Porod

Porod s orgasmem?

Veronika Iblová
16.04.2010

Porod samotný nemusí být vždy doprovázen nepříjemnými kontrakcemi a bolestí. Ale naopak prožitkem, který lze přirovnat k velmi silnému orgasmu.

Spojení orgasmu s porodem se mnohým lidem bude zdát zvrhlé či neslučitelné. Této "domněnky neslučitelnosti" si byla vědoma i americká režisérka Debra Pascali-Bonaro, která svým dokumentem o orgastických porodech chtěla vyvrátit předsudek, že každý porod musí doprovázet bolestivá muka. Její film šokoval a změnil pohled na proces zrození po celém světě.

Prožití orgastického porodu jsou nakloněny především ty ženy, které touží své dítě porodit přirozeným způsobem, bez použití chemických tišících prostředků a v příjemném okolním prostředí. Porod chápou jako součást vyvrcholení ženské síly - sexuality a jako jedinečný okamžik pro prožití nejintenzivnějšího aktu lásky.

Jak prožít porod s orgasmem?

  • Žena věří v "sama sebe", ve svojí schopnost porodit dítě, neodevzdává se slepě do rukou zdravotníků s vědomím, že tomu nerozumí.
  • Bolesti, kterými se ohlašuje porod, je nutno chápat jako přátelské signály, nevzdorovat jim, ale přijímat je takové, jaké jsou.
  • V průběhu první doby porodní, tedy v čase otvírání porodních cest, by si žena měla spontánně najít polohu a vlastní zvuky, které jí vyhovují a přináší uspokojení.
  • Součástí takového porodu mohou být i blízcí lidé: maminka, sestra, přítelkyně, manžel, atd. Masírováním, fyzickou a psychickou oporou ženě pomáhají ke krásnějšímu prožitku.
  • Nevhodné pro tento porod je klasické nemocniční prostředí s ostrým osvětlením, spěchajícími a hlasitě mluvícími zdravotníky, místnosti s neosobním a chladným vybavením, apod. Je preferován porod doma za přítomnosti porodní asistentky. Porod doma je ale nutné pečlivě zvážit a promyslet, při porodu vždy existuje velké zdravotní riziko jak pro matku tak pro dítě!
  • Je důležité, aby žena byla v průběhu porodu respektována svým okolím a mohla se tak plně oddat všem prožitkům.

Jak je vůbec možné prožít při porodu orgasmus?

Skutečnost, že některé ženy vnímají svůj porod jako několik po sobě jdoucích silných orgasmů, je dle lékařů mimo jiné ovlivněna faktem, že se během porodu v ženském těle aktivují ty hormony, které jsou uvolňovány během orgasmu (oxytocin, adrenalin). Tyto hormony způsobují otvírání porodních cest a také částečnou změnu vědomí rodičky a zároveň prožitek neskonalého štěstí.

Psychologové v souvislosti s orgastickými porody hovoří o ženském sebevědomí. "Ty, které jsou na tom v tomto směru nejlépe, rodí někdy až orgasticky a porod nakonec opravdu vnímají jako rozkoš." Říká k této problematice slovenský psychoterapeut Patrik Balint.

Všude kolem nás kolují zvěsti o strastiplných, bolestivých, vyčerpávajících a nikdy nekončících porodech. Pro ženu, které by chtěla zkusit orgastický porod, bude tedy velmi těžké odolat negativním zvěstem a svou mysl udržet optimisticky naladěnou. K tomu by jí mohly dopomoc i nejrůznější předporodní kurzy, které jsou již dostupné pro ženy (páry) ve většině měst.

Pakliže vás tedy možnost prožít orgastický porod nadchla, podívejte se na Debřin dokument a navštivte některý z předporodních kurzů, kde vám poskytnou podrobnější informace.

Ukázka z dokumentu Orgasmic Birth

Autor: Veronika Iblová

Špatně vidíte? Jezte borůvky!
Porodnický tělocvik aneb zaujměte polohu!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.