zdroj: pixabay.com
Rakovina slinivky břišní

Rakovina slinivky břišní

Veronika Tůmová
25.08.2015

Slinivka břišní (pankreas) má za úkol vylučovat celou řadu enzymů, které rozkládají potravu ve střevech, neutralizovat kyselost žaludečního obsahu a produkovat významné hormony včetně inzulinu. Je jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, reguluje určité činnosti trávicí i metabolické a jakýmkoliv onemocněním pankreatu je proto nutné věnovat velkou pozornost.

Výskyt rakovinných onemocnění pankreatu v posledních letech stoupá. O něco častěji se s nimi setkáváme u mužů, nejčastěji pak ve věku nad 65 let. V důsledku tohoto agresivního druhu rakoviny však dochází i k mnoha relativně rychlým a velmi předčasným úmrtím.

Jak vzniká nádor na slinivce břišní a jak ji poškozuje?

Rakovina slinivky břišní vzniká poruchou některých regulačních genů, které kontrolují průběh buněčného cyklu, proces jejich množení i zániku. Poškozením těchto genů se buňky příliš množí a nepodléhají buněčné smrti. Mění se také jejich vzhled i schopnost plnit svoji funkci. Slinivka začne trpět nedostatkem potřebných enzymů i hormonů nutných pro trávicí systém i celý organismus a přestává fungovat. K poruše regulačních genů nutných pro správnou funkci slinivky dochází vlivem různých faktorů, ke kterým patří i kouření. Výzkum neprokázal souvislost vzniku rakoviny slinivky břišní s proděláním zánětu pankreatu, cukrovky či vlivem dlouhodobého pití alkoholu.

Příznaky rakoviny slinivky břišní

Zákeřnost zhoubného rakovinného nádoru slinivky břišní spočívá v nerozeznání příznaků tohoto onemocnění včas. Nemoc se nemusí dlouho fyzicky projevovat, nebo jsou její příznaky nejasné a vedou i k mylným diagnózám. Až 80 % nádorů na slinivce břišní je diagnostikováno v pokročilém stádiu, kdy již mohou být patrné metastázy na dalších orgánech, zejména na játrech a na plicích, na břišní stěně a v břišní dutině.

Hlavní příznaky rakoviny slinivky břišní

  • rapidní hubnutí
  • stupňující se bolesti břicha, křeče
  • únava, náladovost
  • zvýšená teplota, pocení
  • šednutí a žloutnutí pokožky
  • nechutenství, pocity na zvracení
  • stupňující se svalová slabost

Vyšetření slinivky břišní

Preventivní prohlídky a nepodceňování prvních příznaků i mírných a neustávajících bolestí - to je jediná prevence proti tomuto druhu rakoviny. Základem úspěšné léčby je včasné rozeznání a lokalizace nádoru pomocí vyšetření ultrazvukem a CT. Dále lze provést tzv. perkutánní aspiraci - odebrání a laboratorní vyšetření cytologického materiálu, který se získá vpichem jehly pod kontrolou ultrazvuku nebo CT. Vyšetření ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie) se provádí zavedením hadičky do zažívacího traktu a vyšetřuje tak pankreatické a žlučové cesty. Vyšetření nádorových markerů, látek, které se ve zdravém těle nevyskytují a jsou charakteristické pro konkrétní typ nádoru. V tomto případě však nejsou příliš spolehlivé a mohou poukazovat i na běžný zánět či jiný druh onemocnění.

Léčba rakoviny slinivky břišní

Léčba spočívá především v operačním zákroku, pokud je v době určení diagnózy ještě možný. Dále pak může pomoci ozařování a chemoterapie, nezbytnou součástí léčby je tišení bolesti, obvykle podáváním opiátů v různých formách.

I po podstoupení léčby zůstává u tohoto typu nádoru často špatná prognóza nemocných a jejich život je díky ní prodloužen obvykle o několik desítek měsíců. Velmi důležitá je v těchto případech psychická podpora a aktivní zapojení rodiny, vůle celý boj předčasně nevzdávat, uvažovat o všech možnostech léčby a vytrvat v ní.

Zdroj: nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Proteinová dieta - účinné hubnutí bez pocitu hladu
Zánět spojivek u dětí a novorozenců

Další články

Quinoa - bezlepková výživová bomba!
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Quinoa - bezlepková výživová bomba!

25.07.2015

Drobná kulatá zrnka skrytá pod názvem quinoa jsou přirozeně bezlepkovou potravinou. Řadí se mezi pseudoobiloviny, jsou zdrojem vitamínů, minerálů, aminokyselin a vlákniny. Qunioa j ...