Rakovina prsu

Mastektomie - odstranění karcinomu prsu

Veronika Tůmová
14.03.2011

Rakovina prsu – jedna z nejhorších diagnóz v životě ženy. Řešení s názvem mastektomie – chirurgické odstranění nádoru (karcinomu prsu) většinou zahrnuje i odstranění celé mléčné žlázy spolu s bradavkou a dvorcem.

Psychická stránka ženy po provedení mastektomie může z pochopitelných důvodů utrpět stejně nebo možná i víc než fyzická. Nemoc sama i její průběh a možné komplikace spojené s léčbou znamenají těžký a ne vždy úspěšný životní boj.

Druhy mastektomie

Podle výsledků vyšetření, které odhalí velikost nádoru, jeho typ a rozšíření, rozhodne lékař o jednom z několika typů mastektomie.

Parciální mastektomie

Zákrok, ve kterém jde o vyjmutí samotného nádoru spolu s okolní tkání, a prs zůstává zachován.

Totální mastektomie

Je nutné odstranit celý prs i s uzlinami v podpaždí.

Radikální mastektomie

Odebírá se celý prs s velkou většinou, někdy i všemi uzlinami z podpaždí.

Méně obvyklé typy mastektomie:

  • Subkutánní mastektomie – náročná operace a zákrok zachovávající prsní bradavku, zvyšuje však riziko recidivy nádoru
  • Segmentální mastektomie – odstranění části prsu vzhledem k velikosti karcinomu
  • Mastektomie s rekonstrukčním plastickým zákrokem – operace přizpůsobená následnému zavedení prsního implantátu
  • Profylaktická mastektomie – karcinom bývá dědičnou záležitostí a vyskytne se už v mladém věku ženy

Pooperační léčba

Chirurgickým zákrokem teprve začíná dlouhý a náročný proces konzervativní léčby, např. radioterapie, se kterou se pacientka může setkat už před operací, cytostatická terapie (chemoterapie), nebo hormonální terapie.

Možné komplikace

Pooperační stav může zkomplikovat:

  • infekce - léčí se většinou podáváním antibiotik a zavedením drenáže
  • fantomové bolesti – vyskytují se po různých typech amputace
  • psychický stav pacientky - vyrovnat se ztrátou symbolu ženskosti nebývá jednoduché

Psychika ženy po mastektomii

Kromě obvyklého strachu z operace a z následných nezbytných a často nepříjemných terapií, je nutné srovnat se s faktem tělesné a estetické změny. Ženu mohou přepadat pocity méněcennosti, obavy o znovuzačlenění do společnosti, navazování nových vztahů a tím i o reprodukci. Srovnat se s tak radikální změnou často ženě nepomůže ani fakt, že jí operace zachránila život. Pravidelné konzultace s psychologem jsou tak součástí následné rehabilitace, podporu a pochopení by však žena měla najít hlavně ve svém nejbližším okolí.

Rehabilitace po odstranění prsu

V rámci rehabilitace se žena učí důležitá dechová cvičení a také pohyby v oblasti ramen a hrudníku. Nutný je dostatek odpočinku. Nezbytné jsou dostatečné informace o možnostech rekonstrukce prsu nebo prsních implantátech a - jak už bylo řečeno - psychická podpora. Po celkovém zhojení rány následují pravidelné kontrolní návštěvy gynekologa a chirurga.

Z pohledu celosvětového měřítka žen se zhoubnými nádory prsu nijak rapidně nepřibývá, situaci se podařilo stabilizovat pravděpodobně díky dostatečné prevenci a informovanosti, uvědomění si důležitosti pravidelných lékařských prohlídek v pozdějším věku a hlavně povzbuzování žen v nutnosti samovyšetření. Postupy samovyšetření prsu vám popíšeme v některém z příštích článků.

Autor: Veronika Tůmová

Plísňová onemocnění kůže - dermatomykózy
Maniodepresivní psychóza

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...

Relaxace v průběhu každého dne
Relaxace a wellness

Relaxace v průběhu každého dne

26.03.2011

Pokud si v průběhu dne nenaleznete ani chvilku na odpočinek a čas sami na sebe, je možné, že na sobě po čase začnete pociťovat nepříjemné důsledky každodenního shonu, stresu a uspě ...