Rakovina slinivky břišní
Slinivka břišní (pankreas) má za úkol vylučovat celou řadu enzymů, které rozkládají potravu ve střevech, neutralizovat kyselost žaludečního obsahu a produkovat významné hormony včetně inzulinu. Je jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, reguluje určité činnosti trávicí i metabolické a jakýmkoliv onemocněním pankreatu je proto nutné věnovat velkou pozornost.
Výskyt rakovinných onemocnění pankreatu v posledních letech stoupá. O něco častěji se s nimi setkáváme u mužů, nejčastěji pak ve věku nad 65 let. V důsledku tohoto agresivního druhu rakoviny však dochází i k mnoha relativně rychlým a velmi předčasným úmrtím.
Jak vzniká nádor na slinivce břišní a jak ji poškozuje?
Rakovina slinivky břišní vzniká poruchou některých regulačních genů, které kontrolují průběh buněčného cyklu, proces jejich množení i zániku. Poškozením těchto genů se buňky příliš množí a nepodléhají buněčné smrti. Mění se také jejich vzhled i schopnost plnit svoji funkci. Slinivka začne trpět nedostatkem potřebných enzymů i hormonů nutných pro trávicí systém i celý organismus a přestává fungovat. K poruše regulačních genů nutných pro správnou funkci slinivky dochází vlivem různých faktorů, ke kterým patří i kouření. Výzkum neprokázal souvislost vzniku rakoviny slinivky břišní s proděláním zánětu pankreatu, cukrovky či vlivem dlouhodobého pití alkoholu.
Příznaky rakoviny slinivky břišní
Zákeřnost zhoubného rakovinného nádoru slinivky břišní spočívá v nerozeznání příznaků tohoto onemocnění včas. Nemoc se nemusí dlouho fyzicky projevovat, nebo jsou její příznaky nejasné a vedou i k mylným diagnózám. Až 80 % nádorů na slinivce břišní je diagnostikováno v pokročilém stádiu, kdy již mohou být patrné metastázy na dalších orgánech, zejména na játrech a na plicích, na břišní stěně a v břišní dutině.
Hlavní příznaky rakoviny slinivky břišní
- rapidní hubnutí
- stupňující se bolesti břicha, křeče
- únava, náladovost
- zvýšená teplota, pocení
- šednutí a žloutnutí pokožky
- nechutenství, pocity na zvracení
- stupňující se svalová slabost
Vyšetření slinivky břišní
Preventivní prohlídky a nepodceňování prvních příznaků i mírných a neustávajících bolestí - to je jediná prevence proti tomuto druhu rakoviny. Základem úspěšné léčby je včasné rozeznání a lokalizace nádoru pomocí vyšetření ultrazvukem a CT. Dále lze provést tzv. perkutánní aspiraci - odebrání a laboratorní vyšetření cytologického materiálu, který se získá vpichem jehly pod kontrolou ultrazvuku nebo CT. Vyšetření ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie) se provádí zavedením hadičky do zažívacího traktu a vyšetřuje tak pankreatické a žlučové cesty. Vyšetření nádorových markerů, látek, které se ve zdravém těle nevyskytují a jsou charakteristické pro konkrétní typ nádoru. V tomto případě však nejsou příliš spolehlivé a mohou poukazovat i na běžný zánět či jiný druh onemocnění.
Léčba rakoviny slinivky břišní
Léčba spočívá především v operačním zákroku, pokud je v době určení diagnózy ještě možný. Dále pak může pomoci ozařování a chemoterapie, nezbytnou součástí léčby je tišení bolesti, obvykle podáváním opiátů v různých formách.
I po podstoupení léčby zůstává u tohoto typu nádoru často špatná prognóza nemocných a jejich život je díky ní prodloužen obvykle o několik desítek měsíců. Velmi důležitá je v těchto případech psychická podpora a aktivní zapojení rodiny, vůle celý boj předčasně nevzdávat, uvažovat o všech možnostech léčby a vytrvat v ní.
Zdroj: nemoci.vitalion.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová