Zdravá výživa

Zdravá výživa ve školních jídelnách

Veronika Tůmová
25.06.2014

Školní stravování se v posledních letech stává ostře sledovaným objektem zájmu mnoha rodičů. Ze začátku je všechno právě na nich, často se snaží dítěti doma vštěpovat určité stravovací návyky, osvojit si zdravý a kvalitní jídelníček. S nástupem do školek a škol se však situace mění, v některých případech bohužel negativně. Školní jídelny se však hájí a poukazují naopak na špatné zvyky dětí, které si přinášejí z domova. Co s tím?

Mají mít rodiče právo a možnost ovlivnit úroveň stravy, která je jim zajišťována ve školách? Velkým problémem zůstávají v řadě škol také automaty na chodbách, s velkou nabídkou přeslazených, přesolených a chemicky upravovaných pochutin. Stále se řeší také nevalná kvalita a výživová hodnota stravy v některých školních jídelnách.

Školní strava kdysi a dnes

Svůj názor na školní stravování v minulosti i v současných letech má každý z nás, neboť všichni jsme se s ním v životě setkali. Někteří si dodnes pamatují omastkem maštěné brambory a bramborové kaše, řídké omáčky a přesolené polévky, nedostatek ovoce, ale i případy, kdy se dětem půlily banány, aby jich zbylo dost pro kuchařky, které si je pak po taškách nosily domů.

Dnešní školní stravování je z pohledu pracovníků v této oblasti považováno za uspokojivé a na dobré úrovni. Stravování je pod dohledem české školní inspekce a hygienických stanic, pracovníci absolvují pravidelná školení a na zdravou výživu se oproti minulosti klade velký důraz. I tak však mnohdy přetrvává nespokojenost rodičů a všech, kteří mají školní stravování na starosti. Ti apelují právě na špatné stravovací návyky dětí, které dávají za vinu rodičům, a které podle jejich názoru ztěžují jejich práci.

Stravovací návyky dětí

Strava, na kterou jsou děti zvyklé z domova, bývá někdy skutečně problém. Děti nejsou zvyklé např. na tvarohové a zeleninové pomazánky, luštěniny, zeleninové saláty, jogurty, sýry, pudinky a často vůbec nejedí polévky. Jsou naučené na rychlé občerstvení, uzeniny, kečupy, polotovary a sladkosti. Podle pracovníků a vedení ve školních jídelnách je obezita, vybíravost v jídle a mnohdy i špatný zdravotní stav dětí vinou nevhodného stravování právě důsledkem výchovy rodičů.

Školní jídelny a snaha o nápravu

Dnešní školní stravování má přispívat k potlačení dětské obezity, ale i k tomu, aby se děti naučily jíst i méně známá a méně oblíbená jídla, tvrdí odborníci. Podle některých názorů tak není příliš výchovná ani možnost výběru z několika jídel. Existují projekty, které se na zdravou výživu ve školách specializují a často i ve spolupráci s rodiči dbají na to, aby stravování ve školních zařízeních bylo pro děti skutečně přínosem.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Krásná díky přírodě aneb bylinky na scéně
Jak pečovat o brýle

Další články

Jak jste na tom s imunitou?
Imunita

Jak jste na tom s imunitou?

19.06.2014

Imunita je schopnost organismu bránit se proti antigenům, které pocházejí z vnějšího prostředí, ale mohou se také nacházet uvnitř organismu a škodit mu. Imunitu oslabuje fyzická ná ...

Genitální bradavice - jak se jich zbavit?
Bradavice

Genitální bradavice - jak se jich zbavit?

05.06.2014

Citlivé, intimní a nepříjemné téma. Trápí genitální bradavice i vás? Znepříjemňují, nebo dokonce úplně ničí váš sexuální život? Dnešní článek vám přinese několik zajímavých a důlež ...