zdroj: pixabay.com
Komerční prezentace
Ostatní témata

Vytvoření bezpečného a stimulujícího prostředí pro zdravý vývoj vašich dětí

Zdravě.cz
20.06.2024

Dětský pokoj je zcela zásadním prostorem pro vývoj vašich ratolestí. Je to jejich království, kde tráví většinu času doma – prostředí pro hru, učení, odpočinek, sny a rozvíjení kreativity. Správný nábytek a promyšlené vybavení dětského pokoje mají obrovský vliv nejen na fyzický, ale také na duševní, sociální a kognitivní vývoj dítěte.

Je to místo, kde vaše děti utvářejí své prvotní vzpomínky a zkušenosti. Pomozte jim tedy vytvořit útulné útočiště, ve kterém se budou cítit zcela bezpečně a nerušeně zde budou moci růst a rozvíjet své schopnosti.

Funkčnost, bezpečnost a kvalita na prvním místě  

Při výběru vhodného dětského nábytku je zcela klíčové zaměřit se především na funkčnost, bezpečnost a kvalitu zpracování. Děti potřebují dostatek úložného prostoru na hračky, knihy, oblečení a veškeré další nejrůznější poklady. Nábytek musí být uzpůsoben jejich výšce a specifickým potřebám. Kulatá, lehce odstupněná zábradlí u postýlek a žebříků výrazně snižují riziko případného úrazu. 

Vždy se vyhýbejte ostrým rohům a dávejte přednost kvalitnímu, nehořlavému a zcela netoxickému materiálu. Myslete rovněž na dostatečnou stabilitu nábytku, který by se za žádných okolností neměl snadno převrátit při dětské aktivní činnosti.

Ergonomické řešení umožňuje správný fyzický i mentální vývoj

Ergonomie je pro zdravý a přirozený fyzický i mentální vývoj dítěte naprosto zásadní. Nesprávně zvolený a nekvalitní nábytek může negativně ovlivnit držení těla, svalovou zátěž a celkový růst vašich potomků. Při výběru dětské postele dbejte na kvalitní rošt s pevnou a rovnou matrací poskytující dokonalou oporu zádům. Stoleček a židlička by měly být výškově nastavitelné a umožňovat regulaci sklonu, aby dítě nikdy nemuselo křivit záda při kreslení, čtení, psaní či jiných aktivitách. V průběhu let bude jistě nutné nábytek několikrát přizpůsobit neustále se měnící rostoucí výšce vašich ratolestí.  

Barvy, motivy a hračky stimulují správný rozvoj dítěte

Stejně jako my dospělí jsou i děti značně barevně a vizuálně podmíněné bytosti. Různé odstíny a motivy na ně mohou působit velice příznivě, ale bohužel také značně negativně. Sytě barevné interiéry často působí spíše rušivě a rozptylují pozornost. Chladné barvy zase v dětech mohou vyvolávat pocit smutku či nepohody. Ideální jsou proto spíše jemné, světlé a přírodní tóny doplněné o několik výraznějších barevných akcentů, dle konkrétních přání a preferencí dítěte. 

Skvěle se uplatní motivy zvířátek, dopravních prostředků či pohádkových bytostí a postaviček vzbuzující v dětech radost, rozpohybovávající jejich fantazii a inspirující ke hře.

Bezpečný dětský pokoj s patinou a příběhem  

Při zařizování dětského pokojíčku rozhodně nemusíte nutně volit zcela nový a předem nakoupený nábytek. Kvalitní, udržované a vysoce bezpečné kousky se zajímavým příběhem a patinou vám mohou posloužit hned několik generací a zaručí vám neopakovatelný šmrnc. Starší doplňky, jako jsou židličky, stolečky či skříně, lze snadno renovovat, přelakovat či opatřit osobitým nátěrem. Kombinace nového a starého vytvoří útulné a pohodlné místo k životu, hře, učení i odpočinku vašich ratolestí. Skvělým řešením je také poohlédnout se po nadčasovém nábytku, který lze flexibilně přizpůsobovat měnícímu se věku dítěte.  

Pomocí správně zvoleného ergonomického nábytku, příjemných barev a podnětného vzdělávacího vybavení lze vytvořit dětský pokoj, který poslouží jako bezpečný přístav pro zdravý fyzický, psychický i kognitivní vývoj vašich potomků. Věnujte výběru nábytku a dalšího vybavení patřičnou pozornost. Inspirujte se přáními, zájmy a individuálními potřebami svých dětí. Nebojte se odlišit se od běžných trendů a vytvořit pokojíček podle vlastní originální představy. Dětský pokoj by měl co nejvíce odrážet osobnosti těch, kteří v něm žijí, rostou a rozvíjejí se.

Autor: Zdravě.cz

Proleženiny – proč je nepodceňovat a kdy mohou být i životu nebezpečné
Preeklampsie – komplikace v těhotenství, jejíž příznakem je vysoký krevní tlak

Další články