Oči

Iridologie – oko jako výpověď o zdravotním stavu

Michaela Holá
28.05.2010

Říká se, že oči jsou oknem do duše. Často dle nich hodnotíme lidi na první pohled, někomu se do očí díváme rádi, před jiným klopíme zrak. Málokdo však ví, že oči mohou prozradit mnohé o našem zdraví.

Diagnostická metoda, která hodnotí zdraví dle duhovky oka, se označuje právě slovem iridologie. Je součástí alternativní medicíny a někdy bývá též označována jako irisdiagnostika (iris - duhovka). Jsou pro ni podstatné znaky a vzhled duhovky, znaky na skléře a změny v uložení a tvaru zorničky. Duhovka oka je spojena s celým tělem nervovým a krevním systémem a právě díky tomu je na ní možné vidět poruchy, které se v těle vyskytují. Na duhovce se ukáží jako různé skvrny, body, znaménka atd. Iridologií je též možné určit onemocnění, ke kterým má daný jedinec sklon, ještě dříve, než nemoc sama propukne.

Historie vzniku iridologie

První písemné doklady, které vypovídají o využívání duhovky na rozpoznání nemocí, pocházejí z doby již před několika tisíci lety. Nejznámějšími dokumenty jsou dva papyry, které byly nalezeny v Gíze. Jejich autorem je lékař a kněz faraona Tutanchamona El Aks. Právě jemu se připisují zásluhy o rozšíření této metody do Babylonu, Tibetu a Indočíny. V Evropě se o rozvoj iridologie zasloužil zejména lékař Filip Meyens a o 200 let později budapešťský lékař Ignác von Peczel. Ten navrhl první mapu a je považován za otce iridologie.

Iridologie jako prevence

Existuje více druhů geneticky daných očních konstitucí, přičemž každá z nich obsahuje výčet fyzických a psychických charakteristik. Každý se rodíme s jedním typem geneticky dané oční konstituce. Informace z těchto konstitucí mohou odhalit zdravotní potíže, které mohly nastat v dětství, a potíže, které se mohou objevit v dospělosti a ve stáří. Iridologie se tak dá využít jako prevence vzniku možných zdravotních problémů.

Speciálním fotoaparátem se provede fotografie obou očí a je následně probrán zdravotní stav každého orgánu a soustavy v těle. Diagnostiku je možné provést i u dětí, mělo by jim však být více než dva roky. Tím je možné předejít jejich zdravotním problémům do budoucna.

Výhodou této metody je skutečnost, že vidí lidské tělo jako celek. Jedná se o metodu bezbolestnou a nenáročnou, která pacientům dává prostor pro zlepšení vlastního zdraví a pro porozumění předností i slabostí svého těla. Vyšetření je možné absolvovat i v případě, že se cítíte unaveni.

 

Již jste někdy vyzkoušeli irisdiagnostiku? Má s ní zkušenosti někdo ve vašem okolí?

 

Autor: Michaela Holá

Kdy a proč člověk překoná vlastní síly?
Když se nedaří otěhotnět přirozenou cestou

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...