Výživa dětí

Umělá mléčná výživa

Milena Mocková
11.04.2012

Příčin, proč některé děti nemohou být kojené, je spousty. Ať už jako maminka nemáte dostatek mléka nebo vaše miminko trpí metabolickou vadou. V takových případech je třeba sáhnout po umělé výživě, přesněji umělém mléce.

Průmyslově vyráběné umělé mléčné výživy procházejí přísnou kontrolou, takže nemusíte mít strach, že byste svému miminku dávala něco nevhodného. Díky novým technologiím a neustálému rozvoji je kravské mléko upraveno tak, aby se tomu mateřskému co nejvíce podobalo.

Mléka se přizpůsobují různým potřebám. Rozdělujeme je do několika skupin v závislosti na věku a zvláštních vyživovacích požadavcích miminek. Proto si kromě počátečních a pokračovacích výživ můžete koupit i mléka pro nedonošené děti, antireflexní mléka, hypoalergenní mléka nebo třeba přípravky se sníženým obsahem laktózy. Při počátečním výběru mléka byste se měla poradit s dětským lékařem.

Počáteční mléka

Tato mléka jsou určena pro donošené a zdravé novorozence cca do šesti měsíců věku. Většina z nich obsahuje adaptovanou bílkovinu kravského mléka, aby se složením co nejvíce přibližovala mateřskému mléku.

Pokračovací mléka

Podávají se od počátku 5. měsíce, kdy se ve stravě dětí začínají pomalu objevovat nemléčné příkrmy. Jsou často obohacované o vitamíny, železo, zinek, jod a další potřebné látky. Obsahují několik cukrů a nesmí obsahovat lepek. Pokračovací mléko má vyšší obsah bílkovin a minerálních látek.

Mléka pro batolata

Jsou určena pro děti od jednoho roku do tří let. Některá jsou obohacena i o prebiotika a probiotika. Tyto nepatogenní bakterie mají pozitivní vliv na celý imunitní systém a mají rovněž preventivní efekt v souvislosti s průjmy.

Zásady krmení

Někdy se může stát, že miminko nevědomky překrmíte. Je důležité držet se návodu na přípravu, dodržovat dávkování a nijak ho neupravovat.

Velmi důležité je nechat miminko po krmení nechat odříhnout, protože během sání mléka může spolykat vzduch, který mu pak nafukuje bříško.

Před krmením se vždy přesvědčte, zda má mléko správnou teplotu. Nesmí být studené ani moc teplé, natož horké. Láhev s dudlíky by měla být sterilizovaná.

O prospěšnosti mateřského mléka bylo napsáno spousty článků. Není pochyb, že je pro dítě to nejlepší, ale když z nějakého důvodu nemůžete kojit, rozhodně se tím netrapte a věřte, že i na umělém mlíčku bude vaše miminko krásně prospívat.

Autor: Milena Mocková

Mezinárodní den vzácných onemocnění
Kožní onemocnění zvané oheň

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Plastická chirurgie pro zdraví
Plastická chirurgie

Plastická chirurgie pro zdraví

27.03.2012

V nedávném článku na Zdravě.cz jsme se podívali do historie plastické chirurgie ve světě i u nás. Dnes se zaměříme na tu část plastické medicíny, která napravuje vrozené vady nebo ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...