zdroj: pixabay.com
Plastická chirurgie

Plastická operace nosu

Veronika Tůmová
17.07.2015

Nos je dominantou každého obličeje, jeho velikost, tvar a stavba určuje náš výraz a tím i naši osobnost. Plastika nosu (rhinoplastika) zaručuje svým klientům získání dokonalého a krásného tvaru nosu, odstranění vrozených i získaných asymetrií, úpravu špatného dýchání a získání sebevědomí.

Kdy začít uvažovat o plastické operaci nosu?

Tuto operaci obvykle vyhledávají lidé nespokojeni s tvarem a velikostí svého nosu, ale také např. po úrazu, který vedl k deformaci nosu a k viditelné změně jeho vzhledu. Nadměrná velikost a asymetrické odchylky nosu mohou způsobit nepříjemný estetický problém, ztrátu sebevědomí vedoucí až k potížím s komunikací. Sebemenší změna k lepšímu je patrná na první pohled a může pomoci mužům i ženám získat zpět sebevědomí a spokojenost se sebou samým.

Průběh a časová náročnost plastické operace nosu

Rhinoplastika bývá obvykle prováděna v celkové anestezii, v některých případech je však možné ji provádět v místním znecitlivění. Jednoduchou rhinoplastiku provede zkušený chirurg zhruba za hodinu. Kompletní plastika, která zasahuje i do kostry nosu, opakované operace či poúrazová operace mohou být časově náročnější než např. pouhá korekce měkké tkáně, která vede pouze k úpravě a celkovému zjemnění tvaru nosu. Náročnější operace řešící velikost nosu, tvar či zúžení se provádí např. snížením chrupavčité nosní přepážky, uvolněním či přiblížením postranních nosních kůstek. Nos je po operaci v sádře a vyplněný tampony. Je nutné asi dva dny dýchat pouze ústy, není však třeba obávat se pooperačních bolestí. V obličeji se mohou po zákroku vyskytnout i otoky a modřiny, ty však po sejmutí sádry zcela vymizí.

Rekonvalescence a možné komplikace po operaci nosu

Hospitalizace po plastické operaci nosu bývá obvykle dvoudenní, po jednodušším zákroku i jednodenní. Sádrovou dlažku nosí pacient po dobu dvou týdnů, je však vhodné ji další dva týdny přikládat na noc, aby nedošlo k poškození nosu ve spánku. Po čtrnácti dnech by měly zmizet i největší otoky a modřiny, pokud se vyskytnou. Po třech týdnech je možné začít provádět opatrné masáže nosního hřbetu. Definitivní výsledek operace je vidět po šesti měsících. Každý pacient je jiný, co se týče hojení po chirurgickém zásahu. Mohou se objevit další otoky, nerovnosti či komplikace v podobě zbytnělé okostice. Tyto problémy buď vymizí, nebo je možné je jednoduše odstranit, jejich výskyt a rozsah však s jistotou předvídat nelze.

Zdroj: www.esthe-plastika.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Čistota vody na koupalištích a v bazénech - nese koupání svá rizika?
Quinoa - bezlepková výživová bomba!

Další články

Co je to bypass?
Nemoci a léčba

Co je to bypass?

26.06.2015

Slovo by-pass znamená v angličtině něco jako obchvat nebo objížďku, v medicíně v přeneseném významu však jde o označení uměle vytvořené cévní spojky na koronárních tepnách.

Osteoporóza - hrozba nejen švédských sekretářek
Osteoporóza

Osteoporóza - hrozba nejen švédských sekretářek

21.06.2015

Už jste někdy slyšeli o tzv. syndromu švédské sekretářky? Opravdu to není žádná sexuálně přenosná nemoc. Jedná se o v dnešní době tolik časté onemocnění - osteoporózu, tedy česky ř ...