci ztuhlého palce je proto nutné zakročit co nejdříve, operačních metod existuje vícero a volba druhu zákroku záleží na rozsahu deformace. I v tomto případě se vyplatí navštívit lékaře co nejdříve.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Domácí péče pro zářivě bílé zuby
Mýty o bolestech zad

Další články