zdroj: pixabay.com
Srdeční choroby

Srdeční vady u dětí - odhalte je včas!

Veronika Tůmová
26.12.2018

Srdeční vady dělíme na dvě kategorie, tedy na srdeční vady vrozené a dále získané. Ty vrozené se projevují už u malých dětí a ročně se jich u nás narodí zhruba 500. Srdeční vady obvykle omezují krevní průtok srdcem, nejčastěji bývají abnormalitou postiženy chlopně, přepážky či tepny vedoucí ze srdce či do něj.

V naší společnosti stále převládá názor, že onemocnění srdce patří k nejtěžším. To sice nelze popírat, ale zároveň je dobrou zprávou, že právě v této oblasti udělala medicína veliký pokrok a dokáže tyto potíže odhalit a především léčit i u těch nejmenších pacientů.

Odhalení srdeční vady u novorozenců

Srdeční vady objevené v dětském věku bývají většinou vrozené. Diagnostikují se buď už v těhotenství, u novorozenců nebo u dětí v raném věku. Dětský lékař může mít i při běžném vyšetření podezření na vrozenou vadu, a to při poslechu srdce. Srdeční odezvy nejsou v takovém případě čisté, lékař může zaznamenat různé ruchy a šelesty. Přesná diagnóza se stanoví na základě dalších vyšetření, zpravidla EKG, popřípadě rentgenového vyšetření apod. Mnoho srdečních vad má dobrou prognózu, úspěšně se léčí chirurgicky. Jsou však i takové, které se s věkem vyřeší samy.

Srdeční vada se může objevit i tam, kde nejsou rizikové faktory

Srdeční vadu má dnes u nás zhruba šest narozených dětí z tisíce. Výskyt srdeční vady se dá přitom poměrně těžce předpovědět, spolehlivě se tu totiž riziko výskytu nezvyšuje ani v případě dědičnosti, věku či špatných výsledků krevních odběrů. Srdeční vada se zkrátka může docela dobře objevit tam, kde je na první pohled všechno v pořádku a nikdo by takový problém nečekal. Novorozenci se srdeční vadou vypadají obvykle normálně a nevykazují žádné známky takového postižení. Mohou se narodit ve správném termínu a mít i obvyklou váhu. Srdeční vady nezpůsobují opoždění ve vývoji plodu ani předčasný porod. Ke špatnému vývoji srdce však přitom dochází už na počátku těhotenství.

Riziko náhlého úmrtí kojence

Včasné odhalení srdeční vady je velkou výhodou a polovičním vítězstvím

Zcela zásadní je výsledek ultrazvukového vyšetření v době okolo dvacátého týdne těhotenství, kdy je kostra dítěte velmi malá a srdce jako orgán je dobře patrný. Odhalení a oznámení srdeční vady rodině samozřejmě není příjemnou záležitostí, nicméně je tu i velké pozitivum. Vy, váš partner, celá vaše rodina, ale v prvé řadě pak ošetřující lékaři budete na všechno připraveni hned po narození dítěte. Hned od začátku bude dítě v nejlepších rukou, dostane předem připravenou a správně cílenou léčbu, a to od prvního okamžiku poté, co přijde na svět. Vy už v tu chvíli budete mít to nejhorší za sebou a ze svého dítěte se budete moci jen radovat.

Srdeční vada nenarozeného plodu

Některé srdeční vady je dokonce možné léčit už v těle matky, vyšetření plodu během těhotenství by tak mělo být opravdu precizní. Může být samozřejmě zjištěna i smrtelná srdeční vada, která by dítěti nedávala výrazné šance na delší život nebo dokonce na přežití samotného porodu. Do 24. týdne těhotenství je tak možné zažádat o interrupci, pokud se k tomu rodiče dítěte sami rozhodnou.

Zdroj: Maminka.cz, Babyweb.cz, Mojezdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

4 TOP trendy reprodukční medicíny
Plastické operace v gynekologii a nová laserová technologie

Další články

Existuje spolehlivý zdroj vitamínu D v zimě?
Vitamíny a minerály

Existuje spolehlivý zdroj vitamínu D v zimě?

05.12.2018

V období od října až února tělo nemusí vyrábět dostatečné množství vitamínu D, to je dáno naší zeměpisnou šířkou - množství ultrafialového záření je totiž několikanásobně menší než ...