Porod

Porodnický tělocvik aneb zaujměte polohu!

Veronika Iblová
18.07.2009

Mnoho lékařů a porodních asistentek považuje správně zvolenou polohu při porodu za jeden ze způsobů, který vede ke ztišení bolesti a lepšímu zvládnutí průběhu celého porodu. Jaké tedy jsou porodní polohy? A jak mohou ovlivnit průběh porodu?

Ne vždy lze porodní plán před porodem zrealizovat do posledního puntíku. Mohou totiž nastat nepředvídatelné komplikace či situace, které dají porodu zcela jiné "obrátky". Pakliže vše probíhá v pořádku je správně zvolená poloha při porodu považována za jednu z úlevových cest od bolesti.

Je zjištěno, že bezbolestně prožívají porod jen 3% žen, ostatním nezbývá nic jiného, než se s bolestí vyrovnat. Pakliže ženy odmítají použít uměle vytvořené  "znecitlovače" nervů (např. epidurální anesteziologii) mohou se pokusit zmírnit svou bolest pohybem neboli aktivním porodem (střídání několika poloh) a nebo porodem v takové poloze, která jim maximálně vyhovuje.

 

Klasická poloha

Je vhodná zejména tam, kde jsou nutné medicínské intervence, které by byly jinými polohami pro sníženou míru viditelnosti rodidel a přístupnosti zdravotníkům znemožněny. Kritici této polohy jí vyčítají, že při ní není využíváno zemské gravitace, ženy musí tak vynaložit více úsilí při tlačení. Stahy jsou prý častější a bolestivější. Zastánci jim, ale oponují: "Koeficient tření mezi plodem a porodními cestami je tak výrazný, že zemská gravitace nehraje vůbec žádnou roli." A také poukazují na menší četnost poporodních poškození konečníků.

 

Poloha v polosedě

V této pozici je žena opřena o vyvýšenou opěrku, polštář či je zezadu přidržována partnerem. Výhodou je, že poloha zvětšuje rozměry pánevního dna, zlepšuje okysličení a v druhé době porodní může žena při této poloze lépe využít svého břišního lisu.

Není však vhodná u žen s vysokým krevním tlakem, také u žen, které při porodu trpí bolestmi v oblasti kostrče a kříže (tyto oblasti jsou totiž nadměrně zatíženy). Pakliže se miminku snižuje srdeční frekvence je taktéž nutné zvolit jinou polohu.

 

Poloha v dřepu

Poloha v dřepu široce rozevírá pánev, je vhodná jak v první, tak v druhé době porodní. Žena při ní může využít nejrůznějších pomůcek, jako jsou: lana či závěsy, kterých se přichytí. Může jí taktéž pomoci partner, pro kterého je to, ale jedna z fyzicky nejvíce zatěžujících výpomocí při porodu.

 

Ale pozor, hrozí nebezpečí stlačení cév a nervů pod koleny, nedoporučuje se proto setrvávat v této poloze delší dobu.

 

Poloha na kočičku

Žena klečí na všech čtyřech končetinách a přesouvá své těžiště. Při bolestivém stahu si sedá na paty, po něm se opět zvedá do zvýšeného kleku. Tato poloha snižuje riziko otoku vnitřních rodidel a podporuje prokrvování končetin.

Negativem je zejména bolest paží a výraznější poranění rodidel.

 

Poloha na boku

Poloha vleže na boku a současné schoulení do klubíčka bývá ženami uváděna jako nejvíce úlevová pozice při první době porodní. Žena by měla ležet na tom boku, kam směřují záda miminka. Porodní asistentka Irena Nebeská k této poloze uvádí nějaká doporučení: "V první době porodní je vhodné vložit mezi kolena polštář, overball. V druhé době porodní si žena přidržuje nohu pod kolenem a přitahuje k břichu."

 

 

Porod na porodní stoličce nebo porodním pytli

Tlačení mimina bývá v této poloze daleko efektivnější a nedochází k tak velkému vyčerpání rodičky. Velkou výhodou je relativně velká volnost pohybu pro ženu a při tom opora nohami o zem, což ji dodává pocit jistoty. Nepříliš pohodlnou se stává tato poloha pro lékaře a porodní asistentky, neboť se musí sklonit až na zem, aby lépe viděli na rodidla ženy.

 

Celkově existuje velké množství poloh, předešlý přehled je jen velmi zúženým výběrem z nich. Záleží především na každé ženě zvlášť, která poloha jí vyhovuje. Ještě důležitější, než poloha samotná je, ale vnitřní naladění ženy, neboť jak říkal významný porodník z počátku 20. století, dr. Read: "Bezbolestně rodívají většinou ty ženy, které očekávají porod v naprostém klidu, nemají strach a s velikou radostí očekávají příchod dítěte."

 

A v jaké poloze jste rodily vy?

Autor: Veronika Iblová

Porod s orgasmem?
Nepodceňujte laktační psychózu!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.