Péče o dítě

Kdy nastavit dítěti pravidelný režim

Milena Mocková
10.05.2012

Myslíte si, že na stanovení pevného režimu vašeho dítěte je dost času? To je velký omyl. Dítěti bychom měli co nejdříve a nejrychleji vysvětlit rodinné zvyklosti a zásady a vymezit pravidelný denní režim. V opačném případě se může již malé miminko stát absolutním pánem našeho času, což může vést k velké únavě, podrážděnosti či vyčerpání.

Některé národy tvrdí, že se malé děti nemají vychovávat. Podle nich mají být děti především šťastné a na pravidla, která se ve společnosti dodržují, si mají postupně přijít samy. Proto pokud vyrazíte do ciziny, není nemožné potkat po půlnoci maminku s miminkem na procházce, jenom proto, že se malému dítěti nechtělo spát. Pokud ale chcete, abyste měla alespoň večer klid na sebe a partnera, musíte nastavit mantinely co nejdříve.

Pravidelné usínání

Začíná to již v momentě, kdy se vrátíte z porodnice. Chcete-li si dělat vše po svém a tak, jak vám to vyhovuje, zaveďte svému miminku jasná pravidla. Pokud své dítě naučíte, že se po koupání nají a pak půjde spinkat, budete mít další dny velmi ulehčené. Je možné, že první dny se neobejdou bez slziček, ale budete-li důsledná a trpělivá, miminko se zavedenému režimu přizpůsobí.

Děti, které umějí smlouvat a jsou od kojeneckého věku vedeny k tomu, že spát po jídle a koupání někdy musí a někdy ne, mají mnohem větší problém s usínáním než děti, které vědí, že večerka se zkrátka dodržovat musí.

Pokud nechcete nechat své dítě nechat vykřičet do úmoru, vyzkoušejte na něm systém pootevřených dveří. I když si možná budete myslet, že dítě něčemu takovému jako je to, že maminka s tatínkem jsou za dveřmi, nebude rozumět, pletete se. Kojenec přesně ví, kde vás má, a i když si to nedokáže pojmenovat, ví, že za pootevřenými dveřmi je bezpečí, a proto spokojeně usne.

Pravidelné procházky

Stejné to je i s pravidelnými procházkami. Pokud svoji ratolest naučíte, že se dopoledne spinká v postýlce a odpoledne v kočárku, neměl by se tento řád libovolně měnit podle nálady. Přizpůsobte se proto svému dítku a vyrazte s ním na odpolední procházku i za deště. Miminko se na čerstvém vzduchu krásně vyspí a nebude se divit, co že to po něm vlastně chcete, když včera odpoledne spalo venku a dnes ho nutíte usnout doma a zítra by to mohlo být zase všechno jinak.

Kromě nejistoty vnášíte do života i obavu, že není vše, jak má být. Najednou nebude vědět, co je správné. Může se stát, že mezi možnostmi, které mu při své dobré vůli nabídnete, si nebude umět vybrat, a výsledkem bude jeho plačtivost a mrzutost.

Snažte se tedy pravidla nastavit hned od začátku. Je jasné, že miminku nebudete diktovat, s jakým si má hrát chrastítkem. Musíte ale za něj rozhodnout, zda je čas na spánek, krmení, vyjížďku kočárkem nebo hraní. Pokud dítě toto základní pravidlo naučíte v plenkách, respektovat vás bude i později v předškolním věku. Věřte tomu, že děti, které nevědí, co si mohou a co nemohou dovolit, jsou uvnitř nešťastné.

 

Kdy si myslíte, že je nejlepší čas nastavit pravidelný režim?

Autor: Milena Mocková

Vliv světla na lidský organismus
Betakaroten - ochrana proti rakovině

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...