Partnerské vztahy

Jak se vyrovnat s rozchodem

Michaela Holá
15.01.2010

Rozchod s partnerem je věcí, kterou prodělal snad každý z nás. Pokud je již za vámi, možná si řeknete, že to přece jen bylo k něčemu dobré. Možná jste nakonec dospěli k tomu, že bývalý partner či partnerka pro vás beztak nebyli „ti praví“, možná však rány způsobené rozchodem stále trvají.

Pokud se někdo nachází ve fázi, kdy je bolest z rozchodu stále aktuální, stává se, že „neví, kudy kam“ a jak žít dál. Snad vám některá z následujících rad pomůže zapomenout na své trápení.

Svěřte se

Možná patříte mezi ty, kteří o svých trápeních mluví jen velmi neradi. Pamatujte však, že sdílená bolest je poloviční bolestí. Klidně si stěžujte, nadávejte, plačte. Vypovídáním se blízkému člověku se vám může v mnohém ulevit a aspoň pocítíte podporu svého okolí.

Nejste horší než ta nová

Přestaňte se mučit myšlenkami na to, v čem je lepší ten či ta, která vás nahradila po boku bývalého partnera. Přestože v dané osobě žádné klady nevidíte, váš expartner to cítí jinak. Opravdu se jej nesnažte přesvědčit o své pravdě.

Buďte aktivní

Zalézt doma a utápět se v slzách je snad nejhorší možnou strategií. Vezměte kamarády a vyrazte někam do přírody, do kina či naplánujte společný výlet. Pokud si zvládnete vyplnit dny určitými aktivitami, za chvíli zjistíte, že jste vlastně vcelku spokojení a nemáte ani čas na nějaké chmury.

Nemstěte se

Nesnažte se pomstít partnerovi za to, jak velkou bolest vám způsobil. Svůj vztek neobracejte proti němu, odpusťte si neustálé hysterické telefonáty či návštěvy. Stejně tak se nesnažte najít si za něj okamžitou náhradu s heslem: „Jen ať vidí, že nejsem sám/sama." Ublížíte tak ponejvíc tomu, koho se rozhodnete takto využít a u bývalého partnera to beztak úspěch mít nebude.

Buďte realisté

Nemá význam trávit čas tím, že si budete připomínat vše hezké, co jste s bývalým partnerem prožili. Stejně tak opusťte snění o tom, jaké by bylo úžasné se k sobě opětovně vrátit. Snažte se spíše myslet na aktuální události, na své plány a na věci, na které se můžete těšit.

Nedělejte hlouposti

Nesnažte se utopit svůj žalalkoholu či jiných návykových látkách. Sice se vám může zdát, že to aspoň na čas odsune vaše potíže, buďte si ale jistí, že je to za vás nevyřeší a že vystřízlivění po propité noci bude jen horší.

91844376.jpg

Dopřejte si čas

Nechte si dostatek času sami pro sebe. Není přece důležité, kdy si najdete nového partnera a jak dlouho budete sami. Třeba opravdu potřebujete čas na to ujasnit si, co ve svém životě chcete. Nemyslete si tedy, že čas strávený bez partnera je pro vás ztrátou, naopak se z něj snažte vytěžit co nejvíc pozitiv.

Odpusťte

Ano, tohle není snadné. Pokud v sobě však budete pěstovat stálou nenávist, ničemu tím neprospějete. Jen byste se stali zatrpklými a nepřístupnými pro lidi, kteří možná mají sehrát důležitou úlohu ve vašem budoucím životě. Těšte se na věci, které vás čekají a myslete na to, že „vše zlé je pro něco dobré".

Jak se s rozchody vyrovnáváte či jste se vyrovnávali? Myslíte si, že je nejvhodnější nalézt si za partnera okamžitou náhradu? Jaký byl váš nejhorší rozchod a co pro vás do budoucna znamenal? Vidíte jej dnes již z té pozitivní stránky?

Autor: Michaela Holá

Zásady bezpečného lyžování
Transplantace srdce – život zachraňující operace

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...