zdroj: pixabay.com
Oči

Jak pečovat o kontaktní čočky

Veronika Tůmová
21.07.2014

Péče o kontaktní čočky může připadat uživatelům brýlí příliš složitá a zdlouhavá. Možná i proto zůstávají raději věrní klasickým brýlím. Je pravdou, že stejně jako brýle, i kontaktní čočky potřebují být chráněny před poškozením a zároveň udržovány ve sterilní čistotě vhodnou dezinfekcí. Díky správným dezinfekčním a konzervačním prostředkům však může být péče o kontaktní čočky snadná, časově nenáročná, přesto velmi efektivní.

Snížení rizika mechanického poškození kontaktních čoček

Nevhodným zacházením či špatnou technikou při nasazování nebo vyjímání z oka můžeme čočku poškodit a znehodnotit, stejně tak může dojít k poškození a deformaci kontaktní čočky, je-li uchovávána nevhodným způsobem. Pokud se kontaktní čočka vlivem nesprávné manipulace protrhne, poškrábe či jinak podobně poškodí, stává se nepoužitelnou.

Manipulace s kontaktními čočkami a jejich údržba

K bezpečné, hygienické a správné manipulaci s kontaktními čočkami nám slouží nejrůznější a k tomuto účelu vytvořené pomůcky - jako je speciální pinzeta, kleštičky nebo aplikátor. Dále jsou to např. různá zrcátka a barevně rozlišená či cestovní pouzdra na pohodlné balení čistících roztoků.

Dezinfekce kontaktních čoček - čistící a uchovávací roztoky

Existují tzv. jednodenní (jednorázové) kontaktní čočky, které nepotřebují údržbu, neboť je na konci dne jednoduše zahodíte. Opětovné nošení stejných čoček už nutně vyžaduje péči speciálních čistících a uchovávacích roztoků. Tyto roztoky se liší v případě tvrdých a měkkých kontaktních čoček, nesmějí se proto míchat ani přelévat a už vůbec ne nahrazovat jinými prostředky, které k tomuto nejsou určené. Speciální dezinfekční roztok dokáže spolehlivě odstranit nečistoty, přitom nepodráždit oči, nevyvolat jiné zdravotní komplikace a kontaktní čočky nepoškodit. Toto všechno však hrozí při použití jakéhokoliv jiného druhu čistícího prostředku a chemikálie.

Roztoky s peroxidem vodíku, víceúčelové roztoky a roztoky "NO RUB"

Čistící roztoky s peroxidem vodíku patří k nejefektivnějším způsobům ošetřování kontaktních čoček. Je sám o sobě konzervačním prostředkem bez nutnosti užití dalších přidaných konzervačních látek, které jsou obsaženy v mnohých víceúčelových roztocích. Ty však zase umožňují pohodlné užití jednoho roztoku k čištění i uchovávání kontaktních čoček. Výhodou peroxidového systému čištění je větší účinnost pro zneškodnění bakterií a plísní. Většina roztoků má na obalu označení "NO RUB" funkce, což znamená, že čočku po použití roztoku nemusíme mechanicky čistit. I přesto je tento způsob čištění doporučován.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Horké letní počasí = zvýšená zdravotní rizika
Recepty podle Mačingové - hubneme a nehladovíme!

Další články

Jak pečovat o brýle
Oční vady

Jak pečovat o brýle

28.06.2014

Brýle jsou pomocníkem pro náš zrak, bývají také módním doplňkem. V každém případě jsou velmi křehké a potřebují šetrné zacházení. Aby nám dobře sloužily co nejdéle, musíme jim věno ...