Novorozenec

"Ucpané" slzné kanálky u novorozenců

Pavlína Šourková
23.04.2009

Slzy jsou pro člověka velmi důležité. Chrání oko před poškozením. Pokud máme slz nadbytek, otravují nám život. Pokud jich je nedostatek, oko palí, řeže a jestliže se stav neřeší, může dojít k trvalému poškození oka. Strašná představa pro dospělého a ještě horší pro malé dítě. Přesto mnoho novorozenců trpí neprůchodností slzných cest. Jaká je pomoc?

Příčiny

Neprůchodnost slzných kanálků se objevuje nejčastěji v prvních týdnech života až do 2.-3. měsíce. Příčinou bývá částečné nebo úplné uzavření odtokových slzných kanálků v místě jejich vyústění do nosních průchudů. „Ucpání" způsobuje převážně vrozená anomalie (slzné cesty nejsou dovyvinuty).

Projevy

  • nejčastější: hlenění a slzení oční štěrbiny

  • méně časté: bolestivé zarudnutí a otok

  • ojedinělé: namodralé zduření slzného vaku (patrné už od narození)

Diagnostika

Funkci slzných cest určí funkční odtokové testy - fluoresceinový test (FDDT - Fluorescein Dye Disappearance Test). Je technicky nenáročný, přesný a dobře proveditelný i u dětí:

Do oční štěrbiny se aplikuje 1 kapku roztoku fluoresceinu rbiny a hodnotí změny se po 5-ti minutách.

  • stupeň 0 - v oku nezůstalo žádné barvivo, vše odteklo slznými cestami do nosu, slzné cesty jsou tedy plně funkční.

  • stupeň 1 - v oku zůstala část barviva, odtok je zpomalen

  • stupeň 2 - všechno barvivo zůstalo v oku, slzné cesty jsou plně neprůchodné

Jestliže výsledek testu nedopadl dobře, začíná se párat po překážce v slzných cestách. To se provádí pomocí sondáží Bowmanovou sondou a průplachem slzných cest v lokálním znecitlivění.

K upřesnění nálezu lze provést také dakryocystografii (kontrastní RTG vyšetření slzných cest), CT (počítačovou tomografii), MR (nukleární magnetickou rezonanci) a endoskopické vyšetření dutiny nosní (vyšetření nosu speciální optikou).

Léčba

Novorozenec nemusí mít po porodu dokončený vývoj slzovodu, slzné cesty pak mohou být neprůchodné. Vývoj nadále probíhá i po narození a do 4. měsíce věku je dokončen až v 80 %. Z toho vyplývá, že do věku 4 měsíců se spontánně upraví většina vrozených neprůchodností. Proto:

  1. Nejprve léčíme konzervativně - lokální aplikací očních kapek s hydrostatickými masážemi slzných cest (provádíme při každém kapání tlakem prstu na slzné cesty ve směru kanálky, vak, slzovod)

  1. Pokud léčba nepomůže, je vhodné ve věku 4-6 měsíců odstranit překážku v slzovodu sondáží Bowmanovou sondou. Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění. Nebývá pro dítě bolestivý.

  2. Pokud efekt není, opakuje se sondáž za 1 měsíc.

  3. Pokud ani opakovaná sondáž problém nevyřeší, je doporučena intubace slzných cest silikonovou kanylou. Operace trvá 10 minut v narkóze s využitím endoskopických technik. Začíná se odstraněním překážky slzovodu, následuje zavedení silikonové kanyly do slzných cest, která udržuje jejich průchodnost. Kanyla se odstraňuje po 2-6 měsících ambulantně.

Máte nějaké zkušenosti s tímto problémem vy?

Autor: Pavlína Šourková

Antagonisté H2-receptorů - Seriál o nemocích a lécích 8. díl
Sušená syrovátka – lékař na všechno

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl
Vyšetření a léky

Vehikula - Seriál o nemocech a lécích 9. díl

03.06.2009

V léčbě kožních onemocnění se dnes využívá řada lokálních přípravků obsahující množství účinných látek (antibiotika, kortikosteroidy atd.). Účinek těchto léčiv velkou měrou ovlivňu ...

Vše o kojení - 4.díl
Kojení

Vše o kojení - 4.díl

25.05.2009

Hned po porodu, když už svůj uzlíček radosti držíte v náručí, přiložíte dítě poprvé k prsu. Pamatujte, sací reflex dítěte je nejsilnější během první hodiny po porodu. Pokud máte „s ...