Oči

Pracujete často na počítači? Mrkejte!

Petr Zimola
11.11.2009

Slzy slouží jako ochranný obal oka. Vyplavují z očí nečistoty, chrání je před mikroby a také se podílí na výživě rohovky. Při nadměrné námaze, například prací u počítače nebo ve špatně větraných místnostech, se oči vysušují. V takovém případě může nastat to, čemu se říká syndrom suchého oka.

Dále může vysoušení očí souviset i s dalšími faktory, jako jsou například hormonální změny, užívání některých léků, nedostatek vitamínů, některé chemické látky, znečištěné ovzduší, cigaretový kouř či řada celkových onemocnění. Také ve stáří se snižuje tvroba slz.

Suchost očí může rovněž dělat problém lidem nosícím kontaktní čočky nebo ženám užívajícím hormonální antikoncepci.

Příznaky suchého oka

 • Svědění
 • Pálení
 • Pocit cizího tělesa v oku
 • Pocit suchosti
 • Zvýšená citlivost na světlo
 • Kolísání vidění
 • Druhotné slzení v důsledku dráždění

Mrkání je důležité

Mrkání je přirozená činnost, která zajišťuje obnovu slzné vrstvy na očích. Normálně, pokud je člověk uvolněný a dívá se do dálky, průměrně zamrká dvaadvacetkrát za jednu minutu. Horší to je, když se začneme soustředit. Při čtení knihy člověk zamrká jen desetkrát a při práci na počítači se počet mrknutí sníží až na pouhých osm za minutu.

Při práci na počítači si dělejte pravidelné přestávky. Při těchto pauzách se zadívejte od počítače a snažte se zaostřit na vzdálenější předměty. Není na škodu si občas preventivně zamrkat.

Co se týče pozice monitoru, snažte se, aby nebyl směřován proti oknu. Rozdílná světlost může zvyšovat namáhání očí. Rovněž byste neměli sedět přiliš blízko monitoru a při přímém pohledu je lepší se dívat jakoby přes horní okraj obrazovky.

30335632.jpg

Jak zabránit vysoušení očí

 1. Pravidelně větrat
 2. Dodržovat pitný režim
 3. Nekouřit a nezdržovat se v zakouřených prostorech
 4. Vyhýbat se průvanu
 5. Konzumace stravy s obsahem betakarotenu (mrkev, rajčata, zelí, brokolice, špenát,...)
 6. Při slunečném dni si chránit oči slunečními brýlemi

Rychlou pomoc suchým očím mohou poskytnout oční kapky. Těch je u nás k dostání na trhu celá řada. To jaké si nejlépe vybrat, by vám měl poradit váš oční lékař. Zvlhčující kapky jsou zvláště užitečné při cestování letadlem, kde je snížená vlhkost vzduchu.

 

Máte podobné problémy? Co Vám pomáhá?

Autor: Petr Zimola

Drogy mi málem vzaly bratra
Jak ošetřovat bércové vředy?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Co dělat, když vám lékař stanoví diagnózu cukrovka?
Cukrovka

Co dělat, když vám lékař stanoví diagnózu cukrovka?

30.07.2010

Počet lidí, které postihne onemocnění cukrovkou, stále stoupá. Lékaři a odborníci nazývají diabetes epidemií 21. století. Cukrovka si vybírá své oběti bez ohledu na věk a pohlaví. ...