Plastická chirurgie

Plastika prsou

Dominika Škamlová
24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na práci plastických chirurgů, kteří upravují tělo pro krásu a sebevědomí. K jedné z nejžádanějších operací plastické chirurgie patří úprava prsou - zvětšení, modelace nebo zmenšení prsou.

Zvětšení prsou

Zřejmě nejčastěji prováděnou plastickou operací je zvětšení prsou neboli augmentace. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá dvě až tři hodiny. Následný pobyt v nemocnici je dva až tři dny, rekonvalescence trvá jeden až dva týdny, běžná fyzická zátěž je možná za dva až tři měsíce.

Na zvětšení prsou se používají převážně silikonové implantáty, které se umísťují pod prsní žlázu nebo pod sval.

Řez, kterým se implantáty vkládají, se může provést na třech různých místech:

  • v rýze pod prsy - výkon je jednodušší, jizva, která zůstává je malá, ale výrazná
  • kolem bradavky - operace je technicky náročnější, jizva je nepatrná
  • v podpaží - operace je náročná a bolestivá, jizva je nenápadná

Cena zvětšení prsou se pohybuje od 20 do 80 tisíc Kč. Záleží na typu a výrobci implantátů a klinice, která operaci provádí.

Modelace prsou

Vyhledávaná je také modelace prsou, především v případech, kdy je jedno prso větší než druhé, nebo jsou-li prsa povislá.

Modelace prsou rovněž probíhá v celkové anestezii, trvá 90 minut až tři hodiny, hospitalizace většinou jeden den, rekonvalescence týden až dva a fyzická zátěž se doporučuje nejdříve po měsíci až dvou.

Po modelaci prsou zůstávají jizvy kolem dvorce, směrem dolů a pod prsy. Jizvy sice časem blednou, ale nikdy nezmizí úplně.

Plastika prsou se příliš nedoporučuje, pokud se žena chystá otěhotnět. Zákrok by mohl ovlivnit následné kojení - omezit tvorbu mléka. Záleží však na metodě, která se k úpravě prsou použije. Některé metody mohou narušit prsní žlázy a mlékovody, jiné do nich vůbec nezasahují. Záleží na postavení prsou a na chirurgovi, který operaci provádí. Všechny možnosti a případná rizika by se měla pacientka dozvědět při konzultaci s lékařem, která by měla proběhnout před objednáním operace.

Další důvod, proč je lepší počkat až po porodu a kojení, je to, že během těhotenství, po porodu i v průběhu laktace se tvar a velikost prsou proměňuje a mohla by být velmi záhy potřebná reoperace.

Zmenšení prsou

Důvodem pro zmenšení prsou nemusí být pouze estetické hledisko jako u zvětšení a modelace prsů, ale také zdravotní důvody. Ženy s extrémně velkými prsy mají problémy s páteří, trápí je bolesti zad, krční páteře, ramen. Také samotná prsa jsou velmi citlivá a bolestivá.

Při zmenšování prsou se zmenšuje prsní žláza a následně se modeluje do požadovaného tvaru. Dále se odstraňuje přebytečná kůže. Tento výkon je rozsáhlejší a pro ženu náročnější než modelace prsou, navíc je při tomto zákroku prsní žláza natolik zasažena, že kojení poté již není možné nebo je výrazně omezeno, proto by se tato operace měla odložit na dobu, kdy žena již neplánuje žádné těhotenství.

Na rozdíl od zvětšení a modelace prsou, může být zmenšení prsou hrazeno pojišťovnou, pokud má žena doporučení od ortopeda, neurologa nebo psychiatra.

Autor: Dominika Škamlová

Plastická chirurgie pro zdraví
Inverze a smog

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...