Nemoci a léčba

Syndrom suchého oka – vznik, projevy a léčba

Veronika Tůmová
21.01.2022

Pálení, řezání, zarudnutí, pocit suchosti a únavy oka, nadměrné slzení či pocit cizího tělesa v oku, bolesti hlavy či světloplachost – to všechno patří k příznakům tzv. syndromu suchého oka. Jde o zdravotní problém, který souvisí s nedostatečným omýváním povrchu oka slznou sekrecí a může vést až k poškození povrchu oka a dalším komplikacím.

Syndrom suchého oka je v současnosti poměrně častý jev, kdy pociťujeme silný diskomfort uvnitř oka a máme pocit neustálého podráždění. Potíže způsobuje nejen nedostatečná schopnost oka produkovat slzy, ale i jejich složení a kvalita. Slzy obsahují olej, vodu a hlen, což jsou důležité složky zvlhčující oči, čímž je chrání.

Slzný film a jeho měření

Syndrom suchého oka má úzkou souvislost s kvalitou tzv. slzného filmu, jehož stabilita má velký význam pro zdraví našich očí. Slzný film chrání povrch oka, dodává mu výživu a přispívá k lepšímu vidění. Zhoršená kvalita slzného filmu vede k výše popsanému diskomfortu a pocitech omezení při každodenních činnostech. Existuje screeningová metoda, která dokáže zjistit kvalitu slzného filmu, jde o krátký diagnostický test, který můžete podstoupit ve vybraných lékárnách a trvá zhruba čtvrt hodiny. Promítnutím série cvičení na monitor bude specialista zjišťovat reakci vašich očí. Následně vám poradí, jak eliminovat nepříjemné příznaky spojené s tímto syndromem a doporučí vhodné oční kapky. Syndrom suchého oka postihuje především ženy v období menopauzy, může se však objevit u kohokoliv a v jakémkoliv věku.

Jak pečovat o pleť v mrazech

Syndrom suchého oka – co může být příčinou?

Na vznik přecitlivělosti, podrážděnosti očí a konečně syndromu suchého oka může mít vliv nevhodné, například prašné nebo zakouřené prostředí, ale i vystavení se větru, dále pak klimatizace, přetopené a suché prostory, dlouhodobá práce s počítačem, stres, kontaktní čočky, některé léky, dokonce i vrozené či získané anomálie očních víček. Bez ohledu na příčinu vzniku tohoto onemocnění jsou však příznaky relativně stejné. Při neřešení problému a dlouhodobém dráždění však mohou na povrchu oka vzniknout drobná poškození, důsledkem může být i vznik zánětů. Dochází také k nadměrnému slzení oka, které je důsledkem zhoršené kvality slzného filmu.

Syndrom suchého oka – možnosti léčby

Při potížích s podrážděným okem vedou možná vaše první kroky do lékárny, kde se ptáte po volně prodejných očních kapkách, mnohem rozumnější však bude konzultace s lékařem a odborná diagnóza. Lékař posoudí závažnost příznaků a stanoví příčiny. Odborně vedená léčba pak pomůže od nepohodlí či bolesti, odstraní příznaky i možné potíže s viděním. U lehčích případů lékař doporučí umělé slzy ve formě kapek, vhodné oční masti či gely k aplikaci před spaním. U závažnějších případů mohou pomoci silnější zvlhčující prostředky, někdy je však nutný chirurgický zákrok. Pro úspěšnou léčbu ale i prevenci je důležitá zdravá životospráva, vyhýbání se prašnému prostředí, pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu či hygiena očních víček.

Pozor na poranění oka, může způsobit vážné komplikace 

Oční prevence – nikdy není příliš brzy začít

Preventivní oční prohlídky zdaleka nejsou jen výsadou lidí s brýlemi. Všem se v průběhu života horší zrak a není rozhodně ostuda dojít si k lékaři pro brýle dříve než po padesátce. Jak často chodit na preventivní oční prohlídky, to samozřejmě závisí nejen na věku a očních potížích, ale na celkovém zdravotním stavu, zaměstnání ve ztížených podmínkách apod. Lidé s vyšším rizikem oční choroby by pravidelné oční prohlídky určitě neměli podceňovat, i u očních chorob platí, že čím dříve se začne s jejich řešením, tím lepší můžeme očekávat výsledky léčby.

Zdroj: www.ocp.cz, www.neovize.cz, www.alphega-lekarna.cz

Autor: Veronika Tůmová

Co je syndrom polycystických vaječníků a jak se léčí
Olej z tresčích jater: S čím nám může zdravotně pomoci?

Další články