Plastická chirurgie

Plastická chirurgie pro zdraví

Dominika Škamlová
27.03.2012

V nedávném článku na Zdravě.cz jsme se podívali do historie plastické chirurgie ve světě i u nás. Dnes se zaměříme na tu část plastické medicíny, která napravuje vrozené vady nebo tělesné nedostatky vzniklé úrazem.

Plastická chirurgie se rozděluje na rekonstrukční a kosmetickou.

Rekonstrukční plastická chirurgie obnovuje či upravuje části těla, které jsou narušeny vrozenou vadou, úrazem nebo nemocí.

Na rozdíl od estetické plastické chirurgie bývají rekonstrukční chirurgické zásahy hrazené pojišťovnou.

Operace vrozených vad

Mezi nejčastější vrozené vady, které léčí plastická chirurgie, patří rozštěpy v obličeji - rozštěp patra, rozštěp rtu a rozštěp čelisti.

Rozštěp rtu se chirurgicky upravuje okolo 3. měsíce. Důležité je, aby dítě bylo zcela zdravé, vážilo přes pět kilo a mělo dostatečnou hladinu červeného krevního barviva. Operace probíhá v celkové anestezii, bezprostředně po operaci je dítě umístěno na jednotku intenzivní péče, celkový pobyt v nemocnici trva přibližně dva týdny.

Rozštěp měkkého patra se operuje kolem 9. měsíce, jedná-li se o celkový nebo oboustranný rozštěp, operace se provádějí mezi 12. až 18. měsícem. Pobyt v nemocnici je podobný jako v případě rozštěpu rtu.

Úprava rozštěpu čelisti je závislá na prořezání stálých zubů, provádí se tedy mezi 8. až 12. rokem.

Odstranění kožních útvarů

Mateřská znaménka, zhoubné i nezhoubné kožní nádory, fibromy či bradavice se většinou odstraňují ambulantně při lokální anestezii.

Zákrok je nejlepší provádět v zimních měsících, především pokud se jedná o znaménka v obličeji, protože minimálně šest týdnů před ním by ošetřované místo nemělo být vystaveno slunečním paprskům. Po samotném zákroku se nedoporučuje koupání a opět minimálně šest až osm týdnů pobyt na slunci.

Nedílnou součástí odstranění kožních útvarů je následné histologické vyšetření.

Nádorové onemocnění prsu

Rekonstrukční plastická chirurgie se využívá po operačním odstranění prsu z důvodu rakoviny prsu. Při rekonstrukci prsu se využívají vlastní svalové laloky, umělé prsní implantáty nebo také kombinace obou metod. Operace se provádí v celkové anestezii, trvá dvě až šest hodin.

Rekonstrukce prsu může proběhnout prakticky okamžitě po odstranění prsu či jeho částí, jedná se o okamžitou rekonstrukci prsu. Nebo se provádí odložená rekonstrukce prsu, po ukončení onkologické léčby a všech vyšetření, která vyloučí případné sekundární šíření nádoru. Odložená rekonstrukce prsu se provádí několik týdnů až měsíců po odstranění prsu, nejčastěji však více než rok po operaci.

Chirurgie ruky

Samostatnou kapitolou rekonstrukční plastické chirurgie je chirurgie ruky. Jedná se o nápravu vrozených vad ruky, operaci ruky po úrazech nebo třeba odstranění syndromu karpálního tunelu. Této problematice se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Autor: Dominika Škamlová

Česnek známý i neznámý
Plastika prsou

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...

Omega 3 mastné kyseliny
Zdravá výživa

Omega 3 mastné kyseliny

03.02.2012

Bez omega 3 mastných kyselin se naše tělo neobejde. Lidský organismus si tyto esenciální oleje neumí vytvořit a je nezbytné mu je dodávat potravou. Pokud v těle chybí tyto oleje, z ...