Zimní sporty

Zásady bezpečného lyžování

Petr Zimola
22.01.2010

K zimě nesporně patří lyžování. Jako kterýkoliv sport přinášející s sebou vzrušení a požitek, může být lyžování nebezpečné a zranění se nevyhýbají ani těm nejzkušenějším. Je proto třeba dbát některých zásad a na hory nejezdit nepřipraven.

Jaká opatření může tedy udělat lyžař, aby se ujistil, že den plný zimních radovánek zakončí popíjením horké čokolády na terase chaty a ne čekáním na pohotovosti na ortopeda?

Příprava na lyžování

Lyžování je fyzicky poměrně náročný sport. Proto není nejlepší vyjíždět na několikadenní lyžovaní poté, co celý rok prakticky nic neděláme. S lepší fyzickou kondicí budeme mít také z lyžovaní lepší pocit a víc si ho užijeme.

Nejdůležitější část těla pro lyžování jsou bezesporu nohy. Nejlepším cvikem pro sílu nohou jsou dřepy. Můžete dřepovat bez zátěže i se zátěží. Těžší variantou dřepů jsou dřepy na jedné noze. Při jejich nácviku se můžete opírat o zeď, či přímo využít pomoc lyžařských hůlek. Při sledování televize se zkuste zády opřít o zeď a nohy dejte do pravého uhlu. Snažte se vydržet co nejdéle, uvidíte, že to není vůbec snadné.

Ještě před tím než se pustíte ze svahu v carvingovém oblouku, nezapomeňte se patřičně rozehřát.

Vybavení na lyže

Před sezónou si nechte u odborníků seřídit vaše bezpečnostní vázání. Pokud je to třeba, nechte také přebrousit hrany lyží. Přestože většina zranění při lyžování se týká nohou, je určitě vhodné investovat do nákupu lyžařské helmy. Stále větší popularitě se těší také bederní chrániče a snowboardisty oblíbený chránič zápěstí. Rozhodně nezapomínejte na teplé oblečení.

Při lyžování nikdy nezapomínejte na ochranný krém proti slunci s vysokým faktorem a kvalitní brýle. S nadmořskou výškou roste agresivita slunce a sníh skvěle odráží UV paprsky. To že je slunce za mrakem, nic neznamená.

Nepřeceňujte své schopnosti

Ať už se vaši přátelé prohánějí po černých sjezdovkách, pokud se vy na ně necítíte, raději zůstaňte na mírnějších svazích. Pro nezkušeného lyžaře narazit na ledovou plotnu na strmém svahu, rozhodně není nic příjemného.

93491814.jpg

Hlídejte si počasí

Počasí na horách umí být nevyzpytatelné. Každému je jasné, že jinak se lyžuje za jasného počasí a jinak v mlze, která by se dala krájet. V mlze se krom terénních nerovností ztrácejí i ostatní lyžaři na sjezdovce, proto je třeba dbát maximální opatrnosti. Pokud vás špatné počasí zastihne na vrcholu kopce a vy se vzhledem k vašim zkušenostem necítíte na to jet dolů, rozhodně není zbabělost vrátit se zpátky lanovkou.

Každý den před lyžováním zhodnoťte, jaké asi bude počasí a podle toho se i oblečte. Důležité jsou hlavně teplé ponožky. Rozhodně nechcete, aby vám po návratu z dovolené slezly z důvodu omrzlin všechny nehty na nohách.

Buďte ohleduplní

Zásada Mezinárodní lyžařské federace (FIS) je: lyžař vpředu má přednost. To mimo jiné znamená, že na přeplněné sjezdovce zbytečně neriskujeme a krom kochání se krajinou se díváme, jestli před námi nedělá stometrové obloučky německý turista.

V úzkých a nepřehledných místech pokud možno nezastavujeme a upadneme-li v takovém místě, snažíme se co nejrychleji zvednout a odjet.

Pokud máme u někoho po pádu podezření na vážnější zranění, nikdy nesundáváme helmu ani boty a snažíme se co nejrychleji přivolat pomoc. Velice nebezpečná jsou vnitřní zranění, která nejsou na první pohled patrná. Proto je vždy lepší v případě, že se s někým srazíme, vyhledat lékařskou pomoc, a to i přes to že se cítíme být v pořádku.

 

Jak jste na tom s lyžováním vy?

Autor: Petr Zimola

Fenykl – výborný pomocník při kolikách a nadýmání
Jak se vyrovnat s rozchodem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...