Oheň

Kožní onemocnění zvané oheň

Veronika Tůmová
01.03.2012

Kožní onemocnění naevus flammeus známé pod lidovým názvem oheň je porucha cévních kapilár (malformace), vyskytující se převážně na krku, hlavě a v obličeji. Jedná se o velmi výrazný a celoživotní estetický problém.

Onemocnění je patrné hned po narození, postihuje asi 0,3 % novorozenců. Nejčastěji jde o ploché nebo mírně vystouplé ložisko, od světle růžové po červenou až nachovou nebo tmavě fialovou barvu.

S přibývajícím věkem barva obvykle tmavne, ložisko se zvětšuje a může dojít i ke snadno zranitelným a samovolně krvácivým vyvýšeninám. Následkem mohou být velmi nepříjemné potíže s dýcháním, přijímáním potravy i viděním, je-li postižení v těsné blízkosti očí, nosu a úst.

Vaskulární mateřské znaménko

Přestože zde mluvíme o kožním onemocnění, cévní poruše či vrozené vadě, naevus flammeus se zároveň řadí mezi nejznámější vaskulární mateřská znaménka. Může dosahovat velikosti jen několika milimetrů až po rozsáhlá, ostře ohraničená postižení kdekoliv na těle. Pro svou nejčastěji nachově rudou barvu nese také někdy označení port wine stain, neboli skvrna portského vína.

Postihuje zhruba stejné procento mužů a žen a jen velmi vzácně se může vyskytnout až v pozdějším věku, kdy některou z možných příčin může být psychické trauma, infekce, hormonální změny, vliv UV záření nebo mozkový tumor. V každém případě jde o velmi stresující a deprimující problém, zvlášť v dětském a dospívajícím věku.

Léčebné metody

Jedinou účinnou metodou, jak oheň z obličeje s uspokojivým výsledkem odstranit, je laserové ošetření. V minulosti se prováděly pokusy odstranit oheň pomocí plastické chirurgie, ošetření tekutým dusíkem, ozáření rentgenovými paprsky nebo pouhou krycí kosmetikou či tetováním. Žádná z těchto metod se však neosvědčila a nepřinesla dostatečně pozitivní a kosmeticky přijatelné výsledky.

Laserové ošetření ohně

Výsledný efekt laserové léčby závisí na několika faktorech:

  • celkový rozsah postižení
  • průměr cév a hloubka jejich umístění
  • lokalizace postižení
  • pigmentace kůže

Postižení v oblasti tváří a čela reaguje obvykle na ošetření nejrychleji. Pokud je postižen trup a končetiny, může být léčba náročnější. K léčbě se obvykle přistupuje už v dětském věku, kdy rozsah bývá menší a barva světlejší, tyto faktory mají lepší prognózu. U dětí nebo při léčbě citlivějších míst na těle je možné využít lokální anestezie, v ostatních případech není nutná. Časový odstup mezi jednotlivými laserovými ošetřeními bývá 4 – 8 týdnů.

Autor: Veronika Tůmová

Umělá mléčná výživa
Palivo pro vaše tělo

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Kvalitní matrace je základ zdravého spánku
Zdravé bydlení

Kvalitní matrace je základ zdravého spánku

Chcete si po náročném dni dopřát skutečně kvalitní spánek? Ráno vstát jako znovuzrození a začít nový den s chutí? Pak je načase zamyslet se nad tím, jak a na čem spíte. Během spánk ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...