zdroj: pixabay.com
Oči

Jak vybrat dětské brýle - čočky, obruby i design

Veronika Tůmová
15.07.2014

Nošení brýlí se bohužel často nevyhnou ani naši nejmenší. Malé děti nám však zpravidla neřeknou, jak se v nich cítí, a proto jejich výběru musíme my, rodiče, věnovat maximální pozornost, abychom předešli vzniku možných potíží.

Bylo vám sděleno, že vaše dítě musí nosit brýle? Potěšujícím faktem je určitě to, že současná nabídka dětských brýlových obrouček je nesrovnatelně lepší ve srovnání s dostupnou nabídkou před několika desítkami let. Pokud i vy sami nosíte brýle od dětství, určitě vás mile překvapí, jaké vymoženosti jsou vašim dětem nyní k dispozici, na rozdíl od možností vašich rodičů.

První krok při výběru dětských brýlí - vyšetření zraku

K prvnímu vyšetření zraku dochází už v porodnici, další orientační vyšetření provede pediatr ve věku okolo pěti měsíců, dále pak ve třech a pěti letech věku dítěte. Pokud však máte nějaké pochybnosti či podezření, máte-li např. pocit, že vaše dítě chvílemi šilhá, že se v prostoru špatně orientuje, má zvláštní či trhavé pohyby očí nebo jakékoliv jiné potíže, nečekejte na další pozvání k vyšetření a neprodleně navštivte s dítětem očního lékaře, protože jedině včasná odhalení očních vad a onemocnění mohou vést k jejich úspěšné léčbě a úplnému odstranění.

Dětské brýlové obroučky - čemu věnovat pozornost?

Při výběru dětských brýlových obrouček je nutné se zaměřit především na materiál, ze kterého jsou vyrobeny, a na jejich hmotnost. Máte na výběr z kovu a plastu, kovová obruba s nastavitelnými sedýlky a flexibilními stranicemi je však určitě výhodnější a dokonale se přizpůsobí dětskému obličeji. Obroučky dětských brýlí by měly být samozřejmě co nejlehčí, aby dítě nikde netlačily, neomezovaly a nezpůsobovaly nepříjemné otlaky. Dítě se v nových brýlích musí cítit dobře a pohodlně, jinak je nebude chtít nosit a bude je častěji odkládat, což jeho zraku neprospěje.

Brýlové čočky - tvrzení a antireflex

Brýle jsou křehká a delikátní pomůcka, na kterou jsou děti jen málokdy dost opatrné. Doporučované čočky do dětských brýlí jsou proto z plastu, což zaručuje jejich větší odolnost vůči rozbití. Při sportu, hraní a dalších dětských aktivitách stále hrozí možnost pádu nebo úderu, s čímž se při výrobě těchto brýlových čoček počítá. Poskytují také větší ochranu proti UV záření. Vzhledem k tomu, že plastové brýlové čočky jsou náchylnější k poškrábání, je dobré využít možnosti jejich ztvrzení. Další vhodnou úpravou brýlové čočky je antireflex, nebo-li specielní úprava proti odlesku.

Design a kvalita dětských brýlí - důvěřujte vkusu dítěte

Styl a kvalita zpracování se v dnešní době u dětských brýlí neliší od brýlí pro dospělé, kladou se na ně stejné nároky a i dětské brýle podléhají nejnovějším módním trendům. Brýle by měly dítěti slušet, už proto, že děti chápou nutnost nošení brýlí často i jako nepříjemnou a ponižující záležitost. Budou-li se jim nové brýle líbit, budou je nosit raději, důsledněji a lépe si na ně zvyknou, možná se tak naučí i větší opatrnosti při zacházení s nimi.

Zdroj: optikdodomu.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Správné skladování potravin - co kam patří?
Horké letní počasí = zvýšená zdravotní rizika

Další články

Jak pečovat o brýle
Oční vady

Jak pečovat o brýle

28.06.2014

Brýle jsou pomocníkem pro náš zrak, bývají také módním doplňkem. V každém případě jsou velmi křehké a potřebují šetrné zacházení. Aby nám dobře sloužily co nejdéle, musíme jim věno ...

Jak jste na tom s imunitou?
Imunita

Jak jste na tom s imunitou?

19.06.2014

Imunita je schopnost organismu bránit se proti antigenům, které pocházejí z vnějšího prostředí, ale mohou se také nacházet uvnitř organismu a škodit mu. Imunitu oslabuje fyzická ná ...