zdroj: pixabay.com
Cestování - dovolená

Dovolená s dětmi - vyrazte pod stan!

Veronika Tůmová
10.07.2014

Máte-li doma jen několikaměsíčního drobečka, možná jste se rozhodli letos žádnou dovolenou neplánovat, ale s příchodem léta začínáte měnit názor. Odrazuje-li vás vtíravá předtucha, že to tak malé dítě nemůže zvládnout, že bude přinejmenším rozmrzelé z cizího prostředí, vaše obavy jsou pochopitelné, ale jistě zbytečné.

Batolatům a malým dětem stačí k radosti skutečně málo, stanování je samo o sobě dobrodružstvím, v novém prostředí budou mít stále co objevovat a nebudou mít šanci nudit se. Jedině z nudy totiž plyne rozmrzelost, náladovost, zkrátka nutkání začít zlobit. Pokud jde o batole, vsaďte na zavedený režim, který zná z domova.

S miminkem pod stanem

Nepodléhejte tendenci být s miminkem stále ve stanu a v jeho blízkosti. Klidně podnikejte výlety s kočárkem, i když bude lepší naplánovat kratší vzdálenosti. Zvlášť je-li s vámi i starší sourozenec, který by se díky vaší přehnané opatrnosti začal brzy nudit. Nechte dítě lézt po trávě, v písku, užít si sluníčka a přírody. Můžete mu přibalit s sebou i malý bazének, pochopitelně se spoustou hraček, zatímco starší bráška nebo sestřička bude dovádět u rybníka.

Pečlivě si zajistěte stravování a lékárničku

I když doma svému miminku stravu připravujete zásadně sami, vyplatí se vzít s sebou na dovolenou několik kupovaných jídel ve sklenici, které vydrží třeba i delší cestu autem v horkém počasí. Přesvědčte se však, že jsou určeny pro věk vašeho miminka, aby v něm např. nebyly kousky, které by ve ztížených stanovacích podmínkách nebylo jak a čím rozmixovat. Rozhodně nezapomeňte na dobře vybavenou lékárničku, vhodné opalovací krémy, repelenty a přípravky k odpuzení klíšťat, mastičky či roztoky k ošetření štípanců.

Názor odborníků na stanování s dětmi

Odborníci doporučují stanovat s dětmi až okolo věku 2 - 3 let, nedoporučují stanování dětem mladším šesti měsíců (nedostatečná tělesná schopnost regulace teplot, neukončené základní očkování.) Jak zmíněno výše, je dobré zachovávat v rámci možností zavedené domácí rituály ohledně stravování, spánku a hygieny. Dbát na to, aby malé děti během nocování pod stanem neprochladly, nebo se naopak nepřehřály. Teplotní rozdíly ve dne a v noci nemusí každé dítě snášet bez problémů. I v parném létě se hodí přibalit teplou deku, fusak, teplejší teplákovou soupravu nebo bundičku. Po pobytu venku VŽDY pečlivě zkontrolovat, nemá-li dítě na těle klíště.

Dovolená s dětmi - na co si dát pozor při stanování

Než začnete stavět stan, pečlivě zkontrolujte vybrané místo, můžete narazit na střepy, rybářské háčky, nedopalky cigaret, ostré předměty, psí výkaly. Dále věnujte zvýšenou pozornost možnosti výskytu jedovatých hub a rostlin, buďte opatrní také u táboráku, aby si děti nepřivezly z prvního společného stanování nepříjemná poranění a popáleniny. Připravte se na minimální komfort, ztížené hygienické podmínky, pravděpodobně bez možnosti využití přebalovacího pultu či mikrovlnné trouby. Všechny věci a oblečení uchovávejte v igelitu, aby nezvlhly, mějte po ruce dostatek vlhčených ubrousků a plen, mast na opruzeniny. Nezapomeňte přibalit baterku! Hodit se bude také termoska a další nezbytné vybavení pro malé i velké táborníky.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Úrazy na koupalištích - jak se vyvarovat poranění?
Správné skladování potravin - co kam patří?

Další články

Jak pečovat o brýle
Oční vady

Jak pečovat o brýle

28.06.2014

Brýle jsou pomocníkem pro náš zrak, bývají také módním doplňkem. V každém případě jsou velmi křehké a potřebují šetrné zacházení. Aby nám dobře sloužily co nejdéle, musíme jim věno ...

Krásná díky přírodě aneb bylinky na scéně
Bylinky

Krásná díky přírodě aneb bylinky na scéně

22.06.2014

Chcete být krásná a přitažlivá? Nechce se vám utrácet za předraženou kosmetiku? Vyhýbáte se kosmetice testované na zvířatech? Potom stačí sáhnout po síle přírody - bylinky pečují s ...

Jak jste na tom s imunitou?
Imunita

Jak jste na tom s imunitou?

19.06.2014

Imunita je schopnost organismu bránit se proti antigenům, které pocházejí z vnějšího prostředí, ale mohou se také nacházet uvnitř organismu a škodit mu. Imunitu oslabuje fyzická ná ...