zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Používáte alobal? Víme, kdy představuje zdravotní riziko!

Veronika Tůmová
28.11.2017

Alobal čili hliníková folie je, jak název napovídá, vyrobena z hliníku, což je neurotický kov již nějakou dobu nechvalně známý svou možnou spojitostí s výskytem Alzheimerovy choroby. Hliník může způsobovat různé další zdravotní potíže, včetně poškození mozku, což má za následek například ztrátu paměti, nedostatek koncentrace, problémy s rovnováhou, neschopnost ovládání pohybu svalů.

Hliník může negativním způsobem ovlivnit také kosti. Vytlačuje z nich vápník a poškozuje tak jejich strukturu. Hliník tak způsobuje řídnutí kostí jejich odvápněním, čímž se stanou náchylnější ke zlomení.

Alobal a uvolňování hliníku do potravin

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že maximální denní příjem hliníku by neměl překročit 60 mg. To samo o sobě svědčí o nevhodnosti hliníkové folie na pečení, vaření i uskladnění potravin, protože jen při procesu jednoho pečení se z něj vlivem tepla uvolní až 400 mg hliníku. Alobal se nedoporučuje zejména při styku s kyselými potravinami, ale například ani s kořeněnými jídly a zeleninou.

Hliník v těle a rakovina prsu

Hliník je často zmiňován i v souvislosti s rakovinou prsu. Je údajně jedním z toxinů, které se shromažďují v lymfatickém systému, je-li jeho funkce narušena. Hliník je hojně obsažen také v kosmetice, konkrétně v antiperspirantech a deodorantech. Hliník je v současnosti všude kolem nás, v obalech, v nádobí, v tabáku, ale také v očkovacích vakcínách.

Pravidla pro bezpečné použití alobalu

Alobal je častou pomůckou nejen při tepelné úpravě jídel, ale i pro uchování potravin, které si zabalíme do práce, nebo dětem do školy, ke svačině. Testy u nás dostupných alobalů prošly dle hygieniků jako zdravotně nezávadné, ovšem při správném způsobu užití.

Zde uvádíme několik pravidel pro bezpečnější použití alobalu jako ochranné folie:

  • Alobal lze použít k zakrytí pekáče při pečení a grilování. Riziko kontaminace hliníkem je v tomto případě minimální.
  • Je nutné dodržovat upozornění výrobců alobalů o nevhodnosti použití pro silně kyselé a slané potraviny, obzvlášť při tepelné úpravě do alobalu zabalených kyselých a zároveň slaných potravin, což může vést ke zvýšenému uvolňování hliníku.
  • Připravené svačiny uchovávejte v chladu. Nižší teplota je vhodná nejen ke zpomalení mikrobiologických procesů, ale i ke snížení uvolňování hliníku z obalů.
  • Doba kontaktu potravin s obalem by měla být co nejkratší, pro alobal by neměla tato doba překročit čtyři hodiny. Jídlo si proto zabalte do alobalu raději až ráno před odchodem do práce.

Zdroj: HSHMP, Vitalia.cz, Uspesna-lecba.cz, Alternativnimagazin.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Wi-Fi - může uškodit našemu zdraví?
Halitóza - příčiny, řešení a prevence

Další články

Vakcíny proti chřipce 2017/2018
Nemoci a léčba

Vakcíny proti chřipce 2017/2018

15.11.2017

Rýma, kašel, teploty. Po roce je tu zase chřipková sezóna. Nemoc, která se vyznačuje náhlým nástupem horečky, kašlem, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, těžkým pocitem slabosti, boles ...